Osviežte sa v záhrade aj bez chémie

Poznáte prírodné bazény?

Osviežte sa v záhrade aj bez chémie

Máte v záhrade bazén? Či už ide o kúsok zapustený do zeme, alebo menší nafukovací bazén, bez bazénovej chémie sa nezaobídete – hoci je, samozrejme, prísne testovaná, ľuďom s citlivejšou pokožkou či očami môže spôsobiť nepríjemnosti. Ak máte radšej prírodnejšie riešenia, skúste sa porozhliadnuť po prírodných, biotopických bazénoch, v skratke bio-bazénoch. Čo to je?

Kúpacie jazierka a biotopické bazény sú čoraz populárnejšou alternatívou k bežným bazénom. Hoci ide často o väčšiu investíciu a zaberajú tiež viac miesta v záhrade, nachádzajú si svojich priaznivcov pre nesporné výhody – pri správnej starostlivosti si nevyžadujú náročnú údržbu a estetické sú celoročne, nielen počas kúpacej sezóny. Navyše, do záhrady prinesú nový život – dajú sa v nich okrem pestovania rastlín chovať aj vodné živočíchy. Kúpacie jazierka totiž čistia vodu prirodzene – v jednej časti sú vysadené vodné rastliny, ktoré vodu filtrujú a obohacujú o „dobré“ baktérie dohliadajúce na jej kvalitu. Takéto riešenie si vyžaduje väčší pozemok. Kúpať sa dá iba v jednej časti, druhá časť jazierka je určená pre rastliny.

Pravidelná starostlivosť

Ak hľadáte alternatívu k bežnému bazénu len preto, že nemáte čas čistiť pravidelene filtre a starať sa o kvalitu vody, kúpacie jazierko pre vás tiež nemusí byť to pravé – rastliny, ktoré sa starajú o čistotu vody, musíte pravidelne kontrolovať, zberať väčšie nečistoty, v jeseni popadané listy a jazierko zazimovávať. Na jar si zase vyžaduje generálnu prípravu na sezónu. Zároveň musíte pravidelne dohliadať na úroveň pH, aby sa vám vo vode nepremnožili patogény.

Pravidelná starostlivosť

Bazén aj bez chémie

Biobazén je zase niečo medzi klasickým bazénom a kúpacím jazierkom. Sú v ňom vysadené rastliny, no nie na takej veľkej ploche ako v kúpacom jazierku. O čistotu vody sa v ňom totiž starajú najmä filtre. Nie však s chemickým základom. Vo filtroch sa nachádzajú baktérie, ktoré vodu vyčistia úplne prírodne – prirodzenými biologickými procesmi. Takýto filter si vyžaduje približne raz za 14 dní vyčistenie a biobazén pravidelný zber väčších nečistôt a popadaného lístia. Voda v tomto bazéne má „prírodnú“ vôňu, necítite v nej chlór ani žiadnu inú chémiu. Narozdiel od bežného bazéna však nikdy nebude taká krásne číra. Bude pripomínať skôr kúpanie v horskom plese. A to tiež nie je na zahodenie, však?

Ak máte malé deti, myslite na bezpečnosť. Biobazén či kúpacie jazierko totiž tak ľahko nezaistíte – vodná plocha sa nedá kompletne celá prekryť, pretože by rastliny nemohli plniť svoju funkciu. Nezabudnite, kúpacie jazierko ani biobazén po sezóne nevypúšťate. Jednoducho sa stanú prirodzenou súčasťou vašej záhrady.

Biobazén je zase niečo medzi klasickým bazénom a kúpacím jazierkom
0 0 hlasov
Hodnotenie článku