moje dieťa sa spálilo

Pomóc, moje dieťa sa spálilo

Čo robiť a čo nerobiť?

Poznáte to, stačí chvíľka nepozornosti, prílišné náhlenie sa na výlet či na ihrisko a dieťa zabudnete natrieť. Alebo ho nenatriete dôkladne a spáli sa. Nemusíte hneď panikáriť. Jedno spálenie ešte nič neznamená a hoci si ho pokožka zapamätá, môžete jej pomôcť rýchlejšie a lepšie zregenerovať. Pozor však, ak sa vám dieťa nebude zdať v poriadku, bude sa sťažovať na bolesť hlavy či nebodaj zvracať, zbystrite!

Ako ošetriť detskú spálenú kožu:

Dieťa nekúpte. Osprchujte ho vlažnou vodou a zvyšky krému či nečistoty umyte pomocou jemného detského mydla. Následne aplikujte gél s obsahom pantenolu či aloe vhodný aj pre deti. Pre intenzívnejší chladivý účinok ho môžete skladovať v chladničke. Ak je popálenie vážnejšie, použite napr. Hemagel alebo podobný prípravok vhodný pre deti, ktorý je určený na popáleniny. Nepoužívajte náplaste, pod nimi by pokožka nedýchala a zbytočne by ste ju dráždili. Môžete tiež aplikovať zábal zo studeného bieleho jogurtu. Nepoužívajte ľad ani nič mrazené, aby ste pokožku zbytočne nedráždili a dieťa neprechladili.

Čo určite nerobte spálenej koži:

Zabudnite na studenú sprchu, dieťa by ste iba zošokovali a pokožke by to tiež neprospelo. Ak dieťaťu stúpa teplota, chlaďte ho opatrne vlažnou vodou na predlaktiach a nohách, pri menších deťoch a bábätkách smerujte k lekárovi. Úpal môže v ťažkých prípadoch skončiť až opuchom mozgu (pri prehriatí hlavy bez pokrývky alebo pri dlhom pobyte v rozpálenom aute).

Ak sa na koži objavia pľuzgiere, prípadne sa koža začne šúpať, v žiadnom prípade pľuzgiere neprepichujte ani kožu nestrhávajte. Mohla by sa poraniť a je to v tom prípade skvelá vstupná brána pre infekciu. Pľuzgiere ani ničím neprelepujte, ak si ich dieťa škrabe, voľte volnejšie ľanové alebo bavlnené oblečenie, ktorým kožu zakryjete a aspoň trochu ju ochránite.

POZOR: Ak je dieťa malátne, príliš spavé (a nie je to len prirodzená únava zo slnka či pobytu vonku), veľmi podráždené, nereaguje, odmieta piť a jesť, prípadne zvracia alebo má teplotu, okamžite choďte na pohotovosť.

Čo určite nerobte spálenej koži
0 0 votes
Article Rating