káva a jej účinky

Pijete kávu?

Tu je 6 dôvodov, prečo to ocení aj vaše zdravie

Čierne zlato, vyhľadávaný spoločník k cigarete, mnoho ľudí si bez nej nedokáže predstaviť deň a život už vôbec. Reč je samozrejme o káve – dávna dilema o tom, či je káva zdraviu prospešná, alebo mu naopak škodí, je už za nami. Výsledky desiatok štúdií hovoria jasne: káva má blahodárny vplyv na naše zdravie. Aké pozitíva súvisia s jej pitím? Z obrovského množstva plusov sme pre vás vybrali šesť zásadných.

1. Nabije vás energiou

Keď napíšeme, že káva ľuďom pomáha cítiť sa menej unavene a dobíja ich energiou, nepovieme nič nové. Tieto blahodárne účinky má na svedomí látka kofeín, ktorá sa po vypití šálky espressa dostane do krvného obehu. A odtiaľto cestuje aj do nášho mozgu, kde zablokuje inhibičný neurotransmiter (mozgový hormón) nazývaný adenozín. Vďaka týmto cudzím slovám a produkcii látok ako noradrenalín a dopamín sa cítime oveľa pozornejší, plnší energie a sviežejší. Okrem toho pitie kávy pomáha zlepšovať ďalšie funkcie mozgu – pamäť, náladu, reakčné časy a celkové mentálne nastavenie.

káva nabije energiou

2. Pomôže vám rýchlejšie spáliť tuk

Ak si pozriete zloženie prípravkov na spaľovanie tuku, vo väčšine z nich nájdete aj kofeín. Nie je to žiadna náhoda, je dokázané, že práve kofeín je jednou z mála prírodných látok podporujúcich tento proces, ktorý vedie k chudnutiu. Ľudia, ktorí trpia obezitou, vďaka kofeínu dokážu spaľovať tuk až o 10 % rýchlejšie, štíhli až o 29 %. Niekoľko štúdií tiež dokazuje, že kofeín dokáže nakopnúť ľudský metabolizmus o 3 – 11 %. Je však možné, že tieto čísla u ľudí, ktorí pijú kávu dlhé roky, sú nižšie, resp. budú klesať.

3. Zlepší vašu fyzičku

Kofeín stimuluje celý nervový systém človeka, vďaka čomu tukové bunky dostávajú signál, aby znížili úroveň telesného tuku. Zároveň však zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi, vďaka čomu dokážeme podávať lepšie fyzické výkony priemerne až o 11 – 12 %. Ak si dáte šálku kávy polhodiny predtým, ako si pôjdete zabehať či zacvičiť do posilňovne, určite to oceníte.

4. Chráni pred Alzheimerom či demenciou

Alzheimerova choroba je najčastejším neurodegeneratívnym ochorením, ktoré vedie k demencii. Toto ochorenie postihuje obyčajne ľudí vo veku 65 rokov a viac a bohužiaľ zatiaľ nepoznáme žiadnu účinnú liečbu. Samozrejme, existuje pomerne dobrá prevencia – jesť zdravo, cvičiť a prekvapivo piť kávu. Viacero štúdií ukazuje, že ľudia, ktorí pijú kávu, majú až o 65 % nižšie riziko, že budú trpieť Alzheimerovou chorobou. Okrem toho pitie kávy znižuje riziko Parkinsonovej choroby, cukrovky typu 2 či vznik rakoviny.

letná pohoda pri káve

5. Chráni vašu pečeň

Pečeň je pre človeka nesmierne dôležitý orgán, ktorý plní desiatky funkcií. Medzi jej najčastejšie ochorenia patrí hepatitída, stukovatená pečeň či cirhóza. Práve káva dokáže ľudský organizmus chrániť pred posledným ochorením – človek, ktorý vypije 4 šálky kávy denne, má až o 80 % nižšiu šancu, že bude trpieť cirhózou.

6. Pomáha v boji proti depresii

Depresia je vážna mentálna porucha, ktorá výrazne znižuje kvalitu života. Trpí na ňu pomerne veľa ľudí, v USA je to 4,1 %, na Slovensku sa toto číslo odhaduje na 10 %. Štúdia z Harvardu hovorí o tom, že ženy, ktoré vypijú 4 a viac šálok kávy denne, majú až o 20 % nižšiu šancu, že budú trpieť depresiou. Ďalšia štúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako 208-tisíc ľudí, hovorí o tom, že pri rovnakom množstve vypitej kávy je až o 53 % nižšie riziko, že daný jedinec spácha samovraždu. Takže ak si doprajete aj štyri espressa denne, pokojne môžete tvrdiť, že to robíte pre svoje duševné zdravie.

7. S kávou budete žiť dlhšie

Keď ste si prečítali, aké pozitíva prinesie vášmu zdraviu káva, asi sa nebudete čudovať, že vám pomôže aj dlhšie žiť. Dve veľké štúdie hovoria o tom, že pitie kávy prináša so sebou aj o 20 % nižšie riziko smrti u mužov a u žien až o 26 %. Výskum sa robil na ľuďoch vo veku 18 – 24 rokov. Tento účinok je obzvlášť silný v skupine pacientov trpiacich cukrovkou typu 2. Ak ste sa dočítali až sem, pokojne si choďte oddýchnuť a urobte si šálku kávy. Vaše telo to určite ocení.

S kávou budete žiť dlhšie
0 0 votes
Article Rating