Dopriať si svieži uhorkový šalát ako prílohu k obedu, dokáže spríjemniť letný deň. Najmä vtedy, ak ste si uhorky aj sami vypestovali. Nebojte sa, nie je na tom nič náročné – starostlivosť o túto plodinu nie je vôbec komplikovaná. Aby ste sa však mohli tešiť z uhoriek najvyššej kvality, mali by ste myslieť pri ich pestovaní na tieto základné zásady.
Ako vybrať uhorkám správne miesto
Uhorka pochádza z Indie, obľubuje teda najmä teplé prostredie – snažte sa vybrať slnečné stanovisko. Vyhnite sa miestam, ktoré sú často v tieni. Uhorkám by ste však mali nájsť nové miesto každý rok – sú veľmi náročné na živiny, a preto ak by ste ich pestovali na rovnakom stanovisku dve sezóny po sebe, na nasledujúcej úrode by sa to nepriaznivo prejavilo.
Aký typ pôdy obľubujú uhorky? Nakoľko sú náročné na živiny, vyhnite sa ílovitým, piesočnatým či štrkovitým zeminám s nízkym obsahom humus. Naopak, uhorkám sa bude dobre dariť v hlinitej, prípadne piesočnato-hlinitej pôde, kde nie je o humus núdza. Ako predplodiny odporúčame zasiať tie, ktoré nie sú náročné na živiny: napríklad pór, cesnak či zemiaky.
Pri obrábaní pôdy pri uhorkách pracujte opatrne, ich korene sú totiž iba 25 cm pod zemou a ľahko ich môžete poškodiť. V takom prípade by úroda nemusela byť podľa vašich predstáv. Miesto, na ktorom pestujete uhorky, by si malo od tejto plodiny oddýchnuť aspoň 4 roky, aby sa dokázalo postarať opäť o bohatú úrodu.
Ako hnojiť a zalievať uhorky
Uhorky si vyžadujú aj pravidelné hnojenie. Už pri samotnej príprave na sadenie, by sme na to nemali zabudnúť a pôdu zahnojiť. Čím? Pre uhorky sa odporúča používať maštaľný alebo kompostový hnoj, prípadne taký, ktorý je bohatý na fosfor, draslík a dusík. Ako často by sme mali uhorky hnojiť? Dvakrát počas sezóny – raz na jar a raz na jeseň.
Uhorky okrem výživnej pôdy potrebujú aj neustálu vlhkosť. K bohatej úrode pomôže aj to, keď má závlahová voda približne rovnakú teplotu ako pôda – preto uhorky zalievame najmä v ranných hodinách. Pri zalievaní by sme sa mali vyhnúť kropeniu listov uhoriek, tie majú potom sklon plesnieť či ochorieť.
Aby uhorky neboli horké
S chuťou ste sa zahryzli do uhorky, no tvár vám zmraštila nepríjemná grimasa? S horkou uhorkou sme sa stretli všetci, ako však proti nej bojovať? Horkosť je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená slabou závlahou počas obzvlášť suchých a teplých dní. Ak budete uhorky zalievať zavčas rána a vyberiete im humóznu pôdu, mali by ste sa tomuto nedostatku vyhnúť. Dajte si pri pestovaní na toto pozor a vašou odmenou budú chutné a zdravé uhorky.