Pestujte microgreens

Pestujte microgreens

Malinké rastlinky s obrovskou nutričnou hodnotou

Klíčkovanie je trend, ktorý láka čoraz viac ľudí. Ak chcete ísť ešte o krok ďalej, skúste pestovať microgreens – teda nielen klíčky, ale aj drobné zelené rastlinky. Tie sú narozdiel od klíčkov bohatšie na chlorofyl, zelené farbivo prirodzene sa vyskytujúce v rastlinách, ktorý má na telo blahodárny vplyv – pôsobí protizápalovo, dodáva energiu a celkovo dokáže vzpružiť vyčerpaného človeka.

Ako pestovať microgreens?

1. Zaobstarajte si semienka určené na klíčenie a priamu konzumáciu. Opláchnite ich vo vode a nechajte ich cca 8 hodín stáť v pohári s vodou na tmavom, chladnejšom mieste.

2. Semienka sceďte a nechajte odvkapkať v sitku. O 12 hodín ich opäť prepláchnite a opäť nechajte odvapkať. Postup opakujte každých 12 hodín – teda ráno a večer, ak máte tú možnosť pokojne aj trikráť denne. Klíčky začnú postupne vyrastať. Pestujte ich na tmavom chladnejšom mieste.

3. Po týždni až 10 dňoch sa v závislosti od druhu rastliny začnú objavovať prvé zelené časti – klíčky premiestnite bližšie ku kuchynskému oknu, začne sa tvoriť chlorofyl.

4. Rastlinky môžete jemne zavlažovať každých 12 hodín (ráno a večer) postrekovačom a pestovať dovtedy, kým nedosiahnu 5 – 10 centimetrov.


POZOR: Ak klíčky budú stáť vo vode, nebudete dodržiavať základné hygienické postupy alebo ich budete pestovať v znečistenej nádobe, môžu v nich prebiehať kvasné a hnilobné procesy. Ak spozorujete, že vyzerajú nezdravo, tvorí sa na nich pleseň al<ebo zapáchajú, okamžite ich vyhoďte.

Aj na substráte

Ak si chcete dopriať dávku vitamínov a minerálov a nemáte čas semienka pravidelne preplachovať alebo nebývate doma aj niekoľko dní, mikrobylinky môžete pestovať aj v substráte. Zaobstarajte si jemný, výsevný substrát, ktorý v tenkej vrstve nasypete do plytkého črepníka alebo podmisky a vysejete naň semienka. Jemne zavlažte a substrát udržujte stále mierne vlhký. Takto vydržia mikrobylinky aj 48 hodín bez vašej starostlivosti. Pred konzumáciou rastlinku jemne očistite od substrátu, opláchnite a podávajte.

Ktoré semienka použiť?

Používajte semienka určené na klíčenie a konzumovanie, nie tie, ktoré kúpite v záhradkárskych potrebách a sú určené na predpestovanie. Môžu byť chemicky ošetrené.

Na mikrobylinky sa hodí:

ďatelina, reďkovka, žerucha, roketa, mizuna, mibuna, šalát listový, bazalka, brokolica, mäta, mrkva, petržlen, listový koriander, fenikel, pohánka, horčica…

Používajte semienka určené na klíčenie a konzumovanie
0 0 hlasov
Hodnotenie článku