Ako sa starať o kožu v lete

Ako sa starať o kožu v lete

Vyskúšajte týchto 7 tipov

Koža je naším najväčším orgánom – pokrýva celé telo, pomáha regulovať telesnú teplotu, je zásobárňou vody i tuku, chráni nás pred infekciami a na jej stave sa odráža tiež zdravotný stav človeka. Počas horúcich letných dní však dostane poriadne zabrať – či už na dovolenke pri mori, alebo i vo vašom domovskom meste. Ako sa starať o kožu, aby bola zdravá aj v tomto období? Vyskúšajte týchto 7 tipov.

1. Dodržiavajte pitný režim

Udržať kožu počas horúcich dní nepomôže iba vonkajšia hydratácia, ale najmä tá vnútorná – dodržiavajte teda pitný režim. Ideálnymi nápojmi počas leta sú čistá voda a nesladený čaj. Koľko tekutín by sme mali denne prijať? To záleží od množstva faktorov, ako vek, váha, telesná teplota, fyzická aktivita, zdravotný stav či pohlavie. V zásade však platí, že počas horúceho leta by sme mali denne prijať asi 2,5 litra tekutín. Pomôckou môže byť tiež to, že na 1 kg váhy by ste mali prijať po zohľadnení predchádzajúcich faktorov 20 – 45 ml tekutín.

2. Hydratujte i kožu

Udržať kožu zdravú vám pomôže tiež jej hydratácia. Aké prípravky zvoliť? Ideálne také, ktoré obsahujú aj UV-filter a chránia vás pri štandardnom pohybe v exteriéri, pri opaľovaní však už siahnite po špeciálnych opaľovacích krémoch. Vyhnite sa parfumovaným prípravkom a radšej vyberajte medzi výrobkami na prírodnej báze, ktoré majú odľahčené zloženie. A nezabudnite svoju kožu hydratovať pravidelne.

3. Špeciálna kozmetika na letné dni

Počas horúcich letných dní by ľahšie zloženie nemali mať len hydratačné krémy, vaša koža ocení, keď takéto budú aj tónovacie krémy či make-up. Riešením, ktoré vaša pokožka najviac privíta, je vyhýbať sa v čo najväčšej miere používaniu týchto prípravkov. V prípade, že líčenie je nutnosťou (spoločenské udalosti, práca), siahnite po odľahčených verziách, ktoré umožnia dýchať vašim pórom.

4. Vitamíny, ktoré by sme mali prijať

Koži môžeme pomôcť prežiť horúce leto v zdraví aj prijímaním správnych vitamínov. Medzi tie najzásadnejšie patrí práve betakarotén, ktorý tento orgán chráni pred predčasným starnutím. Kde ho hľadať? Napríklad v marhuliach, papáji, mangu, mrkve či cvikli. Pokojne však môžete siahnuť aj po výživovom doplnku. Aby bola koža dobre pripravená na leto, odporúčame začať s prijímaním betakaroténu už niekoľko týždeň pred príchodom horúcich dní.

Vitamíny, ktoré by sme mali prijať

5. Peeling je v lete cenený

Či už je to kúpanie sa v mori, zvýšené potenie, alebo chlórovaná voda v bazénoch, počas letných dní sa na koži výrazne viac hromadia odumreté bunkové tkanivá. Aby ste svojej pokožke pomohli, zbavte sa týchto častí. Ako? Ideálnym spôsobom je peelingový prípravok, ktorý si pripravíte doma alebo luffa. Takto rýchlo a účinne odstránite odumreté kúsky, vďaka čomu bude vaša koža prekrvená a hebkejšia.

6. Aj správne holenie pomôže

Počas letných dní je prirodzené, že zvykneme nosiť outfity, ktoré odhaľujú viac z nášho tela. S tým súvisí aj väčšia snaha o dokonalé hladkú pokožku a častejšie holenie. Práve táto činnosť však kožu vysušuje a dokonca ju môže i podráždiť. Ako znížiť toto riziko? Používajte penu na holenie či gél, po samotnom holení si natrite kožu odľahčeným krémom či telovým mliekom a noste oblečenie zo vzdušných, príjemných a ideálne prírodných materiálov. Takto by malo byť všetko v poriadku.

7. Nezabudli ste na pery?

Jednou z najcitlivejších častí našej pokožky sú pery. Hoci pleti na tvári venujeme dôkladnú starostlivosť, na túto časť občas zabúdame. Pery počas horúceho leta dokážu veľmi ľahko popraskať – ako prevencia poslúži dodržiavanie pitného režimu, ako ich však hydratovať? Skvelým spôsobom je natierať si ich pravidelne medom. Vyhnúť by sme sa mali aj olizovaniu pier, čo len urýchli ich dehydratáciu. Ak preferujete balzamy na pery, siahnite po takom, ktorý obsahuje tiež UV filter. A čo rúže? Počas leta vaše pery uvítajú výrobky, ktoré ich nielen skrášlia, ale budú zároveň hydratovať. Dnes takých na trhu nájdete množstvo. Ak si dáte na toto všetko pozor, vaša koža bude aj počas toho najhorúcejšieho leta v skvelej forme.

Jednou z najcitlivejších častí našej pokožky sú pery
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Krémové vianočné venčeky
Recept: Krémové vianočné venčeky