Ako znížiť riziko nákazy Koronavírusom?

Panika nie, zodpovednosť áno

Ako znížiť riziko nákazy Koronavírusom?

Koronavírus alebo aj COVID-19 u niektorých vyvolal zdesenie, iní si s ním ťažkú hlavu nerobia. Ako je k nemu správne pristupovať? Panika rozhodne nie je na mieste, no zodpovednosť áno. Svetová zdravotnícka organizácia už vyhlásila, že ide o pandémiu – vírus postihol celý svet. Ako však znížiť riziko nakazenia Koronavírusom? Existuje niekoľko veľmi jednoduchých pravidiel, ktoré vám s tým pomôžu.

Počúvajte autority

Nech máte na Koronavírus akýkoľvek názor – máte z neho strach, nerobíte si z neho ťažkú hlavu, alebo ho považujete za nafúknutú bublinu –, pre svoje dobro a aj dobro svojho okolia počúvajte odporúčania autorít. Lekárov, hygienikov, virológov, odporúčania štátnej správy, samosprávnych krajov. Slovensko má výhodu v tom, že pri vypuknutí pandémie bolo veľmi ďaleko od epicentra, takže sme mali dosť času zistiť to, ako vírusu predchádzať, ako obmedziť jeho šírenie a aké účinné opatrenia prijať. Týmito informáciami najlepšie disponujú práve autority. Aj keď sa vám niektoré odporúčania môžu zdať prehnané, riaďte sa nimi aj za cenu zníženia svojho komfortu. Panika nie je na mieste, no zodpovednosť rozhodne áno.

Umývajte si ruky

Najúčinnejšou prevenciou proti nakazeniu Koronavírusom je časté umývanie si rúk mydlom. Po každej návšteve toalety, po každom kontakte s vonkajším predmetom, po každom návrate domov si dôkladne umyte ruky mydlom. Vyhnite sa rovnako kontaktu rúk s tvárou, očami a ústami.

Umývajte si ruky

Čistite povrchy

Okrem rúk aspoň raz, dvakrát denne vydezinfikujte povrchy, ktoré prichádzajú často do kontaktu s ľuďmi. Medzi také patria napríklad kľučky na vchodových dverách, madlá na zábradlí, kľučky na aute, gombíky vo výťahu. Nepodceňujte však ani dezinfekciu svojho smartfónu či notebooku, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie a víry.

Vyhýbajte sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí

Najlepšie urobíte, ak budete sedieť až do odvolania doma. Požiadajte svojho zamestnanca, či by vám neumožnil pracovať z domu. Ak máte naplánovanú cestu, pokúste sa ju zrušiť. Preložte aj návštevu úradov či lekára. Recept na liek si môžete nechať predpísať elektronicky. Vyhýbajte sa nákupným centrám, verejnej doprave, reštauráciám a obchodom. V prípade potreby môžete využiť dovoz potravín až k vám domov. Určite nenavštevujte fitness centrá či plavárne, kde sa to sekrétmi, ktoré môžu obsahovať víry, len tak hemží. Čo sa dá, vyriešte prostredníctvom mailovej komunikácie alebo svojho telefónu. Obozretnosť je skutočne na mieste.

Rúška a bezpečný odstup

Ak sa predsa len odhodláte ísť von, rúška by mala byť samozrejmosťou. Hoci je ich na trhu nedostatok, neváhajte si ušiť vlastnú, prípadne na tento účel použiť vypraný šál či šatku. Rovnako sa v takomto prípade zdržujte aspoň v 2-metrových odstupoch od ľudí. Úplne sa vyhnite kontaktu s tými, ktorí kašľú či kýchajú – práve tieto kvapôčky sú cestou, ktorou sa Koronavírus veľmi účinne šíri.

Prijímajte veľa vitamínov

Dôležitá je silná imunita – vyhnite sa teda konzumácii alkoholických nápojov a cigaretám, ktoré výrazne znižujú obranyschopnosť človeka. Rovnako zvýšte prísun čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré dodá telu dostatok vitamínov.

Buďte zodpovedný

Áno, je veľká pravdepodobnosť, že sa vám nič nemusí stať. To však neznamená, že toto riziko treba pokúšať. Pristupujte k odporúčaniam a opatreniam skutočne zodpovedne a ak sa dá, vyhnite sa akémukoľvek kontaktu s inými ľuďmi a nikam necestujte. Najlepšie si dokázali s Koronavírusom poradiť v krajinách, v ktorých pristúpili k tejto hrozbe zodpovedne a nenechali nič na náhodu. Hoci niektoré opatrenia vám nemusia dávať zmysel, prehryznite to a snažte sa ich dodržať. Pomôžete tak nielen sebe, ale aj svojim deťom, rodičom, okoliu a Slovensku ako takému.

Buďte zodpovedný
0 0 hlasov
Hodnotenie článku