Ovsené kaše sa stali neoddeliteľnou raňajkovou surovinou každého, kto dbá na zdravú výživu. Sú plné vlákniny, minerálov, vitamínov, najmä „béčka“, telo z nich dokáže prijať i rastlinné železo a potešia nízkym obsahom tuku. A naopak, ich energická hodnota je skutočne výborná a dodá telu palivo na celé doobedie. Ovsené vločky však nie sú vhodné iba na raňajky, dokážete z nich vykúzliť mnoho chutných pokrmov – od raňajok cez večeru až po obed.
Sladké aj slané kaše z ovsených vločiek
Začať sychravé jesenné či zimné ráno teplou a sýtou kašou z ovsených vločiek je skvelým štartom do dňa: jedlo zahreje, dodá energiu i živiny na celé dopoludnie. To, že kašu z ovsených vločiek zvládnete pripraviť za pár minút a tiež bez predchádzajúcich kuchárskych skúseností, je len čerešničkou na torte. Práve jeseň je sezónou jabĺk a tekvíc a tieto dve suroviny sa do ovsenej kaše nesmierne hodia. Ako na to? V jednom hrnci si zmiešame ovsené vločky s mliekom a privedieme k varu, môžeme pridať škoricu či perníkové korenie. V druhom hrnci si na masle do mäkka orestujeme nastrúhané jablko, zmiešame a môžeme podávať.
Výhodou tekvice je, že si ju môžete pripraviť na sladko i na slano. Podobný postup platí i pri slaných kašiach, tu však namiesto sladkých surovín volíme napríklad čerstvé bylinky, už spomínanú tekvicu, šampiňóny, syr feta alebo parmezán, cesnak, tepelne upravenú zeleninu, vajíčko. Slanú kašu si môžete pripraviť aj ako raňajky, obed či večeru. Výhodou je, že ak ráno nemáte na prípravu jedla veľa času, uvarte si ovsenú kašu pred spaním, na noc dajte do chladničky a na druhý deň ju iba prihrejte alebo pokojne zjedzte i studenú.
Ovsené vločky v pohári
Ďalšími rýchlymi raňajkami, vhodnejšími skôr na teplé dni, sú ovsené vločky v pohári. Okrem toho, že skvelo chutia, rovnako dobre aj vyzerajú – do skleného pohára vrstvíte farebné suroviny, ktoré vám chutia. Napríklad ovsené vločky, mascarpone či smotanovú nátierku, čerstvé lesné ovocie a na vrch môžete nasypať chia semiačka alebo poliať javorovým sirupom. Ak ich pripravíte do pohára s viečkom, pokojne môžete túto pochúťku zabaliť svojim deťom i ako desiatu. Alebo olovrant. Pri výbere surovín sa medze fantázii nekladú: banány, kiwi, orechy, jogurt, džem, semiačka, termix, jablko, detské výživy.
Vyrobte si vlastné müsli
Vyrobiť si müsli doma je lacnejšie, cennejšie, jednoduché a vo výsledku i zdravšie – nemusíte do neho pridávať žiadne konzervanty. A ako bonus: vyberiete si presne tie suroviny, ktoré vám chutia najviac. Čo napríklad? Čokoľvek od orechov cez kokosové hoblinky až po sušené ovocie. Ako však samotné müsli pripraviť? Na tri hrnčeky ovsených vločiek použijeme jeden vyšľahaný vaječný bielok a vo veľkej mise zmiešame všetky ingrediencie: ovsené vločky, orechy, kokosové hoblinky, sušené ovocie – marhule, hrozienka, ananás, brusnice – a dôležitá je tiež troška soli. Rúru vyhrejeme na 150 °C, plech vystelieme papierom na pečenie, rovnomerne naň rozložíme müsli a pečieme približne 40 – 45 minút, pričom každý 10 minút obsah plechu premiešame. Nechajte vychladnúť a takto pripravené domáce müsli v uzatvorenej nádobe vydrží chrumkavé aj dva týždne.
Sušienky a keksy z ovsených vločiek
Či už pre vás, alebo pre vaše deti, mať obsah cukru v dezertoch pod kontrolou je dobré pre kvalitný jedálniček. Z ovsených vločiek si okrem müsli môžete pochutiť aj na ďalších sladkých pochúťkach: napríklad sušienkach či keksoch. Ako na to? Vyskúšať môžete ovsené keksy so sušeným ovocím a javorovým sirupom. Ako na to? V mise si zmiešame 70 g celozrnnej pšeničnej múky, štipku soli, ½ ČL prášku do pečenia a spojíme s 80 g roztopeného masla, do ktorého sme pridali 2 PL javorového sirupu a vyšľahali tam vajce. Pridáme asi 120 g ovsených vločiek, približne 80 g zmesi nakrájaného sušeného ovocia a 30 g nasekaných orechov. Z cesta si urobíme guľôčky, sploštíme ich, naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pri teplote 170 °C pečieme približne 10 – 15 minút, kým nie sú sušienky krásne zlatisté.
Z ovsených vločiek si pripravíte aj ľahký obed
Ovsené vločky si svoje miesto hravo zastanú nielen pri dezertoch, raňajkách, desiatach či olovrantoch, ale aj pri hlavných chodoch. Napríklad ich môžete použiť namiesto mäsa pri príprave fašírok. Využijete ich tiež pri obaľovaní – namiesto strúhanky – takto pripravené pokrmy budú neuveriteľne chrumkavé. Z ovsených vločiek si pripravíte i skvelé tuniakovo-cuketové placky: zmiešate ovsené vločky, tuniaka v olivovom oleji, vajce, syr feta, nastrúhanú cuketu zbavenú prebytočnej vody, trochu soli, korenia a môžete upiecť v rúre pri teplote 180 °C približne 20 minút z každej strany. Dobrú chuť!