Strašiak menom atopický ekzém u detí

Strašiak menom atopický ekzém u detí

Čo obliekať atopikovi

Vedeli ste, že približne štvrtina detí trpí atopickým ekzémom – teda atopickou dermatitídou? Toto chronické ochorenie kože trápi čoraz viac detičiek a ich rodičov. Ako zmierniť jeho prejavy, resp. ako ho rozpoznať?

Atopická dermatitída, bežnejšie hovorovo atopický ekzém, je chronické zápalové ochorenie kože. Je nevyliečiteľné, má však fázy, v ktorých sa objavuje (recidíva) a fázy, počas ktorých nemá dieťa žiadne prejavy.

Ktoré deti sú náchylnejšie na atopický ekzém?

Tie, ktorých rodičia trpia akoukoľvek alergiou alebo chronickým kožným ochorením, deti s oslabenou imunitou, potravinovými intoleranciami a deti predčasne narodené. Nie je to však pravidlom. Atopický ekzém sa môže objaviť aj v prípade, ak sú rodičia aj starí rodičia úplne zdraví – je zakódovaný v génoch a spúšťačom je konkrétna kombinácia, ktorá sa momentálne nedá vyliečiť ani nijako ovplyvniť.

Ako rozoznám atopický ekzém?

Relatívne jednoducho. Približne v treťom až štvrtom mesiaci veku dieťaťa sa na líčkach, krku a hrudníku objaví typický ekzém – šúpajúca sa koža a červené fľaky. Najskôr si ho môžete zameniť za alergickú reakciu napr. na prášok na pranie alebo vašu nevhodnú stravu, ak dieťa dojčíte, no postupne sa ochorenie môže rozšíriť na celé telo.

Ako sa lieči atopický ekzém u detí?

Atopická dermatitída nie je liečiteľná, dajú sa zmierniť len jej prejavy. Patrí do rúk dermatológa, ktorý vás však poučí o vhodnom režime. Nie je to len o tom, že na dieťa natriete mastičku. Spúšťačom alebo zhoršovačom prejavov môže byť konkrétna potravina (napr. s obsahom lepku alebo bielkoviny kravského mlieka), prípadne to, že sa dieťa spotí, prípadne alergia na konkrétnu rastlinu (jej pele), ktoré môžu priebeh ochorenia prechodne zhoršiť. Rodičia atopika by si mali zapisovať priebeh ochorenia do tzv. atopického denníka, kam si značia, v akom štádiu ochorenie je, čo ho podľa nich zhoršilo, čo zlepšilo, atď.

Pomáha atopikom more?

Samo o sebe áno, no zmena prostredia, piesok, UV ochrana či dlhá cesta autom, naopak, nie. Poraďte sa s dermatológom, či je dovolenka pri mori vhodná pre vaše dieťa a v akej fáze choroby by ste mali ísť.

Čo obliekať atopikovi?

Základom je vzdušné oblečenie z prírodných materiálov, ideálne vo svetlých farbách a vyrobené z látok certifikovaných pre deti. Výborná je bavlna, ľan, deti však dobre tolerujú aj viskózu, hoci tá sa vyskytuje v detskom sortimente zatiaľ sporadicky.

Čo obliekať atopikovi
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ako šetriť vodu pri zalievaní záhrady
Ako šetriť vodu pri zalievaní záhrady