Jahodové znamienko

Jahodové znamienko

Poznáte hemangióm?

Možno ste si u dieťatka na ihrisku všimli netradičné znamienko červenej farby, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na hlavičke (vo vlasatej či tvárovej časti), na krku, záhlaví či na trupe. Ide o hemangióm, teda jahodové znamienko. Čo ho spôsobuje a ako sa odstraňuje?

Jahodové znamienko patrí k najčastejším kožným nálezom, s ktorými sa bábätká rodia. Hoci sa nazýva znamienkom, nejde o bežné materské znamienko, keďže neobsahuje žiaden hnedý pigment, ale je tvorené krvnými cievami. Jeho pôvod a spúšťač je nejasný. Hoci je neškodné, predstavuje estetický problém a pri poranení môže výrazne krvácať či sa ťažšie hojiť, v tom prípade vyžaduje aj liečbu.

Hemangióm, teda jahodové znamienko, patrí do rúk dermatológa. Ak sa s ním dieťa už narodí, prvé vyšetrenie podstúpi spravidla v pôrodnici, kde sa pomocou zobrazovacej techniky znamienko dôkladne vyšetrí. Keďže sa hemangiómy môžu nachádzať aj na vnútorných orgánoch, kde môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie (aj na mozgu), dieťa sa vyšetrí celé. Niektoré hemangiómy sa však objavia až po niekoľkých týždňoch od narodenia či dokonca mesiacoch. Nejde však o to, že by ste niečo zanedbali alebo dieťatku ublížili – jednoducho sa už s touto predispozíciou narodilo. Nemusíte sa ani obávať zvýšeného rizika rakoviny kože – ako sme už uviedli, hemangióm neobsahuje hnedý pigment, takže sa na zhubný kožný nádor nemôže zvrhnúť.

Ako sa jahodové znamienko odstraňuje?

Časť znamienok jednoducho sama zmizne. Začne v strede blednúť, následne sa sploští a začne po okrajoch zmenšovať. Niektoré sa však odstraňujú laserom, no až vo vyššom veku dieťaťa. Ak je však hemangióm hlboký, odporúča sa ho najskôr dlhodobo sledovať a až následne sa volí postup, čo s ním.

Ako hemangióm chrániť?

Keďže ide o vystúpené krvné cievy, ktoré sú náchylné na zranenie, odporúča sa hemangióm chrániť vrstvou oblečenia najmä v prípade, ak sa nachádza na predlaktiach či lakťoch, na ktoré deti padajú. Pri zranení totiž môže krvácať a ťažšie sa hojiť. Inak naň patria bežné SPF krémy určené pre deti v letnom období (po 6. mesiacoch veku).

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Záhrada na balkóne
Záhrada na balkóne?