Ako sa chrániť pred parazitmi

Neprineste si zo záhrady suvenír

Ako sa chrániť pred parazitmi?

Práca v záhrade je pre mnohých skvelým relaxom – strávite príjemné na čerstvom vzduchu, vyčistíte si hlavu pri relatívne monotónnej činnosti a navyše, po čase sa budete tešiť z plodov svojej práce – domácej zeleniny alebo krásne rozkvitnutých záhonov. Nemusí to však byť vždy také idylické, najmä ak si zo záhrady prinesiete parazity. Ako ich rozoznať a ako proti nim bojovať?

Ruku na srdce, koľkokrát ste pri práci v záhrade použili záhradné rukavice? Mnohí ani raz, mnohí sa vyhovárajú, že s rukavicami nevedia obratne pracovať, pre ďalších je to len ďalšia zbytočná starosť. Iba rukavice vás však dokážu spoľahlivo uchrániť pred drobnými organizmami, ktoré môžu spôsobiť mnohé zdravotné problémy.

Parazity sú maličké organizmy, ktoré sa do tela môžu dostať prostredníctvom znečistených rúk, infikovanej potravy alebo pitím znečistenej vody – hoci na prvý pohľad pôsobí ako čistá. Preto sa neodporúča piť vodu zo studní a konzumovať neumyté ovocie a zeleninu, hoci z vlastnej záhrady a pestovanú v biokvalite. To najhoršie pre zdravie totiž často nie sú chemikálie z postrekov.

TEMPOtip: Práca s rukavicami by však mala byť podmienkou pre tehotné a dojčiace ženy, najmä ak sa im v záhrade pohybujú mačky. Tie môžu rozširovať toxoplazmózu, ktorá je pre ženy mimoriadne nebezpečná.

Ako zistíte, že máte parazity?

Mnohé prejavy môžete pripisovať bežných ochoreniam – symptómy podobné chrípke sú napríklad bolesti hlavy či bežné známky vyčerpania. Ďalšími prejavmi môžu byť napríklad bolesti hlavy, kožné problémy, tráviace problémy. Parazity, ktoré pôsobia v črevách, môžete skonzumovať napríklad v nedostatočne tepelne upravenom mäse či rybách, alebo cez neumytú zeleninu alebo neumytými rukami po príchode zo záhrady. V pôde sa môžu nachádzať napríklad mačasie výkaly, psie výkaly, ktoré môžu byť nositeľmi hlíst alebo nečistoty zo septiku, ktoré môžu roznášať mrle.

Ako sa vyhnúť nákaze parazitmi?

– nič nekonzumujte špinavými rukami – neochutnávajte rajčiaky či maliny, hoci sú také lákavé a vyhriate od slniečka

– nedotýkajte sa úst a tváre pri práci v záhrade

– pred konzumáciou dôkladne umyte zeleninu a ovocie, nielen tie, ktoré majú priamy kontakt so zemou

– po práci si dôkladne umyte ruky, ideálne s použitím dezinfekčného mydla alebo saponátu – nevynechajte ani priestor pod nechtami

Ak máte podozrenie, že ste sa infikovali, obráťte sa na svojho lekára. Liečba výskytu parazitov patrí do rúk odborníkov.

dôkladne umyte zeleninu a ovocie
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Vyrobte si domáci jogurt aj bez jogurtovača
Vyrobte si domáci jogurt aj bez jogurtovača