Nedarí sa vašim izbovým rastlinám?

Nedarí sa vašim izbovým rastlinám?

Aj tu môže byť problém

Staráte sa o ne príkladne. Aspoň teda máte ten pocit. No aj tak sa vašim izbovkám nedarí tak, ako by ste chceli. Kde sa môže skrývať problém? Niekedy záleží naozaj na malých detailoch. Prejdite si spoločne s nami bod po bode.

1. Príliš suchý vzduch

Hoci vy osobne to cítiť nemusíte, vaše rastlinky sú skvelým detektorom vlhkosti vzduchu v interiéri. Väčšina z nich totiž miluje vysokú vzdušnú vlhkosť a pri suchom vzduchu chradnú. Úplne najhoršie znášajú napríklad suchý vzduch spôsobený vykurovaním. Ak rastlinám schnú listy na okrajoch, skúste investovať do vlhkomeru. Ten vám určí, či máte doma príliš sucho alebo naopak, príliš vlhko. Suchý vzduch s vlhkosťou nižšou ako 30 % vnímame ako diskomfort, rastliny však preferujú 40 % vlhkosť a viac. Odborníci sa zhodujú, že ideálna vlhkosť vzduchu je práve okolo 40 %. Nemala by prekročiť 80 %, kedy zase vzniká riziko plesní a zbytočne je zaťažovaný respiračný systém človeka.

2. Nesprávne črepníky

Uistite sa, že každá izbová rastlina je zasadená v črepníku s dierkou na spodu. Obaly na črepníky (teda kvetináče bez dierky) nie sú určené na priamu výsadbu. Rastlina v nich môže mať premokrené korene, ktoré zahnívajú a vy si to nemusíte ani len všimnúť. Tiež je vhodné použiť prírodné materiály, napríklad terakotu, cez ktorú substrát a korene dýchajú. Plastový, kovový alebo sklený črepník umiestnený na parapete, kam svieti slnko, môže byť v lete doslova saunou. Terakota sa síce tiež prehreje, no postupne a nespôsobí rastline taký veľký šok.

3. Chýbajúce presadenie alebo naopak, veľký črepník

Ak je rastline veľký kvetináč, rastie do koreňového systému a jej zelené časti môžu upadať – je to však krátkodobý stav, ktorý za chvíľu odoznie. Rastlinu by ste však nikdy nemali presádzať do črepníka, ktorý je viac ako 1,5-krát väčší ako pôvodná nádoba, v ktorej ste ju pestovali. A zase naopak, ak jej je črepník primalý, začne pomaly odhadzovať listy a chradnúť, aby sa zmenšila.

Chýbajúce presadenie alebo naopak, veľký črepník

4. Nedostatok živín

Rastliny nestačí len zalievať, treba im dopriať aj hnojivo. Nemusíte siahať hneď po chemických prípravkoch, skúste napríklad dážďovkový džús z vermikompostéra alebo špeciálne upravený slepačí trus určený na prihnojovanie. Hnojivo neslúži len na podporu kvitnutia, potrebujú ho aj izbovky, ktoré nekvitnú.

5. Škodce a choroby

Zjavilo sa to ako blesk z jasného neba? Zrazu všetkým rastlinám vo vašej domácnosti začali schnúť a opadávať listy? Posvieťte si na škodce. Skontrolujte listy, či na nich nenájdete vajíčka, kukly alebo vyhryzené časti. Tiež popremýšľajte, či ste si nepriniesli domov novú rastlinku a nezačal sa problém s ostatnými izbovkami vtedy – mohla byť napadnutá škodcami alebo chorobou a nemuseli ste si to všimnúť. Príznaky zadajte do Googlu, vyfiltrujte si obrázky a porovnávajte. Vo väčšine prípadov sa aj choré rastlinky dajú ešte zachrániť, treba však konať rýchlo.

Škodce a choroby
0 0 hlasov
Hodnotenie článku