Ako sa chrániť pred vírusom počas letu

Ako sa chrániť pred vírusom počas letu

Po takmer troch mesiacoch obmedzení sa otvárajú hranice a spúšťajú komerčné lety i zo Slovenska. To sa stáva veľkým lákadlom najmä počas dovolenkovej sezóny. Rozhodli ste sa túto príležitosť využiť? Mali by ste byť opatrný, pretože mnohí odborníci a rovnako aj štatistiky varujú, že v týchto dňoch začína druhá vlna pandémie COVID-19. Ak ste sa však rozhodli letieť, riziko nakazenia môžete výrazne znížiť. Ako?

Nejde to inak ako lietadlom?

Prvou otázkou, ktorú by ste si mali položiť ešte predtým, ako si kúpite letenky, je: „Nedostanem sa tam inak ako lietadlom?“ Práve v týchto dopravných prostriedkoch je najnáročnejšie dodržiavať odporúčané odstupy a rovnako ani hygiena tu nepatrí medzi silné stránky. Tu platí aj formulka: čím dlhší let, tým vyššie riziko nakazenia. Preto je na mieste, ak pouvažujete nad tým, či nie je možné dostať sa do vašej cieľovej destinácie radšej autom.

Najúčinnejšou prevenciou, ako sa nenakaziť počas letu, je neletieť. Túto radu odporúčame najmä ľuďom, ktorých trápia chronické ochorenia – tie preukázateľne robia priebeh ochorenia COVID-19 komplikovanejším. V prípade, že ste sa predsa len rozhodli letieť, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako znížiť možné riziko infikovania sa.

Opatrenia počas letu, ktoré vám pomôžu znížiť riziko infikovania:

  • Let je len časťou vášho výletu, preto sa ešte predtým, ako poletíte, zaujímajte o nariadenia a opatrenia, ktoré platia vo vašej cieľovej krajine. Nezabudnite sa však ani informovať o tom, čo pre vašu bezpečnosť robí konkrétna letecká spoločnosť – niektoré totiž berú zdravie svojich klientov vážnejšie ako iné.
  • Jedným z najväčších problémov letov v súčasnosti je, že je veľmi náročné dodržiavať odporúčané dvojmetrové rozostupy – niektoré aerolinky nevynechávajú miesta medzi pasažiermi, iné nechajú aspoň jedno sedadlo voľné. Ak máte možnosť, vyberte si leteckú spoločnosť, ktorá preferuje druhý variant.
  • Existuje počas pandémie niečo ako najbezpečnejšie miesto v lietadle? Rozhodne áno, to pri okne. Prečo? Vedľa vás sedí – ak vôbec – jeden človek a zároveň sa okolo vás nepohybujú iní ľudia, ktorí majú namierené napríklad na toaletu či za rodinnými príslušníkmi na druhom konci lietadla.
  • Ak máte obavy z toho, že práve vzduchotechnika na palube lietadla môže urýchliť či spôsobiť šírenie vírusu, môžete ostať pokojní – takmer s istotou tu bude kvalitnejší vzduch ako napríklad v administratívnych budovách.
  • Zoberte si so sebou na palubu dezinfekčný gél i dezinfekčné utierky, s utierkami si dezinfikujete exponované povrchy, ako operadlá na ruky, príručný stolík, bezpečnostný pás a následne použijete gél na ruky.
  • Na letisku – pred letom i po prílete – si vždy umyte ruky mydlom. Ak máte možnosť, využite radšej toalety v týchto priestoroch ako v lietadle, sú totiž častejšie čistené.
  • Neváhajte si dať na ruky jednorazové gumené rukavice, rúško je samozrejmosťou. Ak chcete zdvojnásobiť ochranu, dajte si rúško a na to si nasaďte ešte respirátor – chránite tak seba i svoje okolie.
  • Ak let netrvá pridlho, pokúste sa v lietadle nič nepiť ani nekonzumovať.
  • Napríklad pas či letenku budú chytať i iní ľudia, tieto dokumenty majte so sebou v uzatvárateľnom obale, ktorý po lete vymeníte za nový, resp. vydezinfikujete.

Tempo tip: Tieto opatrenia môžete uplatniť nielen počas pandémie COVID-19, ale napríklad aj počas „obyčajnej“ chrípkovej epidémie. Výrazne tak znížite riziko, že po prílete do dovolenkovej či pracovnej destinácie budete nepoužiteľný.

Opatrenia počas letu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku