Navštívte les

Navštívte les

Do najbližšieho lesa to pre nás, obyvateľov Slovenska, nie je našťastie nikdy až tak ďaleko. Zvyknete les pravidelne navštevovať?

Prechádzka lesom má na človeka každého veku blahodárne účinky. Les totiž ponúka veľa. Pokoj, čerstvý vzduch, ale aj veľké poznanie a inšpiráciu do každodenných aktivít. Les je ideálnym miestom na pravidelné prechádzky s deťmi. Nemusí ísť o dlhú túru, do lesa stačí vojsť, chvíľu ostať, obzrieť sa dookola a živý svet fantastických rastlín a živočíchov je na dosah. Obrie mraveniská, mäkučký mach, neznáme rastliny, zlomené konáre, šišky, sivý lišajník – malý prieskumník má zrazu práce vyše hlavy. Vy môžete sedieť na pníku a dýchať čerstvý vzduch.

Jeseň

Zmenu ročných období pocítite pravdaže aj v meste, avšak po príchode do lesa napríklad na jeseň, ju precítite doslova všetkými zmyslami. Intenzívna vôňa lístia spadnutého na mokrej zemi, huby nevšedných tvarov, na jesennom slnku vyhrievajúce sa salamandry. To všetko v jesennom lese nájdete. Ak sa vyberiete do prírody ráno, môžu vás príjemne prekvapiť magické jesenné hmly a inverzie. Vzduch nimi presýtený je úplným opakom hmly v meste, ktorá býva na jeseň často spojená so škodlivým smogom. Mimochodom vedeli ste, že slovo smog vzniklo splynutím dvoch anglických slov, smoke – dym a fog – hmla?

Zima

Najväčšie ticho zažijete v lese počas zimy. Dlhé chladné večery a noci striedajú krátke dni, počas ktorých si živočíchy, ktoré práve nehibernujú alebo neodišli za teplom, musia nájsť potravu na prežitie. Kedy, keď nie teraz môžeme s deťmi pozorovať a identifikovať stopy v snehu, prípadne, vyrobiť kŕmidlo a sledovať sýkorky kŕmiace sa semienkami. V zime prichádza súmrak veľmi skoro, a tak je dôležité sledovať čas, aby ste sa stihli vrátiť domov ešte za vidna. Nepodceňujte oblečenie a ani občerstvenie, horúci čaj v termoske a niečo dobré pod zub, nech sú počas potuliek zimnou prírodou pre vás príjemnou samozrejmosťou. Ničomu sa však nevyrovná pocit, keď sa po mrazivej prechádzke prírodou vrátite domov a skryjete sa pod deku so šálkou horúcej čokolády.

Najväčšie ticho zažijete v lese počas zimy

Jar

Jar v lese je raj. Vôňa, z ktorej cítiť zrod života, všetky tie puky a spev vtákov vás po zime nabijú obrovskou dávkou čerstvej energie. Prichádza deň jarnej rovnodennosti, dni sa postupne predlžujú a je stále teplejšie. Navštívte les v tomto období, započúvajte sa do jeho zvukov, nechajte sa vyhriať jarnými lúčmi slnka a mysľou vám na počkanie začnú víriť optimistické myšlienky.

Leto

Les sa v lete stáva príjemným útočiskom pred horúcim slnkom. Všetko žije naplno, okolité lúky rozvoniavajú kvetmi a liečivými rastlinami. Bzukot včiel je nezastaviteľný. Dozrievajú lesné plody, takže vo vyšších polohách pozor na medvede. Osviežením v letnej prírode môže byť prebrodenie malej lesnej bystrinky bosými nohami. Dni sú dlhé, večery vonku príjemné, užívajte si ich naplno.

Ide to aj dobrodružnejšie

Pokiaľ sa zaujímate o dobrodružnejšie spoznávanie lesov mimo turistických trás, existujú viaceré možnosti ako si dopriať tento zážitok. S profesionálnymi sprievodcami poznajúcimi terén, zažijete určite viac ako na vlastnú päsť, a zároveň sa nemusíte obávať nebezpečenstva. Túto jedinečnú skúsenosť ponúka napríklad lokálna cestovná kancelária Stey, špecializujúca sa na región Horehronia, kde o divokú prírodu nie je núdza. Niekoľkohodinové „expedície“ do divokých lesov bez mobilného signálu organizuje za každého počasia.

O lese z kníh

Naopak tým, čo o lese radšej čítajú, ako sa ním predierajú, posúvame tip na lesníka, ale zároveň ochrancu prírody, Petra Wohllebena. Zástanca návratu pralesov píše knihy o živote lesov, ktoré sa čítajú samé. Po prečítaní bestselleru Tajný život stromov sa už napríklad na duby, ktoré podľa Wohllebena v lese navzájom výborne komunikujú, budete pozerať celkom inými očami. Autor ponúka aj knihy pre najmenších lesných dobrodruhov.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku