ekologické viaoce

Ako byť ekologický aj počas vianočných sviatkov?

Štokholmský Environmentálny inštitút sa rozhodol pozrieť na to, aký zásah pre prírodu znamenajú Vianoce. Zamerali sa na uhlíkovú stopu, teda koľko oxidu uhličitého vytvorí priemerný človek počas sviatkov pokoja a mieru. Alebo sú to skôr sviatky konzumu a plytvania?

Švédski vedci zistili, že priemerný Brit počas troch sviatočných dní vytvorí približne 650 kg oxidu uhličitého. Pre lepšie pochopenie sa pozrime na toto číslo z globálneho pohľadu: je to 5,5 % z objemu, ktorý vytvorí v priebehu celého roka – teda skutočne vysoké číslo. U nás sa zrejme budeme pohybovať na podobnej úrovni. Ako teda stráviť Vianoce tak, aby nám nebola ľahostajná príroda a mysleli sme na dôsledky, ktoré môžeme spôsobiť?

Čo s vianočným stromčekom

Častou dilemou počas Vianoc býva, či je lepší umelý, alebo živý stromček. To záleží. Výroba štandardne veľkého vianočného stromčeka z plastu môže za sebou zanechať uhlíkovú stopu veľkú približne 40 kg. A tá ešte porastie, väčšina umelých stromčekov sa totiž vyrába v Číne, odkiaľ je ich potrebné doviezť na Slovensko. Aby dávalo ekologický zmysel kupovať umelý vianočný stromček, mali by sme ho používať aspoň desať rokov – presná dĺžka záleží od materiálu, z ktorého je vyrobený.

Dovoz tvorí veľkú časť uhlíkovej stopy aj pri živých stromčekoch, preto by sme mali hľadať kúsky vypestované na našom území. Dnes sa už väčšina živých vianočných stromčekov pestuje v špeciálnych škôlkach na to určených a nejde o výrub, zaujímajte sa však i toto. Prípadne, je tu i tretí, azda najekologickejší variant: zaobstarať si vianočný stromček v črepníku a po Vianociach ho zasadiť, resp. nechať si ho na ďalší rok.

Tu si dajte pozor na to, aby ste kúpili stromček, ktorý má v črepníku celý koreňový systém. V opačnom prípade by vám mohol po veľmi krátkom čase uhynúť. Stromčeky s osekanými koreňmi náchylné k úhynu sa predávajú prevažne v hobby marketoch, tie s koreňovým balom nájdete v špecializovaných záhradníctvách. Zaujímavou alternatívou je vyrobiť si netradičný vianočný stromček: z drevených latiek, z konárov zviazaných šnúrkou alebo sa nebojte popustiť uzdu svojej fantázii.

Nepreháňajte to s darčekmi

Vianoce by nemali byť primárne o darčekoch. Hovorí sa to často, hovorí sa to veľa a stále to znie ako klišé. Je to však skutočne tak, štatistiky hovoria, že priemerný Slovák minie na obdarovanie svojich blízkych približne 200 €. Čo by ste povedali, keby ste sa vždy dohodli na tom, čo si chcete nájsť pod stromčekom? Žiadne zbytočností, len to, čo naozaj potrebujete, chcete. Vyberie sa jeden človek, pokojne sa môže i žrebovať, ktorému sa ostatní poskladajú na darček a kúpi vám ho. A takto budete postupovať aj pri iných členoch rodiny. Nech zvíťazí kvalita nad kvantitou. Povedať priamo, čo si želáte nájsť pod vianočným stromčekom, je výhodné aj vďaka tomu, že tam nenájdete neželaný darček.

A čo balenie? Dá sa to i ekologicky

Vyrobiť, zabaliť, zahodiť. Darčekový papier má veľmi obmedzené využitie, nemusí byť však vždy jednorázový. Pokojne môžete tohtoročné vianočné darčeky zabaliť tak, aby ste papier mohli použiť i nabudúce – napríklad tak, že papier nezalepíte lepiacou páskou, ale ho iba previažete špagátikom či stuhou. Tiež sa snažte používať baliaci papier, ktorý je možné separovať. Niektoré môžu byť potiahnuté tenkou plastovou fóliou či vyzdobené trblietkami alebo rôznymi plastovými ozdobami. Ekologickou a zároveň estetickou alternatívou je trend, ktorý prišiel až z ďalekého Japonska: furoshiki. Je to balenie (vianočných) darčekov do látky, vďaka čomu tento obal môžete použiť aj nabudúce, i tie ďalšie a ďalšie Vianoce. Nemusíte kupovať špeciálnu látku, stačí si rozstrihať starú plachtu, obliečku či inú bielizeň, ktorú už nepoužívate a páči sa vám jej farba a štruktúra. Inšpirácie na balenie darčekov v štýle furoshiki nájdete v tomto videu.

Po hojnosti sa trochu obmedzte

Existujú aj ďalšie spôsoby, ako obmedziť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak prírode. Jednou z nich je striedmejšia konzumácia mäsa. Napríklad v takej kapustnici nemusí byť vôbec. Tiež si dajte záležať na tom, aby ste to s množstvom jedla neprehnali. Medzi členmi rodiny si urobte prieskum, ktoré koláče budú mať úspech a upečte iba tie – nech ich po sviatkoch zbytočne nevyhadzujete. Nepreháňajte to ani so svetelnými reťazami. Ak si nimi vyzdobíte celý dom zvonku aj zvnútra, vaša uhlíková stopa porastie rovnako ako účet za energiu. Tiež sa snažte obmedziť cestovanie, hoci tohtoročné Vianoce sú špecifické a na rôzne návštevy nie je veľa priestoru, myslite na to i v budúcnosti. Šťastné a veselé a ekologické Vianoce!

0 0 hlasov
Hodnotenie článku