Najštýlovejšie izbovky do bytu

Najštýlovejšie izbovky do bytu

Toto trio vám nesmie chýbať

Zariaďujete si interiér v škandinávskom štýle alebo len hľadáte rastliny na okamžité zútulnenie? Vyskúšajte tieto tri izbovky – sú nenáročné na pestovanie, ľahko dostupné, rýchlo rastú a do domácnosti vnesú skutočne štýlovú atmosféru.

Figovník lýrovitolistý – Ficus lyrata

Ako jeho názov napovedá, listy tejto izbovky sa ponášajú na husle či lýru. Po anglicky sa nazýva Fiddle leaf – husľový list. Izbovka je to nenáročná, no neznesie priame slnko a nedostatok svetla. Nájdite jej preto také miesto, kde bude mať dostatok prirodzeného svetla, no na listy nebude svietiť priame slnko. Ak sa vám stane, že po kúpe rastlina pár listov zhodí, je to v poriadku – opadom listov reaguje na stres, zmenu prostredia, ale aj nedostatok či prebytok zálievky. Ako a kedy ho teda zalievať? Ideálne vtedy, ked listy trošku ochabnú a substrát je na povrchu suchý na dotyk.

Figovník lýrovitolistý

Monstera

Rastlina tropických pralesov sa udomácnila v našich končinách ako izbová rastlina už pred desiatkami rokov. Kým kedysi zdobila najmä chodby úradov či nemocníc, čoraz častejšie ju vídame aj v štýlových interiéroch. Na pestovanie je nenáročná, potrebuje iba dostatok vlhkosti – ideálne je ju raz do týždňa osprchovať vlažnou – skôr chladnejšou než teplou – vodou, ktorá jej dodá hydratáciu priamo do listov a zároveň ich zbaví prachu. Pripravte sa na to, že ak sa jej bude u vás páčiť, bude veľmi rýchlo a bohato rásť.

TEMPOtip: Pestujete monsteru, ale márne čakáte na nový „deravý“ lístok? Všetky nové prírastky sú iba celé listy? Pravdepodobne vašu rastlinu trápi nedostatok svetla. Umiestnite kvetináč s touto rastlinkou na svetlé stanovište (pozor, nie na priame slnko), doprajte jej novú dávku humusu a po pár týždňoch sa určite dočkáte.

Monstera

Pilea peperomioides

Drobná izbovka s peniažtekovitými listami pochádza z Číny. Keďže sa veľmi jednoducho rozmnožuje – stačí vložiť odrezok do pohára s vodou a počkať pár týždňov, nech sa zakorení, rýchlo sa rozšírila do celého sveta. Rastie skutočne bohato, najmä ak je položená na parapetnej doske s dostatkom svetla. Aby ste podporili jej pravidelný tvar, približne raz do týždňa ju otočte – rada sa otáča za svetlom či slnkom. Pilea vám podľa povier prinesie domov peniaze. Ak máte malé deti či domácich miláčikov, pestujte ju na mieste, kam nedočiahnu. Je totiž jedovatá.

Pilea peperomioides
0 0 hlasov
Hodnotenie článku