Je tu marec

Je tu marec

Na toto by ste nemali zabudnúť vo svojej záhrade

Srdce každého jedného záhradkára zaplesá: konečne je tu marec, prvý jarný mesiac. Príroda ožíva, prízemné mrazy sú skôr ojedinelé ako pravidelné a vo vzduchu cítiť sviežosť. Ak ste sa aj vy nevedeli dočkať, keď konečne budete môcť vyjsť na záhradu a venovať jej náležitú starostlivosť, máme pre vás niekoľko tipov. Tipov, ktoré činnosti by ste vo vašom kráľovstve mali urobiť ako prvé. Kde teda začať?

Postarajte sa o trávnik

Hoci táto zima nepatrila medzi najtuhšie, trávnik sa rovnako ako vy tešil na jar. Ako mu môžete pomôcť nadobudnúť stratenú silu? Začnite hrabaním – odstráňte zvyšky popadaného lístia, kúsky konárikov. Hrabľami ho dokážete aj trochu prevzdušniť, ak však vidíte, že sa trávnik zelenie (zväčša koncom marca, začiatkom apríla), pokojne ho môžete aj vertikutovať. Toto dôkladné prevzdušnenie bude pre neho ako wellness. Ak sa vo vašej záhrade objavili beztrávnaté plochy, neváhajte vysiať nový trávnik. Chybu určite neurobíte, ani keď trávu prihnojíte, po zime to rozhodne ocení.

Postarajte sa o trávnik

Prekyprite pôdu

Hoci si pôda počas zimy oddýchla, môžete jej pomôcť, aby sa stala ešte úrodnejšou. Ak už zemina rozmrzla, dôkladne ju prevzdušnite rýľom. V oblasti hriadok vyčistite burinu a pokojne môžete pôdu aj prihnojiť. Takto máte záhradu pripravenú už na prvú výsadbu.

Ak je marec teplý, môžete vysievať

Už začiatkom marca sa odporúča vysiať hrášok. Tým sa však záhradkárske práce zďaleka nekončia. Ak máte skleník, neváhajte vysiať reďkovky, šalát a pokojne aj zeler. Do vonkajších hriadok môžete vysadiť koreňovú zeleninu – mrkva, petržlen, paštrnák –, hluboviny, ako skorý kel, sadzačky cibuľky či jarný cesnak. Pokojne môžete zasiať aj vyklíčené zemiaky a pór. Ak plánujete pestovať rajčiny a papriku, odporúčame vypestovať si najskôr priesady. Tieto plodiny totiž veľmi obtiažne znášajú priamu sejbu do záhonu.

Starostlivosť o stromy a kríky

Do polovice marca sa odporúča dokončiť zimný, resp. jarný rez ovocných stromčekov a viniča. Ak je pôda už rozmrznutá, môžete vysádzať i nové ovocné stromčeky – broskyne, marhule, orechy, mandle či vinič. Ak máte v záhrade maliny, kríky prečistite a odstráňte staré výhonky. Nezabudnite prihnojiť ani jahody a ovocné stromy – odporúčame siahnuť po minerálnom hnojive premiešaným s kompostom. Myslieť by sme mali aj na poškodené stromčeky – či už v dôsledku mrazu alebo divej zvere – tieto miesta ošetrite špeciálnym balzamom.

Čo s trvalkami?

Patričnú pozornosť si zaslúžia i záhony s trvalkami. Kde začať? Vyčistite suché časti rastlín, zbavte ich nečistôt a v prípade teplejšieho počasia môžete rozmnožiť rastliny i delením. Ak je marec teplejší, vôbec nemusíte váhať a pokračovať môžete i s vysievaním letničiek. V prípade náročnejších rastlín, ako gazánie či nemézie, radšej kvety vysejte do menších debničiek, ktoré budete mať napríklad na parapete. Rovnako prečistite skalku a pokojne môžete vysiať nové trvalky či zmeniť jej usporiadanie. Práci zdar!

Čo s trvalkami?
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku