Ako si vybrať slnečné okuliare

Ako si vybrať slnečné okuliare?

Vyberajte nielen podľa vzhľadu

Konečne prišlo obdobie, keď sa môžeme tešiť na slnečné dni a dáme zbohom zamračenému, upršanému počasiu. S touto zmenou by sme však mali myslieť aj na ochranu svojho zraku – najmä pred slnečnými lúčmi. Presne tak, hovoríme o slnečných okuliaroch. Podľa čoho si ich však vybrať? Stačí, že sa nám páčia, alebo by sme mali myslieť aj na technické špecifikácie či ochranné filtre? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako si vybrať slnečné okuliare, aby ste boli spokojný.

Slnečné okuliare sa vám musia najmä páčiť

Nosiť slnečné okuliare, ktoré sa vám nepáčia, je pri dnešných možnostiach azda aj nezmysel. Teda pri prvom kritériu by ste si mali nechať poradiť svojím vkusom. Ak sa vám páčia pilotky, hľadajte medzi týmto tvarom okuliarov. Ak dávate prednosť minimalistickým lenonkám, ktoré sú mimochodom opäť v móde, v žiadnom prípade nejde o krok vedľa. Každopádne, slnečné okuliare by mali ladiť s vaším šatníkom. Predsa len, kúpiť si kúsok, ktorý nebudete mať s čím zladiť, je tak trochu zbytočné.

Barličkou môže byť napríklad aj fakt, že ak vašej skrini dominuje odvážne oblečenie s nádychom extravagancie, okuliare by mali byť skôr striedmejšie. Aby sa tieto kúsky navzájom nebili. A naopak, ak máte v šatníku minimalistické šaty bez vzorov, svoje outfity môžete rozbiť práve extravagantnými okuliarmi. Pokojne aj veľkými striebornými, ktoré pripomínajú sci-fi filmy. Samozrejme, ak sa vám páčia.

Slnečné okuliare sa vám musia najmä páčiť

Vyberajte slnečné okuliare aj podľa typu tváre

Ak ste si vybrali slnečné okuliare, ktoré sa vám páčia, ešte zďaleka nemáte vyhraté. O tom, či vám pristanú, do veľkej miery rozhoduje i typ vašej tváre. Bez skúšania by ste si ich preto nemali objednávať z internetu: pokojne zájdite do očnej optiky, vyskúšajte si podobný tvar rámu a počúvajte svoju intuíciu. Alebo dobrú kamarátku, ktorá tam bude s vami.


V zásade tu však platí, že pre každý typ tváre je vhodný iný tvar okuliarov. Ak máte okrúhlu tvár, voľte hranaté rámy, ktoré týmto kontrastom prospejú vášmu vzhľadu. V prípade hranatej tváre, začnite skúšaním slnečných okuliarov s okrúhlymi či zaoblenými rámami. Pre oválnu tvár sú zase ako stvorené rozmernejšie okuliare, ktoré nechajú vyniknúť pravidelným tvarom. Pre dámy s tvárou podobnej tvaru srdca, sú výborné napríklad tzv. mačacie slnečné okuliare či také, ktoré majú hrubšie rámy. Ak má vaša tvár kosoštvorcové kontúry, rovnako môžete siahnuť po mačacích slnečných okuliaroch alebo obdĺžnikových rámoch.

Kvalitná konštrukcia

Ak sa vám pri predošlých slnečných okuliaroch zvykol zlomiť rám, máme pre vás dva tipy. Prvým je, zvoliť si odolnú kovovú konštrukciu, ktorá zvládne aj väčšiu záťaž. Síce je v porovnaní s plastovými okuliarmi ťažšia, ale po pár dňoch nosenia si na ňu bez problémov zvyknete. Druhým tipom sú okuliare, ktorých rámy sa dajú roztiahnuť až do 180 °. Tie sú výbornou voľbou pre mamičky, ktorých deti sa s obľubou hrajú s týmto módnym doplnkom. Zväčša ich nájdeme v plastovom vyhotovení, napríklad výrobca Izipizy je touto technológiou známy.

Otázkou tiež je, či si vybrať plastové, alebo sklené šošovky. V čom je rozdiel? Plastové šošovky sú ľahšie, zväčša aj lacnejšie, odolnejšie proti rozbitiu, na druhej strane sa ľahšie poškriabu a v porovnaní so sklenými šošovkami nedokážu zachytiť infračervené žiarenie. Okrem toho majú sklené šošovky výhodu v tom, že sú odolné proti poškriabaniu, sú však ťažšie a náchylnejšie k rozbitiu. V prípade, že hľadáte univerzálne slnečné okuliare, šošovky by mali byť fotochromatické – dokážu sa prispôsobiť svetlu a nedeformujú farebnosť toho, aké ostré slnko svieti.

Kvalitná konštrukcia

Slnečné okuliare musia chrániť zrak

Aby neboli slnečné okuliare iba módnym doplnkom, treba myslieť aj na vlastnosti šošoviek. S tým pomôže UV filter, ktorý neprepúšťa UVA a UVB žiarenie. Ak majú okuliare označenie UV 400, poskytujú vášmu zraku dostatočnú ochranu pred slnečnými lúčmi. Okrem toho sa oplatí sledovať aj priepustnosť svetla šošovkami, tá je určená číselnými kategóriami od 0 do 4. Ak majú sklá označenie 0, sú číre alebo veľmi jemne zafarbené a prepúšťajú približne 80 – 100 % viditeľného žiarenia, naopak číslo 4 označuje veľmi tmavé sfarbenie, ktoré prepúšťa 3 – 8 % žiarenia. Takže vhodné okuliare na bežné nosenie sa nachádzajú niekde medzi týmito extrémami. Ak si dáte záležať na týchto kritériách, slnečné okuliare budú vaším skvelým spoločníkom počas celého roka.

Slnečné okuliare musia chrániť zrak

0 0 hlasov
Hodnotenie článku