Homestaging pomáha rýchlejšie predať byt či dom

Homestaging pomáha rýchlejšie predať byt či dom.

Čo je to?

Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku trpí nedostatkom bytom a domov. V dôsledku čoho ceny za bývanie lámu rekordy. Ak patríte medzi tých, ktorí svoj dom alebo byt plánujú predávať, homestaging vám tento proces pomôže urýchliť. V mori inzerátov býva pre kupujúceho často prvotným sitom dojem, ktorý získa z fotografií nehnuteľnosti. Na záujemcu inak pôsobí presvetlený prevzdušnený priestor bez zbytočností na kvalitnej fotke, ako rozostrená fotografia bytu preplneného zaprášenými dekoráciami. Práve to rieši homestaging. Čo to vlastne je?

Čo je homestaging

Prieskumy z amerického trhu nehnuteľností hovoria, že dom alebo byt podrobený homestagingu sa predá výrazne rýchlejšie. V niektorých prípadoch dokonca drahšie – rozdiel môže byť vyšší zvyčajne od 5 do 10 % z celkovej ceny. Čo to teda homestaging je? Ide o prípravu nehnuteľnosti na fotenie a tiež osobnú prehliadku tak, aby vyzerala čo najatraktívnejšie. Jej cieľom je dosiahnuť za málo peňazí veľa muziky. Investícia do homestagingu sa tak prejaví nielen na rýchlejšom predaji, ale tiež na možnej vyššej cene za byt alebo dom.

Základom je priestor presvetliť, zbaviť zbytočností a osobných vecí, ktoré môžu potenciálneho záujemcu odradiť. Homestaging v sebe zväčša zahŕňa vymaľovanie, ktoré dokáže skutočné zázraky. Napríklad vďaka bielej farbe aj menší byt pôsobí priestrannejšie. Občas dochádza aj k výmene podláh, ktoré dokreslujú celkový dojem. Hoci ide o vyšší náklad, už samotná výmena podlahy sa premieta vo vyššej cene nehnuteľnosti

Pri homestagingu často dochádza aj k preusporiadaniu nábytku. Stačí miestnosť usporiadať podľa pravidiel dobrého bývania a hneď vyzerá lepšie. Ľudia, ktorí sa homestagingom profesionálne zaoberajú, ovládajú pravidlá o rozdelení zón, vytvorení priechodných plôch a ďalších detailov, ktoré si často ani neuvedomujeme.

Pokračuje sa tiež vyradením rôznych osobných predmetov, ako hory rámikov s rodinnými fotografiami, pridajú sa izbovky, vymení sa posteľná bielizeň, odstránia sa osobné hygienické potreby z kúpeľne, nehnuteľnosť sa tiež uprace. Čisté okná prepustia totiž do bytu alebo domu oveľa viac svetla, ako tie zaprášané. Jednoducho, urobí sa všetko potrebné pre to, aby váš dom alebo byt vyzeral na fotografiách čo najlepšie.

Okrem odstránenia nepotrebných predmetov sa pokračuje v dotváraní príjemnej atmosféry, napríklad doplnením vankúšikov vo vhodnej farebnej schéme, výmenou spomínaných obliečok, doplnením kvetov – rezaných či v kvetináči. Úspech môže mať aj taký detail ako misa plná čerstvého ovocia. Nosným pilierom homestagingu však je, aby každé euro, ktoré do neho vložíte, sa vám nielen vrátilo, ale prinieslo vyššiu cenu nehnuteľnosti.

Čo je homestaging

Na homestaging existujú špecialisti

Už aj na Slovensku existujú špecialisti venujúci sa homestagingu. Zväčša ide o profesionálnych interiérových fotografov, ktorí túto službu ponúkajú, čoraz častejšie sa s ňou stretneme aj v realitných kanceláriách, pri interiérových dizajnéroch a výnimkou nie sú ani firmy, ktoré sa venujú takmer čisto iba homestagingu.

Výhodou je, že vy nemusíte v takomto prípade pohnúť ani prstom. Výsledok, o ktorom predstavu ste získali na základe predchádzajúcich referencií, máte zaručený. Treba však počítať s tým, že táto služba niečo stojí. Jej výška závisí od veľkosti nehnuteľnosti a náročnosti úprav, pri základnom homestagingu jednoizbového bytu môžeme hovoriť o 150 a viac eurách, pri priestrannom 4-izbovom byte sa to môže vyšplhať aj na 400 eur.

Homestaging vo vlastnej réžii

Pustiť sa do homestagingu môžete aj vo vlastnej réžii – vyžaduje si to však istú dávku talentu pre interiérový dizajn. Staviť však môžete tiež na minimalizmus: natrieť steny na bielo, zbaviť nehnuteľnosť osobných predmetov, dôkladne upratať, do spálne zvoliť jednofarebnú posteľnú bielizeň, pridať živé a izbové kvety, fotiť počas dňa s odostretými žalúziami. Ak sa však chcete oprieť do výraznejšieho homestagingu, na začiatok odporúčame načerpať dávku inšpirácie z interiérového dizajnu. Tú nájdete napríklad na našom magazíne alebo na Kondela blogu. Ktorá cesta je pre vás zaujímavejšia?

Homestaging vo vlastnej réžii
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Ako zavesiť obraz na stenu
Ako zavesiť obraz na stenu?