Dieťa a zviera v jednej domácnosti

Dieťa a zviera v jednej domácnosti?

Toto sú dôvody, prečo áno

Bábätko a zviera v jednej domácnosti? Mnoho rodičov sa obáva, že to môže priniesť viac škody ako osohu. Pes a mačka však dokážu na dieťa pozitívne vplývať a pomôcť mu v ďalšom vývoji či zabezpečiť mu lepšiu imunitu. Samozrejme, môže to byť aj zajačik, škrečok či andulka. Pripravili sme pre vás dôvody, pre ktoré sa oplatí o spoločnej domácnosti so zvieratkom a bábätkom minimálne pouvažovať.

Motivuje k pohybu

Krútiaci sa chvost psíka či nekonečne dlhé mačacie fúzy. Koho by nelákalo sa ich dotknúť? My, dospelí sme na to zvyknutí a nie je to pre nás taký zážitok, aby sme o ňom nadšene rozprávali mame pri zaspávaní. Deti to však vnímajú inak – je to pre ne fascinujúce. Lenže zvieratá nie sú také ochotné ako rodičia, a keď vidia ako sa malé bábätko zo všetkých síl snaží k ním priblížiť, neurobia im krok v ústrety.

Najmä mačky sediace na okraji detskej podložky sa pozrú smerom, odkiaľ počuť vzdychy všemožne snažiaceho sa bábätka a urobia pre istotu krok späť. Dieťaťu neostáva nič iné, len sa snažiť ešte viac a jedného dňa sa to možno podarí – dotkne sa hebkej srsti. Staršie ratolesti zase môžu venčiť psíka, a tak si dopriať prechádzku, namiesto četovania či pozerania videí na Youtube.

Motivuje k pohybu


Zlepšuje imunitu

Mnoho rodičov si myslí, že čím čistejšie prostredie, tým lepšie pre bábätko. Opak je však pravdou, deti vychovávané v sterilnom prostredí majú slabšiu imunitu. Predsa len ulice, autobusy, obchody či školy sú plné rôznych baktérií a vírov a v prehnane čistej izbičke imunitný systém nedokáže dozrieť tak, aby ich pred týmto ochránil.

Štúdie, ktoré sa zamerali na život bábätiek a zvierat v spoločnej domácnosti, priniesli zaujímavé výsledky.

Ak vyrastá váš syn či dcéra do jedného roku spoločne so psom alebo mačkou, výrazne sa znižuje riziko výskytu alergií na zvieratá vo vyššom veku. Tiež toto spolužitie pomáha imunitnému systému rýchlejšie dozrieť. Veľkým plusom je aj nižší výskyt rôznych respiračných chorôb. Mačací či psí chlp na jazyku neznamená katastrofu, naopak – bábätku môžu pomôcť.

Zlepšuje imunitu


Učí zodpovednosti

Starať sa o zvieratko vyžaduje dávku zodpovednosti. Či už je to nasypanie zrna andulke, vymenenie vody škrečkovi alebo venčenie psa. Je to rutina, ktorú treba urobiť bez ohľadu na to, či ste unavený, hladný, nechce sa vám, alebo máte lepšiu zábavu. Čím skôr toto dieťa naučíte, tým skôr pochopí, že v živote musí byť človek aj zodpovedný.

Ako to dieťa naučiť? Skvelým spôsobom je práve starostlivosť o zvieratá. Keď bábätko vyrastá s mačkou alebo psom, skôr či neskôr si medzi sebou vytvoria vzťah. Práve ten zabezpečí to, aby dieťa malo neskôr chuť sa o zviera starať. Každodenná prechádzka do parku či nasypanie granúl do misky naučia dieťa, čo je to mať zodpovednosť za niekoho iného.

To ocenia nielen v budúcej práci, ale aj ako rodičia.

Učí prejaviť empatiu

Vcítiť sa do pocitov a situácie iných, to chýba nielen mnohým deťom, ale aj ich rodičom. Na jednej strane je to prirodzené – človek je nastavený tak, aby v prvom rade zabezpečil potreby svoje a svojej rodiny. Na druhej strane pocit spolupatričnosti a pomoc iným robí z ľudí to, prečo to ľudstvo dotiahlo takto ďaleko.

Ak bábätko vyrastá v spoločnosti zvieratka, vytvorenie vzťahu je len otázkou času. A keď vidí, ako sa rodičia starajú o neho, túži opakovať po nich – túži sa starať o psa či mačku. Bude sa zaujímať o to, čo im chýba, ako by ich mohlo potešiť, rozpoznávať ich pocity. Takéto spolužitie položí výborné základy pre to, aby dieťa bolo empatické aj v medziľudskej komunikácii.

Učí prejaviť empatiu
0 0 hlasov
Hodnotenie článku