Keď sa narodí bábätko, ani neviete ako a zrazu trávite podstatne viac času doma. Prichádza každodenný stereotyp a rituály. Kŕmenie, hranie, prezliekanie, spanie, prechádzka – väčšinou stále dookola. Tento príjemný kolobeh si už od 6 mesiaca bábätka môžete doplniť a osviežiť aj o spoločné cvičenie. Aj keď máte super pohodu sami doma, detské krúžky majú tiež niečo do seba.
Detské plávanie
Hádam najobľúbenejšie je detské plávanie. Deti ho priam zbožňujú. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že niektoré dieťatko nereaguje na vodu dobre. Zväčša je to v prípade, že prežilo s vodou nejaký stresujúci zážitok. Aj to sa však dá pod citlivým vedením inštruktora prekonať a z vody sa raz dva stane úžasná zábava.
Detské plávanie má pre malé deti veľmi veľa prínosov. Odmalička si prirodzeným spôsobom trénujú koordináciu a motoriku, zlepšujú priestorové vnímanie a pri ponáraní a vynáraní navyše aj orientáciu. V príjemnom vodnom prostredí zapájajú úplne iné typy svalov ako počas bežného dňa „na súši“.
Na skupinových plávaniach, kde chodí viacero mamičiek s deťmi, majú aj možnosť odkukať správanie vo vode od svojich rovesníkov a starších detí.
Pomocou hry a zábavy sa precvičujú a trénujú rôzne polohy bábätka vo vode. Touto hravou formou si dieťatko buduje k vode vzťah, nadobúda istotu a zároveň sa parádne vyšantí. Veď čo je väčšia sranda ako sa vyskákať a vyčľapkať vo vode. Plávanie v cca 27 stupňovej vode je pre bábätká aj istá forma otužovania, ktorá priaznivo pôsobí na budovanie imunity. Nehovoriac o tom, že po plávaní a krátkom relaxe v saune väčšina detí raz dva zaspí.
Cvičenie na fit lopte
Na rozvoj motoriky a koordinácie sú výborné aj ďalšie cvičenia. Mnoho detských centier ponúka hravý tréning na fitloptách. Netreba sa báť, že budete s bábätkom hodinu poskakovať na lopte. Štandardne majú zostavený krátky cvičebný program, kde sa kombinuje cvičenie s hraním a rôzne ďalšie aktivity.
V krátkych úsekoch sa väčšinou strieda fit lopta, prekážkové dráhy a hranie. Aby bolo cvičenie ešte väčšia zábava, často sa pri ňom recitujú riekanky a spievajú pesničky. Okrem tréningu si tak deti pekne osvojujú aj rytmus, melódiu a naberajú slovnú zásobu.
Hudobka a výtvarka
Ak na cvičenie nie ste, sú aj ďalšie možnosti. Napríklad hudobná a výtvarná výchova pre najmenších. Ideálne je začať až po prvom roku, skôr by vaše ratolesti nemuseli krúžky tohto typu baviť.
Od jedného roku už sú deti schopné koncentrovať sa a vynaliezaví lektori presne vedia, ako ich zaujať a rozvíjať ich vnímavosť, potencionálny talent a kreativitu.
Navštevujete krúžky s malými deťmi? Poteší nás, ak sa v komentároch podelíte o skúsenosti.