Koberce sa vracajú do interiérov

Koberce sa vracajú do interiérov

Z akých druhov si vybrať?

Máločo dodá interiéru výraz a dotvorí útulnú atmosféru domova tak ako koberec. Okrem toho, že opticky zohreje priestor, má veľa ďalších výhod. Poznáte ich?

Najstaršie koberce sa pravdepodobne zhotovovali v Ázii už vyše pred 4 – tisíc rokmi. Umenie viazať koberce sa dedilo z generácie na generáciu a poväčšine každá tkáčska rodina mala svoj osobitý vzor, ktorý si z pokolenia na pokolenie odovzdávali. Koberce boli mimoriadne vzácny segment a rovnako ako ostatné rodinné klenoty sa dedili po celé generácie.

Medzi 11. až 12. storočím sa dostali ručne tkané orientálne koberce do Európy. Boli znakom bohatstva a dopyt šľachty po nich bol ohromný. Ich obľúbenosť nepoklesla dodnes, akurát už sú omnoho dostupnejšie ako za minulých čias. A o výbere už ani nehovoríme!

Druhy kobercov

Poznáme veľa druhov kobercov, určite si nájdete ten svoj. Najzákladnejšie rozdiely sú v technológii výroby, podľa tej vieme jednoducho koberce rozdeliť nasledovne:

  • Ručne viazané koberce patria medzi najvzácnejšie kúsky. Každý jeden je originál. Snáď najobľúbenejší ručne viazaný koberec je starý známy „peržan“.
  • Strojovo viazané koberce sa snažia napodobniť techniku a vzory ručne tkaných kobercov, ich výroba je však podstatne rýchlejšia a lacnejšia.
  • Vyšívané koberce patria aktuálne medzi najviac rozšírené. Pre jednoduchosť a variabilnosť výroby sa dajú prevliekaním dosiahnuť takmer akékoľvek vzory a využívať rôzne typy vláken.
  • Jednoduché tkané koberce sa vyrábajú z hrubších vláken, poväčšine slúžia ako rohože či behúne.
  • Vpichované koberce patria medzi najlacnejšie, do spodného základu sa povpichujú vlákna. Následne sa spodok koberca zatrie lepidlom a nechá stuhnúť.
  • Lepené koberce sa vyrábajú prilepením vlasu k s základnej spodnej časti.
 Druhy kobercov


Materiály

Okrem technológie je pre kvalitu koberca mimoriadne dôležitý aj materiál, z ktorého bude zhotovený.

Napriek tomu, že väčšina súčasnej kobercovej produkcie pochádza zo syntetických vlákien, stále sa často siaha aj po prírodných materiáloch ako je vlna a bavlna. Juta a kokosové vlákna sa využívajú pri hrubších odolných kobercoch rohožového typu a hodváb je zase exkluzívna komodita pre fajnšmekerov.

dôležitý materiál


Výhody

Snáď najzákladnejšou výhodou koberca je jeho tepelná izolácia. Okrem nej nám však ponúka omnoho viac:

  • Ochráni podlahovú krytinu pred poškrabaním.
  • Zmäkčí podlahu – oceníte ho pri malých deťoch, ktoré trávia veľa času na zemi.
  • Má akusticko-izolačné vlastnosti – tlmí hluk v miestnosti.
  • Zachytáva prach, ktorý stačí povysávať a využíva sa aj pre čistiacu a protišmykovú funkciu.


    Navyše je to mimoriadne obľúbený bytový doplnok a dekorácia. Máte už ten svoj?
Výhody kobercov
Koberce na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku