izba v štýle montessori

Detská izbička v štýle Montessori

Čakáte bábätko a chystáte sa mu zariadiť izbičku? Existuje veľa štýlov, v akom sa to dá. Netreba zabúdať, že malé bábätko prvý rok rastie rýchlo a preto je najvhodnejšie riešiť izbu rozumne. Dieťa túži po vašej blízkosti a po bezpečnom útulnom mieste. Nechajte sa inšpirovať filozofiou Montessori, ktorej cieľom je, aby sa dieťa vo svojej izbe cítilo spokojne a autonómne.

Neznamená to samozrejme, že necháme dieťa, aby si robilo čo chcelo, ale ide o prípravu prostredia, v ktorom bude môcť konať slobodne.

Ako by mala izba v štýle Montessori vyzerať

Detská izba by mala byť priestorom, ktorý je jednoducho zariadený s ohľadom na rozvoj dieťaťa. Je dobré vybrať najtichšiu miestnosť v dome alebo byte. Odporúča sa zachovať počas prvého roka rovnaké rozmiestnenie nábytku. Rodič by si mal ľahnúť tam, kde dieťa bude spať a skúmať okolie zdola. Napríklad môže otestovať, či tam kde bude mať bábätko položenú hlavu nesvieti priame svetlo, ktoré by ho mohlo zo spánku rušiť.

izba v štýle Montessori


Výber objektov a dekorácií je veľmi dôležitý. Všetky predmety by sa mali dať ľahko upratať a dieťa by ich malo mať na dosah. Cieľom je, aby dieťa bolo čo najsamostatnejšie, bez častých zásahov zo strany rodiča.

Izba dieťaťa by sa mala skladať zo 4 zón: zóna oddychu, zóna na hygienu, zóna prebaľovania a neskôr obliekania.

Čo by v izbe nemalo chýbať

Nízka posteľ: ide o veľmi nízku posteľ na úrovni matraca, prípadne len položený matrac na zemi a vedľa priložíme koberec. Zmyslom takejto postele je to, že dieťa vie z nej zísť a jednoducho sa premiestňovať. Podporuje sa tým rozvoj jeho samostatnosti a schopnosti priblížiť sa k veciam v izbe, ktoré ho zaujímajú.

Zrkadlo: ide o klasický predmet, ktorý nemôže chýbať v Montessori priestore.

Čo by v izbe nemalo chýbať


Podporuje učenie a kreativitu. Zrkadlo sa umiestňuje na zem horizontálne, aby dieťa malo k nemu ľahký prístup a mohlo sa pozorovať.

Kreslo: najčastejšie ide o prútené alebo hojdacie kreslo, aby sa dotvorilo útulné prostredie. Hlavné je aby bolo umiestnené vždy na tom istom mieste v izbe. Najčastejšie ide o miesto pri knižnici, pri ktorej rodič trávi s dieťaťom čas a číta mu rozprávky.

Knižnica: ide o typický prvok v Montessori izbe. Knižky by mali zodpovedať veku dieťaťa. Odporúča sa čítať príbehy už od maličkého bábätka. Čím je dieťa mladšie, tým by mali byť obrázky a príbeh reálnejší.

knižnica v izbe Montessori


Komoda: na začiatku slúži na prebaľovanie bábätka, neskôr ako nábytok, do ktorého si dieťa samo ukladá svoje veci.

A nezabúdajte, aj tu platí pravidlo: menej je viac. Máte svoje tipy na zariaďovanie, na ktoré nedáte dopustiť? Podeľte sa o ne v komentároch.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Vyrobte si bábiku
Vyrobte si bábiku zo starého šatstva