dlhá cesta autom a tablet doma

Deti, dlhá cesta autom a tablet doma?

Skúste ich zabaviť týmito hrami

Časy, keď ešte neexistovali tablety či smartfóny, sa môžu zdať deťom ako sci-fi. Starší si však veľmi dobre pamätajú, ako trávili dlhé chvíle – analógovými hrami. Vybrali ste sa na dlhšiu cestu autom a tablet ste zabudli doma, alebo iba nechcete, aby deti stále „čumeli do displeja“? Predtým, ako vznikne na palube vzbura, môžete malých rebelantov zabaviť osvedčenými klasikami.

Hádaj, na čo myslím

Chvalabohu nám do hlavy ešte nikto nevidí, a okrem toho, že sú naše deti niekedy ušetrené od hromženia, môžeme to využiť na ich zábavu. Hádaj na čo myslím? Ratolesť sa musí pomocou správne položených otázok dopracovať k odpovedi. Je to človek? Je to zviera? Je to vec? Vy odpovedáte iba jednoslovne: áno/nie.

Táto slovná hra je ako stvorená do auta, vystriedať sa môžu všetci členovia posádky a navyše deťom pomáha rozvíjať logické myslenie. Učí ich, že ak sa chcú dopátrať k správnej odpovedi, musia vylučovať nesprávne možnosti a zužovať tak okruh tých správnych.

na čo myslím


Meno, mesto, zviera, vec

Obľúbená klasika, kratochvíľa v školských laviciach pred začínajúcimi prázdninami, hra, ktorá nikdy nesklame. Ako na to? Na začiatku si určte jedného člena z posádky, ktorý nahlas povie prvé písmeno abecedy, teda A a nasledujúce si bude odriekavať iba v duchu. „Odriekavača“ zastaví ďalší člen posádky podľa vlastného uváženia, keď odriekavač počuje STOP, nahlas povie písmeno, ktoré povedal v čase stopnutia.

Následne všetci členovia vymýšľajú meno, mesto, zviera vec začínajúce na toto písmeno. Ak to bolo napríklad K, odpovede môžu znieť: Karol, Košice, koala a karta. Viac napínavou si môžete hru spraviť tak, že si na papierik budete zapisovať body – za správne vymyslené 1, za chýbajúcu odpoveď.

Písmeno na konci – písmeno na začiatku

Hra, ktorá má dynamiku, rýchlo sa striedajú hráči a vie byť skutočne zábavná. Začať môže pokojne najstarší, najmladší, ten s ryšavými vlasmi, alebo tá, ktorá sedí vzadu vpravo. Nezáleží na tom. Ako hra funguje? Začínajúci povie slovo, napríklad „počítač“, ten za ním pokračuje, má to však sťažené – musí povedať slovo začínajúce na písmeno „č“, napríklad čiapka.

A ďalší? Ten vymýšľa slovo začínajúce na posledné písmeno nového slova, teda na A, napríklad auto. Ak máte staršie deti, viete si to však ešte zatraktívniť a zároveň sťažiť, ako? Že budete striedať rôzne vetné členy – podmet, prísudok, predmet, prívlastok. Vďaka tomu môžu vzniknúť rozkošné vety ako: Hroch chrochtal ležiac celkom meditujúci.

Nebojte sa improvizovať

Ak už ste vyskúšali všetky hry a do cieľa je ešte ďaleko, môžete skúsiť improvizovať. Sú cesty prázdne a auto sa objaví iba výnimočne? Zahrajte si tipovačku – kto uhádne, akej farby bude vozidlo, ktoré stretnete ako prvé. Prechádzate dedinami? Zasúťažte si, kto prvý nájde psa vo dvore. Alebo na aké písmeno bude začínať obec, do ktorej prídete. Alebo…

Možností máte milión, nebojte sa vymyslieť si niečo, čo deti zaujme. Prinajhoršom vám povedia: To je nuda! Berte to však ako motiváciu k tomu, aby ste skúsili vymyslieť niečo lepšie, zábavnejšie. Veď aj cesta autom môže byť plná smiechu.

Tempo tip: Hoci nejde úplne o analógovú zábavku, rádio „fičalo“ aj pred 30 rokmi. Dnes sú čoraz viac obľúbené rôzne podcasty, no zabúdať nesmieme ani na ďalší hit – audioknihy. Má vaša ratolesť obľúbenú rozprávku?

Či už je to Jurošík, Maťko a Kubko, alebo niečo modernejšie, s najväčšou pravdepodobnosťou verziu tohto príbehu nájdete aj nahovorenú magickým hlasom dabingového herca. Zázračný USB kľúč plný audioknižiek s obľúbenými rozprávkami dokáže byť v niektorých chvíľach skutočným vyslobodením.

Nebojte sa improvizovať
0 0 hlasov
Hodnotenie článku