na kúpalisko s dieťaťom

Čo so sebou na kúpalisko s dieťaťom

Letná sezóna sa už začala a kúpaliská lákajú schladiť sa. Rozhodli ste si urobiť pekný deň so svojím dieťaťom a plánujete sa okúpať? Prinášame vám praktické tipy na to, čo by ste si mali zobrať so sebou na kúpalisko, ale aj to, kedy môžete svojho potomka bezpečne zobrať do verejného bazéna.

Kedy vziať dieťa na verejné kúpalisko

V zásade sa neodporúča ísť na verejné kúpalisko s dieťaťom mladším ako 1 rok. Prečo? Ide najmä o zdravie dieťaťa, tomu vo verejných bazénoch hrozí, že veľmi ľahko dostane infekciu – najčastejšie črevnú, pretože sa takmer s istotou napije bazénovej vody. S deťmi mladšími ako jeden rok odporúčame navštevovať bazény špeciálne na to určené, v ktorých sa pravidelne kontroluje voda. Napríklad v AquaCity Poprad nájdete bazény so slanou nechlórovanou vodou, ktoré sú primárne pre najmenších.

Klobúk na hlavu a tričko

Pokrývka hlavy dieťaťa by mala byť samozrejmosťou. Ako najlepší variant sa javí plátený klobúčik, ktorý vašej ratolesti ochráni nielen hlavu, ale i oči a krk. Najmä pri menších deťoch by ste mali byť opatrný, aby neboli dlho na slnku a nedošlo k spáleniu pokožky. Pred tým vás ochráni funkčné – či už neoprénové, alebo z iného materiálu – tričko, ktoré je určené aj na kúpanie.

určené aj na kúpanie

Opaľovací krém

Na nechránené časti tela je potrebné naniesť opaľovací krém, ktorý je však ten správny? Detská pokožka je veľmi citlivá, a tak sa ako najvhodnejšia alternatíva javí krém založený na minerálnych UV filtroch, ktorý je šetrný, neparfumovaný, vodeodolný a zároveň efektívne chráni pre slnečnými lúčmi. Minimálny ochranný faktor opaľovacieho krému pre deti by mal byť 30, ak však siahnete po ochrannom faktore 50, užijete si pokojnejšie čľapkanie vo vode. V prípade, že hľadáte konkrétny tip, skúste si pozrieť prípravky od švajčiarskej značky Weleda.

Úkryt pred slnkom

Okrem pokrývky hlavy je dobré myslieť aj na ochranu pred slnkom počas pobytu na brehu. Čo si vybrať? Slnečník nie je veľmi spratný a ani bezpečný, radšej siahnite po plážovom stane, ktorý vás okrem slnka ochráni aj pred vetrom. Ukryť sa v ňom môžete aj v prípade, že na vás dopadne pár kvapiek z prechádzajúceho dažďa. Myslite však tiež na to, aby sa dieťa v stane počas odpočinku nenudilo – zoberte so sebou jeho obľúbenú knižku či hračku. Ak si pribalíte i plátenú bielu plienku, ktorou môžete prikryť nohy alebo sa „zatvoriť“ v stane, určite nebudete ľutovať.

Ovocie a pitie

Občerstvenie je základom, predsa nebudete malému dieťaťu kupovať plážový hot-dog či kolu. Zoberte si so sebou nesladený čaj či vodu v nerozbitnej fľaši, ideálne v termoske, ktorá udrží vami požadovanú teplotu. Najlepším „snackom“ počas horúcich dní je čerstvé ovocie, skúste siahnuť po tých druhoch, ktoré sú plné vody – napríklad melón, čerešne, hrozno, marhule či broskyne.

melón

Uterák

Uterák na kúpalisku je univerzálnym pomocníkom – môžete na ňom sedieť, utrieť sa, prezliecť si pod ním plavky a tiež vám pomôže vytvoriť tieň. Pri návšteve s deťmi odporúčame používať uterák peshtemal – je tenší, lepšie saje vodu, rýchlejšie vyschne a nezaberie veľa miesta.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Dieťa a zviera v jednej domácnosti
Dieťa a zviera v jednej domácnosti?