Čo s opadaným lístím v záhrade

Čo s opadaným lístím v záhrade

Hrabať, či nehrabať?

Mnohí z nás na jeseň nedajú dopustiť a radi ju označujú za svoje obľúbené ročné obdobie. Jeseň však so sebou neprináša iba krásnu hru farieb, ale aj desiatky kilogramov opadaných listov. Práve tie robia záhradkárom či majiteľom rodinných domov vrásky na čele. Čo s nimi – hrabať, nehrabať, kompostovať, spáliť? Prinášame vám návod, čo robiť s opadaným lístím v záhrade.

Nechať listy, či hrabať?

Vrstva listov, najmä vlhkých, sa mení na chodníkoch či terasách na nebezpečné klzisko, na ktorom sa ľahko pošmykneme. Tu je odpoveď jasná – tieto listy treba pozametať a zbaviť sa ich. Čo však robiť s takouto pokrývkou na trávniku? Ak na tráve vznikne vrstva listov, dochádza k obmedzenému prístupu vzduchu a slnečných lúčov, v dôsledku čoho môžu časti trávnika zožltnúť, zoslabnúť. V horšom prípade ich napadne hubová choroba. Aj preto listy z trávnika zhrabeme a ideálne ich umiestnime do kompostu, z ktorého neskôr získame výživný humus. Páliť lístie je zbytočné a veľa úžitku z toho nemáme, naopak, často znepríjemnime štipľavým dymom deň sebe aj susedom.

Listy pod stromami a kríkmi

Príroda si to veľmi dobre vymyslela. Napadané listy v oblasti koreňov poskytujú samotným stromom či kríkom nielen tepelnú izoláciu, ktorá ich ochráni pred tuhými mrazmi, ale zároveň aj zdroj živín. Práve na týchto miestach by sme mali listy nechať, prípadne ich ešte viac zhrnúť (pokojne až do výšky 10 cm). V takom prípade ich však odporúčame motykou mierne prekypriť spoločne s hlinou, prípadne s pokosenou trávou a nasekanými vetvičkami, ktorá zabráni aj ich odfúknutiu. Počas jarnej údržby záhrady však zvyšky listov a mulču odstráňte, aby mali stromy a kríky dostatočný prístup k vzduchu a slnečným lúčom.

Listy pod stromami

Listy pre ježka, hydinu či zajace

Suché lístie však nemusí skončiť iba v komposte, pokojne ním môžete potešiť aj zvieratá. Stačí malá kôpka lístia s tenkými vetvičkami či konárikmi a vytvorili ste príbytok pre ježa. Ten je veľmi vítaným pomocníkom v záhrade, pomôže vám zbaviť sa lariev, červov, dážďoviek či iného hmyzu, pričom na vašu úrodu ani nesiahne, keďže je mäsožravec. Suché listy okrem ježa potešia aj zajace či hydinu, použiť ich môžete ako obohatenie bežne používanej podstielky, ktorú im dávate do kurína, resp. králikárne. Aj preto, keď počas jesene zasype vašu záhradu lístie, môžete mať radosť hneď z niekoľkých možností, ako pomôcť prírode prezimovať a získať niečo navyše vo svoj prospech – kvalitné hnojivo či neskôr bohatšiu úrodu.

Listy pre ježka
Záhradný nábytok na temponabytok.sk
0 0 hlasov
Hodnotenie článku