Máte naplánovanú, poprípade aj zaplatenú dovolenku a zrazu ste zistili, že ste tehotná? Čo teraz? Ísť, neísť? Možno vám pomôže s rozhodovaním našich pár rád.
Tehotenstvo nie je choroba a za normálnych okolností, ak sa cítite fit a máte v poriadku všetky výsledky, vám dovolenka navyše len prospeje. Stojí za to však zvážiť destináciu, spôsob prepravy a mesiac, v ktorom sa budete aktuálne počas dovolenky nachádzať. Odporúčame sa o cestovných plánoch pre istotu poradiť aj so svojím ošetrujúcim lekárom/gynekológom. Ten by na váš stav a možnosti v ňom mal mať najobjektívnejší pohľad.
Rozdielne trimestre tehotenstva
Za najkritickejšie obdobie tehotenstva sa považuje prvý trimester. Druhý trimester sa vo všeobecnosti berie za najpohodovejší a najvhodnejší na aktivity a v treťom sa už môžete stretnúť s nejakými obmedzeniami. Napríklad mnohé letecké spoločnosti budú vyžadovať potvrdenie od lekára pred vstupom na palubu. Alebo aj pre zväčšujúce sa bruško vám nemusia byť niektoré polohy počas dlhšej doby pohodlné, prípadne destinácie s vyššou teplotou a silnejším slnkom vám nemusia byť príjemné. Navyše vo vyššom štádiu tehotenstva zmeny tlaku, prostredia či stres a cestovná horúčka môžu spôsobiť posunutie pôrodu na skorší termín. Preto mesiac pred pôrodom je naozaj vhodné zvážiť kam a ako dlho cestovať, mohli by ste sa totiž z dovolenky vrátiť viacerí.
Spôsob prepravy
V tehotenstve je obzvlášť dôležité oddychovať, neprepínať sa a mať svoj komfort. Preto aj výber dopravného prostriedku na dovolenku je tomu dobré prispôsobiť.
Dovolenka autom má výhodu v tom, že ste si sami sebe pánom. Urobíte si prestávku kedy potrebujete, v prípade, že sa vám niečo nezdá zvrtnete sa a idete domov.
Cestovanie lietadlom má svoju výhodu v rýchlosti prepravy, samozrejme pokiaľ zrovna nemáte v pláne 20 hodinový let s viacerými prestupmi. Počas cestovania lietadlom odporúčame upozorniť personál, že ste tehotná. Vybrať si sedadlo v uličke, aby ste sa mohli bez váhania hocikedy postaviť, poprechádzať či ísť na toaletu bez toho, aby ste sa zakaždým museli predierať cez spolu pasažierov. Popíjajte vodu v malých dúškoch, aby ste predišli dehydratácii a v prípade, že by ste sa necítili dobre, určite sa obráťte na personál lietadla.
Autobus môže byť v čase tehotenstva snáď najmenej atraktívna alternatíva. Obzvlášť kvôli klimatizácii a vzduchu, ktorý mnohým budúcim mamičkám s posilnenými čuchovými zmyslami spôsobuje nevoľnosť. Ak už ste sa rozhodli pre cestu autobusom, odporúčame každú prestávku využiť na pretiahnutie a nadýchanie sa čerstvého vzduchu.
Ak máte absolvovať časť cesty aj loďou alebo trajektom, môže sa u vás prejaviť morská choroba. Odporúčame preto držať sa v strede lode/trajektu ideálne vo vnútri, nižšie, kde je pocitovo pohyb lode najmenej zaťa žujúci pre organizmus. Podľa možnosti vyhnite sa čelu lode s výhľadom, obzvlášť pri veľkých vlnách.
Veľmi pohodlnou voľbou prostriedku na cestovanie je práve vlak, pretože nie ste obmedzení v pohybe. Nezabudnite si však vždy zakúpiť miestenku, aby sa vám nestalo, že by ste počas cesty museli stáť.
Destinácia
Okolité krajiny sú na cestovanie v tehotenstve ako stvorené, sú blízko, je v nich relatívne dobrá lekárska starostlivosť pre prípad potreby a pomerne jednoduchá možnosť dohovoriť sa. Exotické destinácie môžu byť rizikovejšie z hľadiska podnebia, počasia, stravy či iných nástrah ako komáre, nedostatočná hygiena a podobne. Preto pri ich výbere si o danej krajine zistite čo najviac informácií, na koho sa obrátiť v prípade komplikácií. Kvalitné cestovné poistenie a lekárnička by vám samozrejme nemali chýbať na žiadnej dovolenke.
TEMPOtip: Na dovolenkách v zahraničí, obzvlášť na tých exotických odporúčame piť výhradne balené vody a vyhýbať sa ľadu. V čase tehotenstva stojí aj za zváženie popíjanie čerstvých ovocných štiav, pokiaľ ich priamu výrobu nevidíte.