Hovorí sa, že najkrajším šperkom ženy či doplnkom muža je úsmev. K jeho dobrej kondícii výrazne pomáha aj správna dentálna hygiena, ktorej základným pilierom je umývanie zubov. Poviete si, že párkrát prebehnúť zuby kefkou dokáže každý. To nepochybne áno, už menej ľudí si však umýva zuby správne. Toto sú najčastejšie chyby, kvôli ktorým môže trpieť váš chrup či ďasná.
Rýchle a nedbanlivé umytie
Častým problémom je rýchle a nedbanlivé umytie zubov – mnohí si myslia, že stačí naniesť pastu, prebehnúť zuby spredu, vypláchnuť ústa a je hotovo. Ak túžite po zdravom chrupe, umývaniu zubov by ste mali venovať pokojne aj 2 či 3 minúty, tiež sa zamerať na to, aby ste nevynechali žiadny kútik a dopriali ústnej dutine dokonalú očistu. Ako zistíte, že máte zuby spoľahlivo umyté? Stačí si po nich prejsť jazykom a ak sú príjemne hladké, odviedli ste dobrú prácu.
Zuby umývame iba spredu
Filozofia „záleží iba na tom, čo je vidieť“ je mnohým blízka a teraz nie je reč iba o remeselníkoch. Veľmi častou chybou je umývanie zubov iba spredu, pričom ich zadnú časť ignorujeme. Nehovoriac o tom, že k zadným zubom sa kefka v niektorých prípadoch ani nedostane. Dajte si záležať na tom, aby ste sa dostali aj k ťažko dostupným miestam. Rovnako dôležitá je aj správna technika – skúste si umyť zuby krúživými pohybmi namiesto ťahov zo strany na stranu.
Stará zubná kefka
Ako často meníte zubnú kefku? Nestačí ju vymeniť až vtedy, keď sa štetiny rozchádzajú, ako keby ste ňou práve vyrajbali dve poschodia. Odborníci odporúčajú siahnuť po novej zubnej kefke približne každé dva mesiace. Výnimočnou situáciou je choroba – ak ste sa práve vyliečili z angíny či chrípky, rozlúčte sa so zubnou kefkou plnou bacilov a kúpte si novú.
Zubnú niť poznáme iba z reklám
Pre správnu ústnu hygienu je dôležitá mať kvalitnú zubnú kefku, no zabúdať by sme nemali ani na priestor medzi zubami. K nemu sa ale nedostane ani tá najkvalitnejšia zubná kefka, čo teda s ním? Záleží od jeho veľkosti, v prípade väčšej medzierky poslúži veľmi dobre medzizubná kefka, ak je medzera medzi zubami skutočne malá, siahnite po zubnej niti. Práve na týchto miestach zubári často natrafia na kaz, ktorý pri bežnej kontrole zubov doma pri zrkadle ani nevidíme.
Tvrdá kefka nie je vždy najlepším riešením
Hoci logika nahovára, že nečistoty zo zubov najistejšie odstráni tvrdá zubná kefka, tu by ste mali zbystriť. Áno, nečistoty zo zubov tvrdá zubná kefka skutočne spoľahlivo odstráni, zároveň však dokáže poškriabať zubnú sklovinu či poškodiť ďasná. Aj preto dnes odborníci odporúčajú najmä zubné kefky s mäkkým štetinami so zaoblenými koncami, ktoré sú usporiadané veľmi husto pri sebe.
Neumývajte si zuby po jedení ovocia
Hovorí sa, že umyť zuby by sme si mali po každom jedle. Existuje však jedna výnimka – tou je konzumácia ovocia, ovocných džúsov či smoothies. Prečo? Kyselina v ovocí zubnú sklovinu oslabí, vďaka čomu ju aj jemná zubná kefka dokáže poškodiť. Preto by sme sa mali umývaniu zubov po konzumácii ovocia vyhnúť aspoň na najbližšiu polhodinu.