Bokashi kompostér

Bokashi kompostér

Nesmrdí, funguje a spotrebuje skoro všetky zvyšky z kuchyne!

Počuli ste už o komopostovaní spôsobom Bokashi? Je to skvelý pomocník do kuchyne, ktorý vás zbaví kuchynského odpadu, vôbec nezapácha a nezaberá veľa miesta. Môžete ho mať pokojne aj na kuchynskej linke. Výsledkom kompostovania bude zdravé hnojivo skvelé pre izbovky, balkónové kvety aj do záhrady. Ako na to?

Štartovaciu sadu na Bokashi kompostovanie si budete musieť zaobstarať – dá sa zohnať bez problémov v internetových obchodoch. Má rôzne dizajny, ten načastejšie predávaný kompostér je krásne minimalistický a zaberá naozaj málo miesta. Vyhral tiež prestížnu dizajnérsku súťaž Red Dot Awards v roku 2019.

Ako funguje Bokashi kompostér?

Kým v bežnom kompostéri zvyšky zeleniny a ovocia často hnijú – a hnilobné procesy zapáchajú, v bokashi ide o fermentáciu, teda skôr niečo ako kvasenie, zrenie. O bioodpad sa starajú priateľské baktérie, ktoré ho rýchlo rozkladajú. Tieto špeciálne baktérie nainfikujú obsah kompostéra, ten začne prirodzene zmenšovať svoj objem, zvyšky sa rozkladajú na menšie časti, nič nehnije, nesmrdí. Navyše všetky procesy prebiehajú bez prístupu vzduchu pod vzduchotesným vrchnákom, takže nemusíte mať obavy, že by vám život v kuchyni znepríjemňovali napríklad otravné mušky, octomilky.

Do Bokashi kompostéra môžete ukladať to, čo bežne kompostujete – zvyšky ovocia a zeleniny nakrájané na malé kúsky, šupky, papier natrhaný na malé kúsky, kávový grunt… Nepatria tam zvyšky vareného jedla, kosti, mäso alebo iné potraviny, ktoré by sme mali separovať v bioodpade. Bokashi je tak vynikajúcou alternatívou k vermikompostérom, teda kompostérom, ktoré fungujú s pomocou kalifornských dážďoviek, vhodnou aj do malých bytov.

Výborné hnojivo z Bokashi

Bokashi kompostovanie má ešte jednu nespornú výhodu. Hnojivo, ktoré je výsledkom procesu kompostovania, je nabité minerálmi a vitamínmi prospešnými pre rastliny v oveľa väčšej miere než pri bežnom kompostovaní. Keďže kompost vzniká metódou fermentácie, nič nehnije, nesmrdí, neplesnie, môžete ho bez obáv prisypať aj k izbovkám a nemusíte sa obávať náletom otravného hmyzu či plesní.

Výborné hnojivo z Bokashi
0 0 votes
Article Rating