Alkohol a diéta

Alkohol a diéta

Prečo a ako alkohol ničí snahu schudnúť?

Alkohol a chudnutie, to je večná téma. A v lete v období dovoleniek a relaxu dvojnásobne. Pivko na bicykli alebo na vode, drinky na pláži alebo pri bazéne, festivaly, večerné stretávanie s kamarátkami, keď deti odídu na tábor … tých príležitostí je neúrekom. A človek tak ľahko podľahne dojmu, že sa predsa nemôže stále len ovládať a že aj v období diét si nejakú tú radosť dopriať musí.

Alkohol je jednou z najväčších prekážok, s ktorou sa pri zhadzovaní váhy ako osobný fitness tréner stretávam. Pitie alkoholu každý deň sa stalo normou a bežnou súčasťou nášho života, a to aj napriek tomu, že všetci poznáme jeho negatívne účinky od zníženia výkonu, mentálneho zdravia až po cukrovku, ochorenie pečene, pankreasu, srdca a ciev a v neposlednom rade aj zvýšenie hmotnosti.

Áno, je to tak. Po alkohole sa priberá. A nejde len o to, že farebné poháre s drinkami predstavujú kalorické bomby. V nasledujúcich dňoch alebo počas “opice”, ak chcete, potrebuje telo viac kalórií na to, aby sa zotavilo. Navyše nemá dobrý vplyv na metabolizmus a hladiny cukrov v krvi. Čo znamená nielen kilá navyše, ale po nejakom čase aj vysoké riziko ochorenia na cukrovku.

Pozitívne účinky alkoholu: Áno či nie?

Keďže alkohol k ľudstvu jednoducho patrí, necháme si pre seba rady typu „prestaňte piť alkohol“. Prísne zákazy sa nikdy neosvedčili, práve naopak. Sme dospelí ľudia a platí, ako u všetkého a teda aj pri pití alkoholu, známa životná „všetko s mierou“. Ak si tu a tam doprajeme pohárik či dve kvalitného alkoholu, žiadny veľký hriech na svojom zdraví ani váhe nepáchame.

Naopak menšie množstvo alkoholu môže mať na ľudské zdravie dokonca pozitívny vplyv. Podľa odborníkov telesnú hmotnosť nijako neovplyvní 1 až 2 poháre vína denne. Za „najzdravší“ alkohol je považované biele a červené víno.

najzdravší alkohol je považované biele a červené víno.

Pozitívny vplyv alkoholu na zdravie (platí len pri striedmej spotrebe!):

* Pivo má údajne dobrý vplyv na krvný obeh a navyše obsahuje skupinu vitamínu B-komplex (napr. kyselina listová, niacín).

* Pivo je bohatým zdrojom kremíka a bóru dôležitého pre zdravé a silné kosti.

* Víno spomaľuje kôrnatenie tepien, znižuje hladinu cholesterolu a riziko vzniku krvných zrazenín v cievach.

* Malé množstvo vína chráni pečeň pred poškodením.

* Triesloviny obsiahnuté vo víne podporujú trávenie, prospievajú sliznici tráviaceho systému a navyše majú antibakteriálne účinky.

* Biele víno obsahuje antioxidanty, ktoré bránia porušeniu pľúcneho tkaniva.

* Whiskey znižuje riziko vzniku mŕtvice a šedého zákalu.

Whiskey znižuje riziko vzniku mŕtvice a šedého zákalu

Alkohol – kalórie, ktoré len tak nezmiznú

Prečo sa vlastne po alkohole priberá? Po požití sa alkohol v pečeni mení na acetát, ktorý oxiduje na oxid uhličitý a vodu. Skutočným dôvodom priberania však nie je samotný alkohol a jeho premena na tuky, ale potlačenie a spomalenie metabolizmu tukov. Alkohol v krvi tento proces odďaľuje, pretože telo sa zaoberá odbúravaním alkoholu.

Koľko kalórií alkohol obsahuje?

0,5 l piva: 200 kcal

1,5 dcl bieleho vína: 105 kcal

1,5 dcl červeného vína: 85kcal

0,05 l vodka či rum: 96 kcal

0,05 l whiskey: 105 kcal

0,05 l tequila: 97 kcal

Gin s tonikom: 120 kcal

Bloody Mary: 211 kcal

Margarita: 211 kcal

Mojito: 170 kcal

Najväčším problémom je veľa alkoholu kombinovaného s veľkým množstvo nezdravých jedál. Na rôznych oslavách je prítomné dobré avšak nie práve zdravé jedlo – zákusky, cukrovinky, chlebíčky, jednohubky apod. A čím viac pijeme, tým viac strácame zábrany a prepadajú nás nezdravé chúťky.

Druhý deň po alkoholovom večierku prichádza nepríjemná “opica”, ktorú sprevádza nevoľnosť, únava a bolesti hlavy. Plány na akékoľvek športovanie a cvičenie zvyčajne nejdú do úvahy. Po zvýšenom príjme kalórií tak nenasleduje zodpovedajúci výdaj a kilá postupom času narastajú. Pritom pohyb na opicu zaberá najlepšie.

Druhý deň po alkoholovom večierku

Príliš veľké množstvo alkoholu ničí zdravie aj mozgové bunky

Pokiaľ si človek dopraje alkohol viac, než je zdravé, môže si spôsobiť závažné zdravotné problémy. Pri väčšom množstve alkoholu najviac trpia pečeň, črevá a tiež srdce. Tkanivo pečene sa s pribúdajúcim rokmi mení na väzivové jazvy, ktoré spôsobujú ochorenie známe ako cirhóza.

Jediným riešením je skorá transplantácia pečene. Rôzne vedecké výskumy potvrdzujú vplyv alkoholu na vznik rakoviny pankreasu, čriev a žalúdka. V spojení s fajčením sa riziko ochorenia zvyšuje.

Úplne by sa alkoholu mali vyhnúť ľudia, ktorí trpia:

* Chorobami pečene, obličiek a žalúdka

* Zápalom pankreasu

* Epilepsiou

* Vysokým krvným tlakom

* Srdcovými chorobami

* Psychickými ochoreniami

Veľkí „priaznivci“ alkoholu mávajú zhoršenú imunitu. Okrem vody alkohol z tela vyplavuje životne dôležité vitamíny a minerály. Alkohol tiež zhoršuje schopnosť erekcie, poškodzuje spermie u mužov a u žien ohrozuje činnosť vaječníkov, čím spôsobuje problémy s plodnosťou.

A to nie je všetko. Alkohol má nepriaznivý vplyv aj na ľudskú psychiku a to tým, že ničí mozgové bunky. Možno povedať, že doslova devastuje mozog a jediným riešením je dôsledná abstinencia. Jednorázovo alkohol spôsobuje zmeny správania. Niekto je veselý, niekto ľútostivý a niekto dokonca agresívny. Ak však človek pije často a veľa, mení sa v citovo prázdneho človeka, ktorý prestáva vnímať najrôznejšie emócie. Alkohol môže byť príčinou duševných chorôb, ako je depresia.

5 tipov, ako z alkoholu nepribrať

Alkohol by vo väčšom množstve nikdy nemal byť súčasťou každodenného života. Obzvlášť nie miešané nápoje, ktoré obsahujú veľké množstvo cukrov. A to sa netýka iba osôb, ktoré chcú schudnúť. Alkohol vás zbavuje všetkých potrebných živín, a tak pamäť zďaleka nie je to jediné, o čo vás alkohol pripraví.

1. Striedme pitie je zdravé. Ženy by nemali vypiť viac než 20 gramov alkoholu denne, muži 30 gramov.

2. Základom je kvalitný alkohol. Keď už musíte, pite kvalitný alkohol s minimom cukru – kvalitné destiláty a suché vína.

3. Alkohol dehydruje. Ideálne je pohár alkoholu za jednu hodinu spoločne s čistou vodou, ktorá bráni dehydratácii. Dostatok vody zabráni opici a bolehlavu.

4. Nepite alkohol na lačný žalúdok a snažte sa vyhnúť prejedaniu. Voľte zdravšie jedlá s nízkym obsahom tukov a cukrov.

5. Nekombinujte. Pite jeden druh alkoholu po celý večer. Rôzny alkohol má rôzny vplyv a efekt a po alkoholom prekombinované noci nasleduje ešte horšie ráno.

Pite jeden druh alkoholu po celý veče

Autor článku: fitness tréner Michael Achberger

0 0 hlasov
Hodnotenie článku