Klasszikus és új receptek a gyümölcsös specialitásokhoz

Ako zvládnuť tropické teploty aj bez klímy

Hoci tento rok k nám prichádzalo leto opatrne a nesmelo, teraz nám ukazuje, čo dokáže. Ak teplota u vás v domácnosti dosiahla kritickej výšky, existuje niekoľko spôsobov, ako si s ňou poradiť. Dokonca aj bez klimatizácie. Vyskúšajte tieto jednoduché a efektívne triky, vďaka ktorým zvládnete tropické teploty aj bez vzduchotechniky.

Ak je vonku teplejšie ako dnu, nevetrajte

Mnohí z nás považujú vetranie za prvú pomoc pri horúčavách. Iste, ale len v prípade, že je vonku nižšia teplota ako v domácnosti. Ak však vetráte počas poludnia, keď je vonku 30 °C, pričom doma máte 26 °C veľké osvieženie očakávať nemôžete. Práve naopak, chladnejší vzduch v interiéri sa vám vďaka prísunu teplejšieho vzduchu ešte ohreje. Preto vetrajte iba vtedy, keď je vonku chladnejšie ako doma – ráno, večer, v noci, keď prší.

Vystavte stopku slnečným lúčom

Ďalším efektívnym spôsobom, ako neumožniť tropickým horúčavám, aby prenikli až k vám domov, je zastaviť slnečné lúče. Či už ste počas dňa doma, alebo v práci, nezabudnite zatiahnuť žalúzie, rolety alebo i markízu na balkóne – vytvoríte si izolačnú vrstvu, ktorá vás bude chrániť pred prehrievaním domácnosti. Ideálnym pomocníkom sú vonkajšie žalúzie, ktoré medzi oknami a exteriérom vytvoria vzduchovú bublinu. Práve tá sa postará, o veľmi účinnú izoláciu.

Neprehrievajte domácnosť

Sú letné prázdniny a deťom treba variť. Skúste však varenie a pečenie obmedziť – zapnutý sporák dokáže poriadne vyhriať domácnosť. Jesť sa však musí, preto si skúste zvoliť časy na varenie tak, aby ste vyprodukované teplo dokázali aspoň sčasti vyvetrať – ráno alebo večer. Používaniu rúry sa v týchto dňoch skúste úplne vyhnúť. Ideálnym riešením je zájsť niekam na obed, jedlo si objednať alebo uprednostniť prípravu studenej kuchyne: ľahké letné šaláty či zeleninové sendviče. Rovnako si dajte záležať na tom, aby ste doma nemali zbytočne zapnuté elektrické spotrebiče, ktoré tiež produkujú teplo. Ak počítač nepoužívate, vypnite ho. Ak nenabíjate telefón či tablet, nabíjačky vytiahnite zo zásuvky.

Trik s ventilátorom

Používať ventilátor sa vo všeobecnosti veľmi neodporúča – rozvíri iba horúci vzduch a vďaka jeho neustálemu ostrému prúdeniu môžete ochorieť. Existuje však jeden trik, vďaka ktorému dokážete teplotu skutočne znížiť. Pred ventilátor dajte misku s ľadom alebo pred neho poveste handru či tričko namočené v studenej vode, pustite a na 20 minút opustite miestnosť. Takéto opatrenie by malo zabezpečiť zníženie teploty v izbe a nielen fúkať na vás rovnako teplý vzduch.

Trik s ventilátorom

Keď je naozaj zle

V prípade, že počas dňa aj k večeru máte okolo 30 °C i doma, môžete vyskúšať niekoľko trikov. Jedným z nich je napríklad rozložiť sušiak na bielizeň a povesiť naň niekoľko handier, plienok či tričiek namočených v ľadovej vode. Ďalší trik používali už starí Egypťania – tí si namočili plachty v rieke, zabalili sa do nich a takto vybavení išli spať. Teplotu v domácnosti vám to nijako radikálne znížiť nepomôže, no príjemný pocit je zaručený. Rovnako si môžete napustiť do nádoby studenú vodu a v nej si močiť nohy, prípadne si dopriať ľadový kúpeľ v oblasti predlaktí.

Pre lepší spánok

Najvypuklejší problém s vysokou teplotou v domácnosti býva azda pri zaspávaní – prehadzujete sa zo strany na stranu, odkopávate sa a nemôžete zaspať. Čo robiť vtedy? Napríklad si doprajte sprchu vo vlažnej vode, príliš sa neutierajte a ešte trochu mokrý vhupsnite do pyžama. To by malo byť ľahké a vzdušné, výborným materiálom je napríklad ľan či satén. Tiež posteľná bielizeň vyhotovená z týchto materiálov je skvelou voľbou. A použitie ľahkej deky či plachty namiesto teplej periny by malo byť samozrejmosťou. Vyskúšajte tieto triky v praxi a porazte tropické teploty u vás doma aj bez klimatizácie.

Vyskúšajte tieto triky v praxi a porazte tropické teploty u vás doma aj bez klimatizácie
0 0 votes
Article Rating