Ako zabrániť psovi, aby ničil záhradu

Ako zabrániť psovi, aby ničil záhradu?

Vraví sa, že neexistujú zlé psy, iba majitelia, ktorí sa im dostatočne nevenujú. „Venovať sa“ však neznámená len hranie, zábavu či podvečerné prechádzky. Pes potrebuje výchovu, pevné hranice aj láskavý dotyk. Keď tieto tri aspekty nie sú v rovnováhe, často to dospeje do kritického štádia – napríklad začne ničiť záhradu. Ako mu v tom zabrániť?

Aj v tomto prípade platí, že najlepšia je prevencia. Myslite však na to, že pes potrebuje prirodzene hrabať. Už od malého šteniatka má prirodzený pud hrabať, vyhrabávať, zahrabávať. Ak vám táto „vlastnosť“ nevyhovuje, určite nie je pre vás vhodné poľovnícke plemeno – teriér či jazvečík. Tie z toho tak jednoducho nevyrastú a tiež výchova je v tomto smere náročnejšia než u bytových plemien.

Ako vychovať psa, aby neničil záhradu? 5 zlatých rád

1. Vyberte jeden povel, ktorý budete dôsledne používať pri každom pokuse niečo vyhrabať alebo zničiť. Tento povel by mal používať každý člen rodiny, ktorý psa pristihne. Ideálne je vyčleniť psíkovi miesto, kde môže ležať a oddychovať, dopriať mu dve-tri hračky a pri pokuse vyťahovať kolíky z rajčín či paprík ho rázne okríknuť povelom a odtiahnuť.

Ako vychovať psa

2. Pes potrebuje pravidelný pohyb. Nenaučte ho vykonávať potrebu v záhrade. Okrem toho, že je to neestetické, nie je to nič prospešné ani pre vaše zdravie – najmä ak po trávniku behajú malé deti alebo v záhrade pestujete úžitkové plodiny. Psí moč je navyše agresívny, takže pri pravidelnom „zalievaní“ dokáže v trávniku vypáliť žlté miesta. Venčite ho vždy minimálne dvakrát za deň na venčovisku.

3. Dbajte na bezpečnosť. Pes sa vie podhrabať pod plot, najmä ak nie je kastrovaný a v okolí sa pohybujú psie dámy. Preto pozdĺž plota zakopte do zeme pletivo alebo spodnú časť istite veľkými kameňmi či tehlami, ktoré nepremiestni. Ak zistí, že nemá kam kopať, s najväčšou pravdepodobnosťou ho to prestane baviť.

4. Psíkovia si prirodzene potrebujú označkovať teritórium. Ak ocikávajú každý strom v záhrade, nie je to najlepšie riešenie – v tom prípade voľte častejšie venčenie. Do záhrady im môžete priniesť zopár väčších kameňov, ktoré opriete o stromy v miestach, kde ich značkovali a zabránite tak zbytočnému ocikávaniu pníkov.

5. Pes má potrebu prirodzene behať okolo plota. Ak tak vysadíte kvetinový záhon alebo živý plot, nečudujte sa, že ho to bude lákať najviac. Namiesto náročnej výsadby zvoľte radšej spevnenie terénu ­– miesto tesne pri plote vysypte napríklad kôrou alebo vydláždite. Psík ju síce roznosí po záhone, no aspoň nevyhrabe kvety.

Pes má potrebu prirodzene behať okolo plota
0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Polievka, praženica i koláč z hríbov
3 recepty: Polievka, praženica i koláč z hríbov