Ako vybrať prvý detský bicykel?

Ako vybrať prvý detský bicykel?

V krajine, kde sa narodil Peter Sagan, rastie obľúbenosť cyklistiky medzi inými športami priam raketovo. Preto sa niet čomu čudovať, keď váš syn alebo dcéra povedia, že chcú byť ako Peťo. Kedy je však vhodné kúpiť deťom prvý bicykel? Dá sa naučiť bicyklovať aj bez pomocných koliesok? A na čo by sme sa mali zamerať pri kúpe detského bicykla?

Od 1,5 roka môže dieťa jazdiť na odrážadle

Prvý bicykel môže dieťa dostať už okolo 1,5 roka života. Nejde však o klasický bicykel s pedálmi, hovoríme o tzv. „first bike“, teda odrážadle. Najväčší rozdiel je v tom, že detské odrážadlá nemajú brzdy a pedále. Je to však skvelý dopravný prostriedok, na ktorom dokáže dieťa trénovať svoju dynamickú rovnováhu. Rovnováhu, ktorá je nesmierne dôležitá pri učení sa jazdiť na bicykli s pedálmi. Odrážadlo veľmi dobre poslúži až do tretieho roka dieťaťa. Niekedy v tej dobe môžeme začať uvažovať o plynulom prechode z first bike na štandardný detský bicykel.

Na čo si však dať pozor pri kúpe odrážadla? Na trhu nájdeme množstvo typov: jedno má kostru z dreva, iné z plastu, ďalšie zase z kovu. Ktorý materiál je ten najlepší? Pri výbere odrážadla sú dôležitejšie ešte dve kritériá: hmotnosť a vyhotovenie kolies. Určite sa vyhýbame odrážadlám, ktoré majú pre lepšiu stabilitu tri/štyri kolesá. Dôležitá je najmä hmotnosť, tu platí: čím ľahšie, tým lepšie. Okrem toho sú dôležité pneumatiky, ak sú nafukovacie, prináša to výhody. Napríklad, vďaka regulácii tlaku v nich dokážete odrážadlo prispôsobiť na rôzne terény: na vlnitom teréne budú mäkšie pneumatiky slúžiť ako pruženie, na pevnom podklade zase dieťa uvíta tvrdšie pneumatiky.

Okolo troch rokov dieťa presadá na bicykel – bez pomocných koliesok

Vek 2,5 – 3 roky je ideálny čas na to, aby dieťa presadlo z odrážadla na svoj prvý skutočný bicykel – s pedálmi a brzdami. Ak predtým približne rok trénovalo na odrážadle, prechod na bicykel bude pre neho veľmi príjemný a pohodový. Dokonca v začiatkoch nebude potrebovať ani pomocné kolieska: dynamickú rovnováhu totiž dieťa získalo už na first biku. Bude stačiť jeden „tréning“ a svoj prvý bicykel bude ovládať aj bez pomocných koliesok.

Na čo si dať pozor pri kúpe detského bicykla

Veľkosť detských bicyklov sa udáva podľa veľkosti kolies v palcoch. Vo veku troch či štyroch rokov je takmer vždy správnou voľbou detský bicykel s 14-palcovými kolesami (36 – 40 cm od zeme po rozkrok). Vo veku piatich rokov však už siahame po väčších bicykloch, najčastejšie po tých so 16-palcovými kolesami (38 – 40 cm od zeme po rozkrok). To, či je bicykel dieťaťu dobrý, najlepšie zistíme naživo. Sedlo dáme do najnižšej polohy a ak sa dieťa nohami bezpečne dotýka zeme a zároveň sa mu dobre držia riadidlá, bicykel mu je dobrý.

Na čo ešte si dať pozor? Pri detských bicykloch hmotnosť nehrá až takú zásadnú úlohu, dieťa na ňom ešte nebude jazdiť dlhé trasy. V takom prípade investovať stovky eur do ľahučkého karbónového rámu nedáva veľmi zmysel. Na druhej strane, investovať do kvalitného bicykla sa oplatí: ich cena totiž používaním nejde výrazne dole, a tak ho po vyrastení dieťaťa dokážete veľmi výhodne predať.

Pri detských bicykloch sa najčastejšie brzdí zatiahnutím pedálovej kľuky dozadu, čo je úplne dostačujúce. Je dôležité uvedomiť si, že vo veku 3 – 5 rokov dieťa prejde na bicykli len pár kilometrov, na dlhšie stúpania ešte nie je jeho telo zrelé a rovnako ani na dlhšie trasy. Preto nehrá dôležitú rolu to, či má bicykel prehadzovačku, alebo nie. Ak ju nemá, nič sa nedeje. Keď však deti budú väčšie a bude v ich možnostiach zvládnuť aj jednoduchšie stúpania či ľahší zjazd, dokonca i v teréne, odborníci odporúčajú uprednostniť bicykel s kotúčovými brzdami pred tým s lankovými brzdami. To však hovoríme o veku 6 a viac rokov.

Na čo si dať pozor pri kúpe detského bicykla

A čo odpružené detské bicykle

Pri prvom detskom bicykli, na ktorom jazdí dieťa okolo tretieho či štvrtého roku, odpruženia nedáva veľký zmysel. Iba mu pridáva na váhe, a tým robí bicyklovanie náročnejším. Ak aj dieťa jazdí po teréne, na bicykli bez odpruženia sa naučí lepšie nájsť ťažisko a bicyklovať. Navyše, ratolesti vieme v náročnejšom teréne pomôcť tým, že mu trochu vypustíme pneumatiky. Vďaka tomu sa mu bude lepšie zdolávať aj kamenistý povrch. V zásade však odpruženia dáva zmysel až v neskoršom veku, okolo ôsmeho roku.

Aká výbava pre deti na bicykel

Samozrejmosťou na bicykel i odrážadlo je helma. Je to položka, pri ktorej sa neoplatí šetriť. Navyše, dnes nájdete tzv. rastúce prilby, ktoré vydržia deťom pokojne od dvoch do šiestich, siedmych rokov. V tomto našom článku nájdete tipy, ako vybrať deťom správnu prilbu na bicykel. A čo ďalšie chrániče? Tie deti značne limitujú v pohyblivosti, navyše pri jazde bez nich sa naučia aj zodpovednosti. Odporúčame však doplniť výbavu na bicykel aspoň o cyklistické rukavice, ktoré zabránia oškretiu dlane pri prípadom páde. Deti na bicykel nepotrebujú ani špeciálne cyklooblečenie, vystačia si s obyčajnými teplákmi a tričkom.

Tempo tip: Častou dilemou býva, ako správne nafúkať kolesá na detský bicykel. Na bočnej strane každého plášťa nájdete číselné hodnoty, ktoré odporúča výrobca. V tomto prípade nahustite pneumatiky na tú nižšiu hranicu. Ak dieťa jazdí v hrboľatom teréne, pokojne môžete pneumatiky nahustiť o 10 – 15 % menej ako udáva výrobca pri spodnej hranici.

Aká výbava pre deti na bicykel
0 0 hlasov
Hodnotenie článku