Ako vyberať a skladovať pečivo

Ako vyberať a skladovať pečivo, aby vám vydržalo čo najdlhšie?

Vyhadzujete pečivo, lebo rýchlo stvrdne? Chytí chlieb už na tretí deň pleseň? Pravdepodobne robíte niekde chybu. Kde a ako to naplraviť? Poradíme vám.

1. Kvalitné pečivo

Aby vám chlieb či pečivo vydržali čo najdlhšie čerstvé, musia byť kvalitné! Na prípravu chleba vám totiž stačí iba múka, voda a soľ. Naozaj, nič ďalšie nepotrebujete, žiadne droždie, žiadne kypridlá. Takýto nákup však len zťažka zrealizujete v supermarkete – ideálne je poobzerať sa po malých pekárničkách a bezobalových obchodíkoch. Ak nakúpite kvalitné pečivo, vydrží vám čerstvé naozaj dlho. Kváskový chleba aj viac ako týždeň! (Ale pravdepodobne ho skôr stihnete zjesť!)

Kvalitné pečivo

2. Čerstvé neznamená mäkké

Ak si kúpite kvalitný kváskový chlieb, ideálne domáci, už na druhý deň môže byť tvrdý alebo obschnutý (najmä, ak zostal dlho na vzduchu alebo máte tenké plátené vrecko). To však vôbec neprekáža, ani to neznamená, že ho musíte vyhodiť, práve naopak. Chlebík pokropte vodou, vložte ho na pár minút do rozpálenej rúry a uvidíte, že bude opäť ako čerstvý – s mäkkou striedkou a chrumkavou kôrkou.

Polotovarové pečivá či chleby z rôznych zmesiek plné chemických stabilizátorov zostanú síce mäkké aj niekoľko dní, no často ich rýchlo ohrozujú plesne – a to ich nemusíte ani vidieť! Keď vyhadzujete plesnivý rožok zo sáčku, z ktorého ste ešte predvčerom jedli, je isté, že sa pleseň začala šíriť už dávno predtým, než ste si to všimli!

Zabudnite teda na nesprávny predpoklad, že len mäkké pečivo je čerstvé, práve naopak. Kváskové pečivo je hutné a tvrdšie na dotyk už pri kúpe a je to úplne v poriadku. Je totiž zdravšie.

kvalitný kváskový chlieb

3. Preč s igelitmi

Plastové sáčky na pečivo sú najväčšia krivda! Sú totiž rajom pre plesne. Pečivo v nich nedýcha, dusí sa, kumuluje sa vlhkosť a rozmnožujú sa patogény. Už pri nákupe by ste pečivo mali vložiť do ľanového vrecka, následne ho doma aj s vrecúčkom odložiť do špajze alebo špeciálnej chlebovky – chlebníka. Tam sa k nemu dostane presne toľko vzduchu, koľko potrebuje, aby zostalo fit čo najdlhšie.

Plastové sáčky na pečivo sú najväčšia krivda

TEMPOtip: Mrazíte chlieb? Skúste to! Po rozmrazení totiž chutí skoro ako úplne čerstvý, najmä, ak ho zamrazíte hneď po nákupe a po postupnom rozmrazení pri izbovej teplote krátko zohrejete v rúre.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku