Počas horúceho leta je pitný režim človeka výrazne iný ako počas zimy či jesene. To rovnako platí aj o rastlinách. Počas letných dní je zalievanie záhrady tak trochu vedou. Kedy je správny čas na zalievanie? Koľko vody rastliny potrebujú? Ako často by sme ich mali zalievať. Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.
Kedy je najlepší čas na zalievanie
Určite si zalievanie nenechávajte na chvíľu, keď sú rastliny už zvädnuté (pozor na to, zvädnuté listy nemusí spôsobiť iba nedostatok vlahy, ale aj škodcovia). Zalievať záhradu by sme mali v pravidelných intervaloch – tie môžeme prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Ak sú na programe časté prehánky a letné búrky, zalievanie nemusí byť také intenzívne. Keď však naposledy pršalo pred mesiacom, je na nás, aby sme prírode pomohli. Kedy je však najlepší čas na zalievanie?
Odborníci sa zhodujú, že najlepšie je polievať záhradu pred východom alebo po západe slnka. Prečo? Dôvod je jednoduchý, kvapky vody na rastlinách by v kombinácii s ostrými slnečnými lúčmi mohli spáliť listy či plody. Ak máte automatický zavlažovací systém, lepšie je zalievať rastliny ešte pred východom slnka – dostanú viac času na to, aby pôda preschla a nedochádzalo tak k šíreniu či výskytu škodcov a choroboplodných zárodkov, ktorým vyhovuje práve vlhké prostredie. Ak zalievate záhradu večer, najlepšie po západe slnka, snažte sa to zbytočne nepreháňať s vodou a radšej zalievajte častejšie – aj každý deň.
Ako často by sme mali rastliny zalievať
K zalievaniu rastlín v záhrade by sme mali pristupovať individuálne. Niektoré plodiny potrebujú výdatnejšiu zálievku, napríklad melón, paprika, uhorka či karfiol. Ak plodinám nedoprajete dostatok vlahy, môžu im začať odpadávať kvety, rastliny nebudú prosperovať, v dôsledku čoho sa môžu objaviť zakrpatené plody. Dajte si však pozor, aby v dôsledku stálej vlahy nezačali odhnívať spodné listy.
Pravidelnosť a množstvo zálievky by sme mali prispôsobiť aj koreňovému systému tej ktorej rastliny. Rastliny s plytkým koreňovým systémom zalievame menšou dávkou vody, no zase častejšie. Dbáme na to, aby horná časť pôdy bola prakticky stále vlhká. Naopak, pri rastlinách s hlbším koreňovým systémom môžeme zalievať menej často, napríklad dvakrát týždenne, no výdatnejšie. Chceme mať totiž istotu, že hlbšie zapustený koreňový systém získa dostatok vlahy. V takomto prípade pôda, ktorá je hlbšie pod povrchom, vydrží dlhšie vlhká.
Je potrebné zalievať aj stromy a kríky?
Zalievame kvety, plodiny, trávnik, no na stromy a kríky často zabúdame. Je potrebné ich tiež zalievať? To záleží – od počasia a ich veku. Ak leto sprevádzajú časté prehánky a búrky, stromy a kríky nie je nutné zalievať. Počas obdobia sucha by sme mali myslieť tiež na tieto rastliny. Staršie stromy a kríky stačí polievať jedenkrát týždenne, mladé aspoň dvakrát. Vďaka ich koreňovému systému zapustenému v hĺbke je dôležitá výdatnosť zálievky, pokojne môžeme položiť hadicu k stromu a nechať ju tiecť aj pár minút. Tak sa vlaha dostane približne 30 cm pod zem, čo práve stromy a kríky potrebujú.
Nepodceňujte teplotu vody
Pri zalievaní záhrady nezabúdajte ani na teplotu vody. Ak zalievate hadicou a rozpálené rastliny osviežite ľadovou vodou, môžu zažiť teplotný šok, ktorý povedie k ich chradnutiu až uhynutiu. Počas rána je však zalievanie chladnejšou vodou v poriadku, nemala by byť v žiadnom prípade ľadová. Rovnako nebezpečné môže byť zalievanie rastlín horúcou vodou z hadice, ktorá bola celý deň na slnku. Teplota vody by mala mala byť vždy o pár stupňov nižšia ako vonkajšia teplota, pre lepšiu reguláciu teploty vody tak odporúčame používať namiesto hadice napojenej na podzemnú vodu krhlu s dažďovou vodou.
Samostatnou kapitolou je trávnik. V našom článku sa dočítate všetko o tom, ako sa správne starať o trávnik.