9 zaujímavých faktov o ovocí a zelenine

Koľko semiačok má jahoda?

9 zaujímavých faktov o ovocí a zelenine

Čerstvé ovocie a zelenina je počas leta najchutnejšie. Dnes o ich zdravotných benefitoch vie prakticky každý. Čo však o zelenine a ovocí mnohí z nás ani netušia? Napríklad to, koľko semiačok sa ukrýva v priemernej jahode. Dokáže mrkva skutočne zlepšiť zrak? Alebo ktoré ovocie je na svete najobľúbenejšie? Aj toto sa dozviete v našom článku o zaujímavých faktoch o ovocí a zelenine.

Koľko semiačok má jahoda?

Jahody a maliny sú jediné dve ovocia, ktoré majú svoje semiačka na povrchu. Je to spôsobené tým, že v skutočnosti nejde o skutočné bobuľové ovocie, ako čučoriedky či hrozná. Koľko semiačok však nájdeme v jahode? Priemerne môžeme hovoriť o približne 200 kusoch.

Sú banány ovocie, bylinky, alebo kvet?

Žlté zahnuté ovocie pozná každý, väčšina z nás ho pokladá za ovocie. Čo je technicky správne, veď len samotné originálne meno Musa sapientum v prekladé znamená „ovocie múdrych ľudí“. Ak by sme sa však na banán pozreli očami botaniky, tak ide o bobuľovité ovocie, ktoré rastie na bylinke. A ešte zaujímavosť, ak ste si kúpili zelené banány, ich dozrievanie urýchlite tak, že ich dáte do papierového či igelitového vrecúška spoločne s jablkom alebo paradajkou.

Ktoré ovocie je najpopulárnejšie na svete?

Už samotné zaradenie do skupín je pri paradajke trochu chyták. Chuťou ide o jasnú zeleninu, po správnosti však rajčiny radíme medzi ovocie. A tu prichádza druhý chyták – práve paradajky sú najpopulárnejším ovocím na svete. Ročne sa ich vypestuje viac ako 182 miliónov ton, druhých najpopulárnejších, banánov, pestovatelia ročne vyprodukujú „len“ 115 miliónov ton.

Ako staré sú jablká, ktoré si kúpite v obchode?

Otázka, nad ktorou ste sa zrejme priveľmi nezamýšľali. Veď jablká v obchode musia byť predsa čerstvé. Môžu byť, ale väčšinou nie sú. Jablká totiž pri správnom skladovaní vydržia v dokonalej podobe aj rok. Preto sa na pultoch stretávame úplne bežne s jablkami, ktoré majú aj šesť či viac mesiacov. Ešte jedna zaujímavosť, jabloň ročne urodí v priemere 400 jabĺk.

Ako vybrať sladký melón?

Spôsobov, ako vybrať skutočne sladký melón, je viacero. Ak ho kupujete na trhu či v obchode, spoľahnúť sa môžete na žltú škvrnu. Ak ju objavíte na časti, ktorou sa melón dotýkal zeme, máte takmer istotu, že bude chutiť skvelo. V prípade, že je táto škvrna biela či zelenkastá, zrejme ho zobrali ešte skôr, ako stihol dozrieť.

Tu sa dočítate viac o tom, ako vybrať skutočne sladký melón.

Ako vybrať sladký melón?

Koľko semiačok má granátové jablko?

Granátové jablká sú vitamínovou bombou plnou „céčka“, vlákniny i kyseliny listovej. Viete však, koľko semiačok obsahujú? V priemernom granátovom jablku môžete nájsť 600 – 1 400 semiačok.

Dokáže nám mrkva zlepšiť zrak?

„Daj si mrkvu, budeš vidieť ako orol,“ hovorí nejedna mama svojmu dieťaťu. Naozaj však táto zelenina pomáha zlepšovať zrak? Mrkvu je istotne zdravé jesť, že nám ale zlepší zrak, to je len mýtus. Mýtus, ktorý sa zrodil počas druhej svetovej vojny, keď britským pilotom hovorili, že nie radarová technológia, ale jedenie mrkvy je kľúčom k úspechu.

Ktorá zelenina bola ako prvá vypestovaná vo vesmíre?

Pre tých, ktorí videli film Marťan s Mattom Damonom to azda nebude prekvapením, že prvou zeleninou vypestovanou vo vesmíre sú zemiaky. Podarilo sa to už v roku 1995, keď svoje úsilie pre tento projekt spojila americká NASA a University of Wisconsin-Madison.

Ktoré ovocie je najdrahšie na svete?

Pri pohľade na cenovky na trhu môžeme mať pocit, že všetko. Skutočným rekordérom je však vzácny Yubari melón. Jeden kus tohto ovocia sa v priemere predáva za viac ako 11-tisíc eur. V roku 2019 bol dokonca pár Yubari melónov vydražený za neuveriteľných takmer 38-tisíc eur.

0 0 votes
Article Rating
Viac článkov
Cestujete vlakom s dieťaťom
Cestujete vlakom s dieťaťom?