Trápi vás nafúknuté brucho? Máme pre vás pár tipov, ako si s ním poradiť.
Príčin býva mnoho, nesprávna životospráva, stres, jedlo ktoré ma sklon k nafukovaniu, antibiotiká a podobne. Existuje pár zásad a doplnkov v strave, ktoré vedia pri tomto neželanom stave pomôcť:
1. Stravujte sa z rozumom.
Ak vás často trápi nafukovanie, je na najvyšší čas zamyslieť sa nad svojou životosprávou. Pečivo, alkohol, mastné jedlá, nepravidelné stravovanie či sladkosti spôsobujú tráveniu ťažkosti. Plynatosť je spôsobená aj ukladaním nestrávených potravín v hrubom čreve plnom baktérií. To vie byť nepríjemné nielen pre „pocit na prasknutie“, bolestivé kŕče, ale samozrejme aj kvôli nadmernému uvoľňovaniu plynov. Preto je dôležité dodržiavať stravovacie zásady. Pravidelne jesť v menších dávkach, nie veľa a nárazovo. Uprednostňovať zdravšie potraviny s vyšším obsahom vlákniny a nižším obsahom cukru. Zaradiť do svojho jedálnička zeleninu, ovsené vločky, zdravé oleje a koreniny.
Zelenina a ovsené vločky sa nám postarajú o prečistenie čriev, nezaťažujú nadmerne trávenie a upravujú metabolizmus. A, samozrejme, nezabúdajme na pitný režim! Ideálna je čistá voda, okrem regenerácie buniek aj najlepšie viaže vlákninu a tým napomáha k zdravému vyprázdňovaniu čriev.
2. Probiotiká, prebiotiká
Črevá majú veľký vplyv aj na celkovú imunitu, takže naozaj má zmysel udržiavať si ich v kondícii. Pomocníkom sú aj probiotiká a prebiotiká. Medzi prebiotiká radíme nestráviteľné zložky potravy, ktoré nájdeme už v spomínanej zelenine, ovsených vločkách a podobne. Slúžia ako potrava pre prospešné baktérie v tráviacom trakte. Probiotiká sú živé kultúry, ktoré napomáhajú budovať a udržiavať zdravú mikroflóru. Nájdeme ich v kvasených mliečnych výrobkoch a bryndzi. Za normálnych okolností ich je dostatok aj v pestrej a vyváženej strave.
3. Koreniny, cesnak, zázvor, čili – to sú všetko zázračné koreniny
Okrem toho, že taktiež stimulujú a podporujú trávenie, potláčajú aj chuť na cukor, tým pádom sa nám následne v črevách nehromadí a baktérie neprodukujú také nadmerné množstvo plynov.
4. Bylinkové čaje sú tiež alternatívou, ktorá dokáže podporiť trávenie a stabilizovať prácu čriev.
Využívajú sa už od útleho veku, veď už bábätkám sa medzi prvými čajíkmi servíruje kamilkový, feniklový, či anízový. Blahodárne pôsobí aj mäta či už spomínaný zázvor. Navyše dopĺňame dôležitý pitný režim!
5. Pohyb čriev samozrejme ovplyvňuje aj náš celkový pohyb.
Doprajte si denne aspoň jednu prechádzku, lebo snáď žiadny iný pohyb nie je pre zdravé trávenie prospešnejšie ako rezká chôdza. Výborným tipom je aj pravidelné plávanie.