práca z domu

Pracujete z domu?

Vďaka týmto 5 tipom vám to pôjde lepšie

Práca z domu, alebo aj home office, sa stáva čoraz populárnejšou aj na Slovensku. Zamestnávatelia ponúkajú túto možnosť v rámci firemných benefitov, no pribúda stále viac žien, ktoré podnikajú na voľnej nohe – píšu články, robia účtovníctvo, vyrábajú hračky, kozmetiku či šijú oblečenie. Aj preto sme pre vás pripravili týchto 5 tipov, vďaka ktorým vám pôjde práca z domu lepšie. Ako začať?

1. Vytvorte si svoj pracovný kútik

Pri práci z domu je pomerne častým riziko chýbajúca zmena prostredia – ak dokončíte svoje úlohy, nezoberiete si kabát a nepôjdete domov – domov je zároveň aj vašou kanceláriou. Vytvoriť si pracovný kútik, ktorý budete využívať iba na tento účel, je základom. Najlepším spôsobom je vytvoriť si z voľnej či nepoužívanej miestnosti svoju pracovňu, ak túto možnosť nemáte, opticky si oddeľte – knižnicou či komodou – kúsok izby a vytvorte si takýto kútik. Nie je dobré, keď raz pracujete z postele, inokedy z pohovky a na ďalší deň zase od jedálenského stolu. S týmto kútikom sa lepšie dokážete nastaviť na prácu – ak som už raz tu, tak makám.

2. Radšej kratšie, ale poriadne

Výskumy ukázali, že zamestnanci sú počas home officu efektívnejší ako v práci. Ako je to možné? Jedným z hlavných dôvodov je to, že sú pánmi svojho času – čím skôr prácu dokončia, tým dlhšie sa budú môcť venovať svojim deťom, hobby či partnerom. Aj preto si do svojho pracovného kútika zasadnite až vtedy, keď viete, že by vás nemalo nič vyrušovať či vytrhnúť zo sústredenia. Takto sa dokážete plne ponoriť do práce, intenzívnejšie riešiť úlohy a za menej času urobiť to, čo by vám napríklad v kancelárii plnej podnetov a určených kolegov trvalo dvojnásobne dlhšie.

Pohodlný homeoffice

3. Poproste rodinu o súkromie

Je dôležité, aby váš partner, deti i rodičia chápali, že keď okupujete svoj pracovný kútik, nesmú vás rušiť. Ak váš syn pribehne za vami, neodbite ho iba frázou: „Teraz nie, miláčik, teraz pracujem,“, pozrite sa na neho, prejavte záujem a vysvetlite mu, že teraz musíte pracovať, no keď to dokončíte, hneď sa mu budete venovať. A dokončíte to tým skôr, čím menej rušivých podnetov bude okolo vás. Je dôležité, aby rodinní príslušníci rešpektovali tieto pravidlá a uvedomili si, že pre svoju prácu skutočne potrebujete pokoj.

4. Doprajte si dostatok svetla

Aby ste sa dokázali lepšie sústrediť, nemal by vám chýbať dostatok svetla – ideálne toho prirodzeného. Vytiahnuté žalúzie a odhrnuté závesy by počas dňa preto mali byť samozrejmosťou. Ani miesto pre svoj pracovný stôl by ste nemali podceniť, výborným riešením je ho umiestniť v blízkosti okna. Tiež by na ňom nemala chýbať stolová lampička, ktorá sa postará o dostatok svetla počas zimných dní či večernej práce. Samozrejme, ak napríklad vyrábate hand-made náhrdelníky, na kvalitnom osvetlení by ste si mali dať obzvlášť záležať.

5. Investujte do technológií či nástrojov

Počítač, na ktorom sa načítava program niekoľko minút či šijací stroj, ktorý by sa nestratil ani v dome pre bábiky. Ak vám niečo pomáha zarábať, nemali by ste zbytočne rozmýšľať a čím skôr investovať do týchto nástrojov alebo technológií. Je to predsa aj investícia do seba samej, do vašich schopností – čím lepšie pracovné vybavenie budete mať, tým lepšie možnosti pre svoj ďalší rozvoj a zlepšenie sa vo svojom zamestnaní získate. Vyskúšate to?

investujte do technológií
0 0 hlasov
Hodnotenie článku