Stretnúť sa s priateľmi, naraňajkovať sa či len tak si posedieť v rozkvitnutej záhrade je najlepším antidepresívom na svete. Ak ste investovali do záhradného nábytku stovky eur, bola by škoda, keby ste mu nevenovali aspoň základnú starostlivosť. Stačí pár hodín za sezónu a jeho životnosť dokážete predĺžiť aj o niekoľko rokov. Na čo by ste nemali zabudnúť pri údržbe drevených stolov, stoličiek či ležadiel?
Nábytok zbavte nečistôt
Prvým krokom je zbaviť záhradný nábytok všetkých nečistôt – prachu, hliny, piesku, peľu. Hoci je v súčasnosti patina veľmi obľúbená, tá prirodzená k dlhšej životnosti stoličiek či stolov neprispieva. Vyhnite sa však agresívnejším spôsobom čistenia, ako je vodná tlaková pištoľ, drátenka, kefa s drsnými chlpmi či silné chemikálie. Ideálnym riešením je vedro s teplou vodou, handrička a šetrný saponát alebo špeciálne prípravky na čistenie dreveného nábytku. Výborne sa na tento účel hodí napríklad mydlo solvina.
Posvieťte si na praskliny
Jedným z najväčších nepriateľov záhradného nábytku sú praskliny. Cez ne si voda nájde cestu do dreva a dokáže ho rýchlo znehodnotiť – nábytok začne práchnivieť, plesnieť či hniť. Ako postupovať, keď nejakú prasklinu objavíte? Najlepším riešením je zaceliť ju epoxidovou živicou. Po zaschnutí opravované miesto vybrúste a natrite pripravenými prostriedkami.
Čím natrieť záhradný nábytok?
Najmä masívnejšie kusy dreveného nábytku, s ktorými často nehýbeme, by sme mali pravidelne, raz za sezónu, ošetriť náterom proti plesniam a hubám. Ten sa postará o to, aby drevo bolo zdravé a nenapadol ho žiaden parazit. Vzhľad nábytku nám pomôžu osviežiť špeciálne oleje či vosky na drevo, vyberajte však tie, ktoré sú určené do exteriéru. Zabudnúť by sme nemali ani na lazúrový náter, ktorý si môžete zvoliť nielen v prírodnej farbe, ale aj ďalších odtieňoch.
Nielen drevo, ale aj kovové časti
Sú súčasťou vášho dreveného záhradného nábytku tiež kovové časti? Zamerajte sa aj na ne. Ako ich ošetriť? Skvelým pomocníkom, ako sa zbaviť povrchovej hrdze či nečistôt, je drôtená kefa. Kovové časti potom môžete ošetriť aj prípravkom proti hrdziam, prípadne im dodať nový vzhľad pomocou antikoróznej farby.
Tempo tip: Najlepším spôsobom, ako predĺžiť životnosť drevenému záhradnému nábytku, je prevencia. Nie raz za tri mesiace či raz za rok, ale aspoň každý týždeň by ste si mali nájsť pár desiatok minút na rýchlu údržbu. Záhradný nábytok umyte vlhkou handričkou, prehliadnite, či sa neobjavili praskliny či korózia na kovových častiach a následne mu dodajte lesk olejovým či voskovým prípravkom.