Ako sa starať o chladničku, aby bola voňavá a čistá

Ako sa starať o chladničku, aby bola voňavá a čistá

Zvyčajne čistíme chladničky raz za čas a snažíme sa poriadne. Ale čo tak robiť pravidelne jednoduché opatrenia, vďaka ktorým bude chladnička naozaj zdravým miestom pre potraviny? Ako často čistiť chladničku? A akým prípravkom?

Chladničky, o ktoré sa poriadne nestaráme, bývajú osídlené baktériami hustejšie ako toalety. Platí to predovšetkým v prípade chladničiek vo firemných kuchynkách či na internátoch.

Iste, doma to zvyčajne až takto ďaleko nenecháme zájsť. Ale poďme si prejsť zoznam jednoduchých odporúčaní, vďaka ktorým to môže byť ešte lepšie ako zvyčajne.

Nečistoty odstráňme IHNEĎ

Omrvinka sem – omrvinka tam. Až je tých omrviniek na polici v chladničke akosi mnoho. Jasné, ak sa niečo rozleje alebo prilepí, rýchlo zasiahneme.

Neleňme však odstrániť aj drobné nečistoty skôr, ako sa nahromadia. Kvapka majonézy, kúštik mrkvovej vňate, koliesko pod fľašou sójovej omáčky…

A netreba sa pozerať len na police v chladničke. Čo taká fľaša s kečupom? Je naozaj čistá, alebo na jej vrchnáku zostali zaschnuté zvyšky? Aj produkty a potraviny, ktoré dávate do chladničky, by mali byť dôkladne vyčistené.

Kartóny do chladničky nepatria

Sú miestami, kde sa množia baktérie a plesne. Preto napríklad ani vajíčka neodkladáme do chladničky v obale. Pekne ich uložíme do priečinka.
Tortu z oslavy ani svadobnú výslužku nenechávame v kartónovej škatuli. Dobroty premiestnime do špeciálnych plastových, ideálne sklených dóz a boxov.

Čo s otvorenými potravinami?

V chladničke by nemali byť potraviny, ktoré nie sú poctivo ochránené v obale. Či už v uzatvárateľnej miske, v dóze… Ideálne s dobre utesneným vrchnákom.

Inak sa v chladničke budú miešať pachy a priamo do nechránených potravín sa dostanú baktérie, ktoré tu tak rady množia. Či sa nám to páči alebo nie.

Otvorený jogurt, šunka, syry, domáci puding alebo zvyšok kaše v miske bez vrchnáka… Brrrr…

Čo s otvorenými potravinami

Neskladujme pokazené potraviny

Toto je všetkým jasné, a predsa… sa občas niečo nájde. Najväčší problém je v preplnenej chladničke. Chladnička by preplnená nemala byť, aby bolo chladenie efektívne. Ale ani preto, aby sme sa v nej dobre vyznali.

Každý typ potraviny by mal mať svoje stále miesto. Svoje dózy, boxy, priehradky… Pravidelne ich čistíme a kontrolujeme jednotlivé potraviny v nich. Výhodou boxov je aj to, že potraviny nie sú uložené priamo na polici v chladničke. Takže vyložíme celý box von a nemusíme nechávať na chladničke otvorené dvierka, kým si vyberieme, na čo máme chuť.

Vďaka tomu tiež dokážeme mať v potravinách prehľad a nestane sa, že pri veľkom čistení chladničky objavíme čosi plesnivé, zapotrošené vzadu v kúte…

Neskladujme pokazené potraviny
0 0 votes
Article Rating