Ako ochrániť vlasy v zime, aby boli krásne a zdravé

Ako ochrániť vlasy v zime, aby boli krásne a zdravé

Trápenie vlasov v zime sa často začína vetou: „Nie, nenosím čiapku, vyzerám v nej divne…“ Už zrejme tušíte, aké je hlavné pravidlo starostlivosti o vlasy počas mrazivých dní. A čo ďalej?

Zvyčajne investujeme oveľa viac peňazí a času do úpravy vlasov namiesto toho, aby sme dbali o ich zdravie a prirodzenú krásu.

Vzniká nám začarovaný kruh. Na poškodené vlasy bez lesku, objemu či pružnosti si nanášame prípravky „pre krásny vzhľad vlasov“. Používame kulmy, žehličky, fény… Paradoxne, vo väčšine prípadov sú práve toto produkty a pomôcky, ktoré vlasy ešte viac zaťažujú a poškodzujú.

Nebezpečný mráz

Mráz dokáže vlasy potrápiť. Sú krehké, lámu sa, štiepia. Pred chladným až mrazivým vzduchom by sme mali vlasy ochrániť tak, že ich skryjeme pod pokrývku – čiapku, šatku, kapucňu… Ak sa chceme tešiť z krásnych, zdravých vlasov, nestačia čelenky a prekrytie uší pred nepríjemným vetrom.

Je naozaj dôležité, aby vlasy z čiapky či kapucne nevytŕčali von. Pamätajme tiež, že pokrývky hlavy treba často prať a obmieňať – keď siahneme po vlnenom kúsku, po každom nosení ho treba nechať dôkladne vyvetrať na čerstvom vzduchu.

Pozor na vlhkosť

Ak vlhký vlas zamrzne, jeho štruktúra sa naruší. Zároveň je v zime zvlášť nepríjemné striedanie horúceho, suchého, vlhkého a mrazivého vzduchu…

Takže ak si chcete vlasy dokonale vysušiť fénom predtým, ako vybehnete von bez pokrývky hlavy, aspoň si dôkladne aplikujte naozaj kvalitný prípravok, ktorý vlasy po celej dĺžke ochráni a nezaťaží.

Ideálne je pravdaže vlasy nefénovať a umývať si ich v čase, keď majú možnosť prirodzene uschnúť, odborníci však odporúčajú vyfénovať si pokožku hlavy a vlasy v jej bezprostrednej blízkosti, aby rýchlejšie uschla a nebola náchylná na tvorbu plesní a šírenie baktérii. A potom šup, ukryť ich pod čiapkou.

Ak vlhký vlas zamrzne, jeho štruktúra sa naruší

Mastenie, svrbenie, vypadávanie vlasov

Okrem suchých a rozštiepených dĺžok je toto ďalší problém zimných mesiacov. Dobre, vlasy sme poctivo ukryli do čiapky, ale vlasová pokožka sa mastí, svrbí, pribúdajú lupiny…

Používame preto šampóny z prírodných zložením, ktoré vlasovú pokožku príliš nevysušujú a nedráždia. Neumývame si vlasy pričasto. Doprajeme si pred umývaním masáž. Použijeme pri tom ricínový olej, do ktorého môžeme pridať levanduľový či rozmarínový esenciálny olej.

Pri výbere čiapky sa sústreďme na materiály. Prírodné, vlnené kúsky pokožku na hlave toľko nepotrápia ako umelé nedostatočne vzdušné pleteniny.

Zimné účesy

Vlasy najlepšie ochráni napríklad vrkoč, ľahký uzol, v ktorom vlasy nechlpíme, a ďalšie účesy, vďaka ktorým budú vlásky „držať spolu“. Ak sa totiž dĺžky vlasov šúchajú o oblečenie alebo povievajú na chladnom vzduchu, sú zraniteľné, krehnú a majú tendenciu sa lámať.

Ani kratšie vlasy by nemali vykúkať spod čiapky bez ochranného prípravku. A nemali by sa trieť napríklad o kabát či bundu, aby ich končeky nevysušovali a predčasne neštiepili.

Okrem suchých a rozštiepených dĺžok je toto ďalší problém zimných mesiacov.
0 0 hlasov
Hodnotenie článku