Ako najlepšie pripraviť zeleninu

Ako najlepšie pripraviť zeleninu?

Každý spôsob prinesie iný výsledok

Leto je pre kulinárov úžasné obdobie – dozrieva ohromné množstvo plodov, s ktorými sa dajú robiť neuveriteľné variácie. Dopestovať si v záhradke alebo kúpiť na nefalšovanom trhu čerstvú zeleninu je zážitok: ten začína už pri samotnom zbere/nákupe a pokračuje v kuchyni. Lečo, cuketové placky, tekvicový prívarok, pečený baklažán. Aj vy cítite vône leta v kuchyni? Ako však zeleninu pripraviť? Uvariť v pare, upiecť, uvariť vo vode, orestovať alebo iba tak surovú? Pripravili sme si pre vás sprievodcu prípravou zeleniny: aké sú výhody jednotlivých postupov a ako sa podpíšu na výslednej chuti?

Varenie zeleniny

Varenie vo vode zelenine veľmi neprospieva – okrem toho, že ju tento proces zbaví značnej časti výživových hodnôt, nijako zvlášť neobohacuje jej chuť. Takýto spôsob prípravy svedčí azda len zemiakom, ktoré je tiež dobré ešte dochutiť: napríklad rascou a po uvarení maslom. Ak hľadáte zdravšiu alternatívu varenia vo vode, ktorá vám zaberie približne rovnaký čas, no pomôže vám uchovať hodnotné látky v zelenine, skúste radšej varenie v pare.

Restovanie zeleniny

Restovanie je skvelý spôsob, ako si dokážete pripraviť zeleninu rýchlo – zväčša stačí i desať minúť – a umožníte vyniknúť jej chuti. Či už je to cuketa, brokolica, paprika, alebo mrkva, tento spôsob prípravy je výborný. Ďalším plusom okrem dobrej chuti je aj pestrá paleta možností, ako zeleninu dochutiť: čerstvé bylinky, omáčky, pestá či pyré. V porovnaní s uvarenou zeleninou vo vode dokážete vydolovať lahodné chute.

Varenie zeleniny v pare

Ak si pripravujete zeleninu ako ingredienciu do ďalšieho postupu, tento spôsob prípravy je na to ako stvorený. Či už je to brokolica, mrkva, petržlen, alebo batáty, varením v pare dosiahnete skutočne mäkký výsledok. Problémom však môže – a takmer vždy býva – dochutenie tejto zeleniny. Preto je varenie v pare vhodný spôsob najmä na prípravu zeleniny do pyré, kaše, pretlaku či pesta. Azda najväčším plusom však je, že zelenina si pri varení v pare dokáže uchovať väčšinu výživových látok a vitamínov.

Varenie zeleniny v pare

Pečenie zeleniny

Ak chcete jesť zeleninu samotnú, toto je ideálny spôsob, ako z nej vytiahnuť tie najlepšie chute. Pečenie alebo zapekanie je síce časovo náročnejšie, ale výsledok skutočne stojí za to. Zelenina je totiž na povrchu chrumkavá a vo vnútri mäkká. Pečenie tiež ponúka obrovské množstvo možností, ako jedlo dochutiť: čerstvé bylinky, koreniny, sušené bylinky. Nech si vyberiete čokoľvek, všetko krásne prenikne skrz na skrz. Výborne sa na tento spôsob prípravy hodí napríklad baklažán, cvikla, mrkva, zemiaky, batáty či cuketa. Naopak, snažte sa vyhnúť listovým zeleninám, špenátu či uhorkám.

Surová zelenina

Najrýchlejší, najjednoduchší a najzdravší spôsob prípravy zeleniny: iba ju dôkladne umyť a nakrájať. Nevýhodou je, že nie všetky druhy zeleniny sú v surovej podobe chutné. Počas letných dní však vaše telo privíta ľahký čerstvý šalát, ktorý môžete dochutiť dresingom, bylinkami či dokonca ovocím.

Čím ochutiť zeleninu?

Skvelým pomocníkom je čerstvá citrónová šťava či jablčný ocot, toto dochucovadlo môžete použiť napríklad počas restovania alebo po uvarení v pare. Ak ste niekedy pripravovali hummus, istotne vás očarila chuť tahini, pasty zo sezamu, pokojne ju skúste použiť i pri restovaní zeleniny. Potom sú tu rôzne koreniny, od samozrejmých, ako rasca až po trošku viac prekvapivé, ako škorica. Práve tá sa skvelo hodí opäť k restovanej, najmä koreňovej, zelenine. Samozrejmosťou sú čili papričky, ktoré rozpália každú zeleninu, neváhajte však používať ani čerstvé bylinky, ako bazalka či rozmarín. Práve ten je ako stvorený k pečeným zemiakom. Siahnuť však môžete aj po kurkume alebo čerstvom koriandri, ktorým na záver posypete jedlo. Neváhajte skúšať a objavovať nepoznané chute.

Tempo tip: Vyhnite sa príprave zeleniny v mikrovlnnej rúre, tento spôsob je možno rýchly, no pripraví suroviny o výživové látky a výsledná chuť bude pokrivkávať.

5 1 vote
Hodnotenie článku