Druhá vlna koronavírusu v týchto dňoch udiera na Slovensko plnou silou. Rekordné čísla nakazených hovoria o tom, že COVID sa, žiaľ, stal súčasťou našich životov. A v mnohých prípadoch aj našich rodín. Čo robiť v prípade, že sa koronavírusom nakazil člen domácnosti a ďalší ostali negatívni? Toto sú opatrenia, ktorých by ste sa mali držať.
Ostaňte v karanténe
Keď sa ukáže, že člen vašej domácnosti je pozitívny, mali by ste sa nechať otestovať. Presnejšie sú PCR testy, ktoré sú v prípade kontaktu s pozitívnym človekom a následnej výzve hygieny bezplatné. Neváhajte teda sami kontaktovať príslušný zdravotný úrad. Ak sú vaše výsledky negatívne, skvelé, nemali by ste však poľaviť v opatrnosti. Odporúča sa ostať v karanténe ešte ďalších 10 dní a požiadať o nákupy blízkych či využiť možnosť dovozu potravín.
Pozitívnemu vyhraďte vlastnú izbu
Pozitívnemu človeku je najlepšie v rámci domácnosti vyhradiť samostatnú izbu, do ktorej ostatní členovia rodiny nebudú chodiť. Zároveň by pacient s COVIDom mal vstupovať do ostatných priestorov domácnosti čo najmenej – len za účelom hygieny a použitia WC. Samozrejme, v tomto prípade s respirátorom či rúškom a následne dané miestnosti vyvetrať a dotykové plochy dezinfikovať. To tiež platí o miestnosti, v ktorej sa zdržuje: dôležité je pravidelne vymieňať vzduch. Čo však robiť v prípade, keď pozitívnemu členovi domácnosti nedokážete vyhradiť samostatnú miestnosť? Vtedy chráňte „aspoň“ rizikové skupiny, ako seniori, ľudia s chronickými ochoreniami či oslabenou imunitou.
Ako so stravou?
Hoci sa koronavírus prejavuje stratou chuti i čuchu, jesť je nutné. Opatrnosť je však i tu na mieste. Kvôli strave by pozitívny človek nemal opúšťať izbu, preto mu jedlo nechávajte pred dverami napríklad na servírovacom vozíku. Pre minimalizáciu možnosti nákazy môžete počas tohto obdobia používať jednorázový riad, ktorý po konzumácii nakazený zabalí do odpadkového vreca, nechá pred dverami a vy ho následne v rukaviciach vyhodíte. Ak používate bežný riad, pri jeho odkladaní a umývaní použite gumené rukavice, saponát a dôkladne vyčistite tiež príbor. Následne rukavice vyhoďte a ruky si precízne dezinfikujte.
Hygiena na prvom mieste
Počas celej domácej liečby by ste mali zvýšiť hygienické štandardy v domácnosti. Na čo sa sústrediť? Napríklad, pozitívna osoba by mala používať kúpeľňu ako posledná a po použití ju dôkladne vyvetrať a tiež dezinfikovať. Na toaletu by mali všetci členovia domácnosti vstupovať s rúškom alebo respirátorom a nepoužívať ju tesne po návšteve pozitívnej osoby. Samozrejmosťou by mal byť vlastný uterák pre každého člena domácnosti. Opatrní by ste mali byť tiež pri praní bielizne – môžete ju prať spoločne, pri nakladaní či triedení však použite ochranné rukavice. Odporúčaná teplota vody pri praní je aspoň 60 °C. Veľký dôraz sa kladie aj na prežehlenie oblečenia.
Na čo si dať pozor v spoločnej miestnosti?
Čo robiť v prípade, že musíte s nakazeným tráviť čas v jednej miestnosti? Tu sú tri základné pravidlá: noste rúško či respirátor, dodržujte odporúčané 2-metrové odstupy a čo najčastejšie vetrajte. Tiež častejšie dezinfikujte povrchy (stoly, stoličky), nezabúdajte ani na kľučky, elektroniku (smartfóny, notebooky, ovládače) či vodovodné batérie. Dbajte aj na pravidelné umývanie rúk – ideálne s antibakteriálnym mydlom a aspoň 20 sekúnd pod tečúcou vodou.
Všímajte si svoj zdravotný stav
Negatívny test vám nezaručuje negativitu v priebehu ďalších dní. Existuje šanca, že nakoniec môžete ochorieť aj vy, no budete bezpríznakový – to je dôvod, prečo je správne dodržať 10-dňovú karanténu. Po tomto čase by ochorenie už nemalo byť infekčné. Medzi najčastejšie príznaky koronavírusu patrí bolesť hlavy, zvýšená horúčka, kašeľ, strata čuchu či chuti. Sledujte teda svoje prípadné príznaky a v prípade komplikovaného priebehu neváhajte kontaktovať svojho lekára. Ak sa chcete vyhnúť tomuto nepríjemnému ochoreniu, na mieste je zvýšená opatrnosť a zodpovednosť.