Je tu obdobie, keď nám záhrady vracajú to, čo sme do nich zasiali – marhule, slivky, ríbezle. A často v takom množstve, že nejeden záhradkár zalomí rukami a trochu nadšene, trochu s obavami prenesie: „Čo s toľkými marhuľami/slivkami/ríbezľami budem robiť?“ Prinášame vám aspoň jednu inšpiráciu, ako zúžitkovať ovocie zo záhradky: upečte si ríbezľový kysnutý koláč. Alebo marhuľový či slivkový. Ako na to?
Čo potrebujeme na kysnutý ríbezľový koláč
- 800 g červených ríbezlí
- 30 g droždia
- 300 g polohrubej múky
- 50 ml oleja
- 150 ml mlieka
- 2 PL kryštálového cukru
- soľ
Na mrveničku na koláč
- 4 PL polohrubej múky
- 4 PL kryštálového cukru
- 1,5 PL studeného masla
Ako pripraviť ríbezľový kysnutý koláč
1. V menšom hrnci si zohrejme mlieko, aby bolo príjemne teplé, nesmie byť však horúce.
2. Mlieko prelejeme do väčšej, aspoň 0,5 l misky či hrnčeka, zmiešame s 1 PL múky a 1 PL cukru, pridáme droždie, dôkladne rozmiešame, prikryjeme utierkou a dáme na 15 minút na teplé miesto – napríklad na šporáku dáme v hrnci variť vodu a misku s droždím umiestnime približne 20 cm od neho.
3. Keď droždie vykyslo, zmiešame ho varechou vo veľkej mise s 300 g polohrubej múky, 1 vajcom, štipkou soli a 50 ml oleja. Trochu pomúčime, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť ďalších 30 minút.
4. Medzitým oberieme ríbezle z kostrniek, umyjeme a necháme usušiť.
5. Tiež si môžeme pripraviť mrveničku na koláč: v miske zmiešame 4 PL polohrubej múky a 4 PL kryštálového cukru, pridáme stuhnuté maslo z chladničky a vidličkou ho pretlačíme cez múku s cukrom. Robíme to dovtedy, kým nevzniknú malé hrudky. Následne mrveničku dáme do chladničky.
5. Keď cesto vykyslo, posypeme si múkou dosku, na ktorej ho vyvaľkáme približne na 1 cm vysoký plát. Ten následne premiestnime na plech vystlaný papierom na pečenie, naukladáme naň ovocie, v tomto prípade ríbezle, posypeme mrveničkou a necháme kysnúť ešte ďalších 15 minút.
6. Rúru si vyhrejme na 180 °C, vložíme do nej koláč a pečieme približne 30 minút. Koláč necháme vychladnúť a môžeme podávať. Dobrú chuť.