Ohromné množstvo žien si veľmi škodí. Snažia sa vyhýbať naberaniu svalov. Neuvedomujú si, aké výhody pre ich život môže prinášať pravidelné cvičenie vo fitnescentre. Posilňovanie. Cvičenie so záťažami – s jednoručnými a nakladacími činkami, na kladkách a prístrojoch s meniteľnou veľkosťou záťaže. Cvičenie, navodzujúce v tele anabolické prostredie a udržujúce optimálne množstvo svalovej hmoty. Nechávajú sa od najefektívnejšej formy cvičenia dneška odrádzať. Reklamou na aeróbne formy cvičenia, na doplnky výživy alebo na módne diéty. A tiež absurdnými obavami z toho, že „budú mať svaly“.
Svaly pritom ženy mať musia. Umožňujú im pohyb, predstavujú nevyhnutnú zásobáreň voľných aminokyselín pre správnu funkciu organizmu aj pre prípady závažných choroby alebo operácií. V situácii, keď máme málo svalov, sme zdravotne veľmi ohrození. Napríklad po operácii nemá telo kde brať aminokyseliny, rana sa nehojí, vznikajú komplikácie a ťažkosti, ktoré môžu spôsobiť predčasné úmrtia.
Každá žena si musí jasne uvedomiť, že má od prírody menej svalov než muž. Ďalej má menej hormónov, podieľajúcich sa na anabolických procesoch v tele. Tiež nie je spoločnosťou podnecovaná k aktivitám silového charakteru. To všetko sa podieľa na skutočnosti, že väčšina súčasných žien stráca svaly približne tempom jedno percento za rok. Dnešné ženy predstavujú ohrozený druh. Straty svalstva negatívne ovplyvňujú kvalitu ich života, a to už od stredného veku.
Žena má tiež od prírody viac tukových buniek. To pre potreby obdobia nedostatku a hladu. Ženy privádzajú na svet deti, kŕmia ich v prvých mesiacoch života materským mliekom, starajú sa o ne. Preto im príroda pridelila väčšie množstvo energetických zásob. Mladý štíhly muž má uložené na horšie časy vo forme zásobného tuku množstvo energie, zaisťujúce prežitie po dobu 50-60 dní. Zhruba 10-15% jeho hmotnosti tvoria tuk. Takže štíhly muž s hmotnosťou 80 kg má uložené do zásoby 8-12 kg tuku. Štíhla mladá žena má na horšie časy uložené v podobe tuku množstvo energie, umožňujúce prežitie po dobu 80-100 dní. Zhruba 20-25% jej hmotnosti tvoria tukové zásoby. Štíhla mladá žena s hmotnosťou 60 kg má do zásoby uložené 12-15 kg tuku (pretože ženy majú v porovnaní s mužmi nižšiu hodnotu bazálneho metabolizmu, vydržia im zásoby tuku na dlhšiu dobu).
Keď sa bavíte so ženami o cieľoch ich cvičení, vždy kladú na prvé miesto pokles celkovej hmotnosti. Toho sa snaží dosiahnuť zvýšením pohybu, hlavne aeróbneho, a chronickým obmedzovaním príjmu energie. Ďalej hovoria o poklese množstvo tukov, zvlášť na dolných končatinách a zadku, prípadne o dosiahnutie pocitu dostatočnej energie. Ak už hovorí o svaloch, potom používajú termín „tónovanie“. Väčšina žien verí v oblasti ovplyvnenia tvaru tela výhradne aeróbnym cvičeniam. To je jasným dokladom toho, že ženy nepochopili základné zákony fyziológie a preto dávajú prednosť menej efektívnym formám cvičenia.
Niektoré ženy sa nechávajú od posilňovania odradiť pohľadom na fotky profesionálnych kulturistiek. Tieto extrémy sú ale väčšinou dosiahnuté za pomoci anabolických steroidov a ďalších sebapoškodzujúcich postupov. Isté ženy jednoducho nemajú súdnosť a doženú svoj svalový rozvoj na úroveň, ktorá je nefyziologická a vo svojich dôsledkoch odpudzujúca. V osemdesiatych rokoch minulého storočia prebiehal tuhý boj o koncepcii ženskej kulturistiky. Na jednej strane bol koncept, zdôrazňujúci krásu postavy, celkovú súmernosť a eleganciu pohybu. Druhá koncepcia zdôrazňovala svaly. Bohužiaľ na oficiálnej úrovni zvíťazila druhá koncepcia. Tým sa kulturistika žien sama a dobrovoľne odsunula do polohy patologickej subkultúry.
Báť sa nadmerného rozvoja svalov, prezentovaného profesionálnymi kulturistkami, je zbytočné. Nemožno ho dosiahnuť bez špecifických genetických predpokladov, mnohoročného nesmierne tvrdého tréningu a dnes bohužiaľ aj zdravie a život ohrozujúcich aplikácií anabolických steroidov. Žena, ktorá si pôjde dvakrát až trikrát v týždni zacvičiť na hodinu do fitcentra, dosiahne iba toho, že spomalí alebo zastaví stratu svalov, sprevádzajúce proces starnutia.
Posilňovanie prináša žene účinný nástroj pre kontrolu hmotnosti. Udržanie optimálneho množstva svalov zaisťuje stabilitu hodnoty bazálneho výdaja energie. Ak žena od 30 do 50 rokov stratí 20% svalov, môže sa táto strata prejaviť prepadom hodnoty metabolizmu o 200 až 500 kilokalórií (800 až 2000 kilojoulov) za deň. Žena, ktorá svaly nestratila tak vydá oproti žene svalovo oslabenej týždenne o 1400 až 2000 kcal viac. Bez cvičenia. Pokiaľ bude žena, ktorá dopustila straty svalov, chcieť vydať oných 1400 kcal pohybom, bude musieť každý týždeň chodiť zhruba 7-10 hodín.
Ženy musia konečne pochopiť, že aerobik a iné aeróbne aktivity nespomaľujú tempo strát svalovej hmoty. Pri týchto aktivitách sú zaťažované prevažne len pomalé neuromotorické jednotky svalov. Tie sa pomaly unavujú, pomerne rýchlo zotavujú, majú nízke silové schopnosti. Pretože pri aeróbnych aktivitách nedochádza k zapájaniu rýchlych neuromotorických jednotiek, telo sa ich s rastúcim vekom zbavuje rovnakým tempom, ako u osôb, ktoré vôbec necvičia.
Pokles množstva svalových vlákien (neuromotorických jednotiek) vedie k poklesu sily a hodnoty bazálneho výdaja energie. Čím menej energie žena vydá, tým viac jej musí byť uložené do zásob. Nedostatok svalovej hmoty u žien považujem za hlavnú príčinu prudkého rastu počtu obéznych v posledných desaťročiach. Ženy, ktoré neposilňujú, skôr alebo neskôr zistia, že je ich telo nepevné, vidia trvalý nárast tuku, zvlášť v oblasti pásu, bokov a zadku. Obmedzenie príjmu potravy a nadmerná aeróbne záťaž tento stav len ďalej zhoršujú.
Posilňujúce ženy nestrácajú svaly, udržujú si vysokú úroveň silových schopností, vydávajú v pokoji aj pri pohybe viac energie. Cíti sa vitálne, výkonné, nezávislé, sebestačné. Pravidelná záťaž svalov vo fitcentre zaisťuje i vysokú úroveň stimulácie pre kardiovaskulárny systém, a teda aj zdravšie srdce a cievy.
Je viac dôkazov vhodnosti posilňovanie pre ženy. Je ale neľahké je oznámiť v bežnom článku. A keď sa nakoniec žena rozhodne začať posilňovať, zvyčajne sa v novom prostredí necíti dobre. Nevie, ako vykonávať jednotlivé cviky, ako ich správne zoradiť, ako pri cvičení dýchať apod .. Ženy sa musia vo fitcentrách naučiť cvičiť. Sú doteraz zvyknuté na kolektívne cvičenie. Jedna žena predcvičuje, ostatné cvičia podľa nej. To má svoje nesporné výhody. Ale aj výrazné nevýhody. Zostava, predvádzaná cvičiteľkou, nemôže vyhovovať všetkým ženám. Niektorým môže aj poškodiť.
Ideálne pre ženu každého veku je individualizované cvičenie vo fitnescentre. Takéto cvičenie môže žena spočiatku koncipovať v spolupráci s osobným trénerom alebo fitness konzultantom. Akonáhle sa od nich naučia zostavovať program, môže zvyšok života cvičiť sama, bezpečne a účinne. Nebude potom mať problémy s postavou a hmotnosťou. Zlepší svoje zdravie, výkonnosť, vzhľad a kvalitu života. Posilňovanie hrá v tomto procese kľúčovú úlohu! Pretože ako jediná pohybová aktivita znižuje stratu svalov!
Autor článku: fitness tréner Michael Achberger