Aj o tomto je Deň matiek

Aj o tomto je Deň matiek

8 zaujímavostí, o ktorých ste zrejme netušili

Deň matiek sa oslavuje druhú májovú nedeľu. Ako tento sviatok vznikol, kto sa oň pričinil a ako ho oslavujú napríklad v Japonsku?

1. Deň matiek slávime od roku 1907

Matkám vzdávali hold v už starovekom Grécku či počas rozkvetu Rímskej ríše, neskôr v roku 1644 anglický kráľ Karol I. zaviedol na znak úcty matkám Mothering Sunday (Nedeľa matiek), no Deň matiek, ako ho poznáme dnes, sa celosvetovo slávi až od roku 1907.

2. Vzácna žena Ann Jarvis

O to, aby mohol celý svet osláviť Deň matiek, sa zaslúžila najmä Ann Jarvis z americkej Philadelphie. Tá si chcela uctiť svoju matku, ktorá bola významná aktivistka, a tak bojovala za tento sviatok. Až v roku 1914 podpísal rezolúciu americký prezident Woodrov Wilson, ktorou ustanovil, že Deň matiek sa bude sláviť vždy druhú májovú nedeľu. Vďaka tomu sa postupne rozšíril do celého sveta.

3. Tretí najpopulárnejší sviatok

Ak by sme sa na Deň matiek pozreli celosvetovou optikou, získame zaujímavé čísla. Tie hovoria o tom, že tento deň je 3. najpopulárnejším sviatkom na celom svete. Ktoré sú tie dva pred ním? Asi nikoho neprekvapí, že sú to Vianoce a Veľká noc.

4. Radosť robia najmä kvety

Hoci je to ťažké presne určiť, no podľa niektorých údajov približne až ¼ všetkých kvetov, ktoré sa predajú v priebehu roka na celom svete, má potešiť mamičky práve počas druhej májovej nedele.

Radosť robia kvety

5. Pozvať mamu na večeru

Počas Dňa matiek zažívajú reštaurácie v Amerike, kde sa sviatok zrodil, poriadny nával. Podľa štatistík až 62 % Američanov si dopraje návštevu podniku, kde sa pekne spolu najedia. V tento deň tiež obyvatelia USA uskutočnia približne 122 miliónov hovorov svojim mamičkám.

6. M ako mama

Prekvapivým môže byť aj fakt, že slovo „matka“ sa vo väčšine krajín začína aj v miestnych jazykoch práve písmenom M.

7. Matkou opäť po 40 rokoch

V súvislosti s dňom matiek je zaujímavý príbeh ženy menom Elizabeth Ann Buttle. Prvé dieťa, dcéra sa jej narodila 19. mája 1956, jej syn sa však narodil až 20. novembra 1997. Medzi týmito súrodencami je tak vekový rozdiel 41 rokov a 185 dní. Slušné, čo poviete?

8. Deň matiek v Japonsku

Deň matiek v Japonsku sa volá „haha no hi“ a ako ho slávia v tejto krajine? Veľmi milým spôsobom, deti navaria pre svoju mamu ich obľúbené jedlo, ktoré ich naučila pripraviť práve ona. Zaujímavú oslavu Dňa matiek majú aj v krajinách bývalej Juhoslávie – tu deti svoju mamu zviažu a „oslobodia“ ju až vtedy, keď im dá cukríky.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku