Ale ešte predtým si prečítajte nasledujúci článok. Nie, nebojíme sa, že prestanete navštevovať naše stránky. Veď vám len prezradíme, ako tráviť čas na mobile zdravo a efektívne.
Medzi najčastejšie formy prokrastinácie aktuálne patrí prezeranie sociálnych sietí, kam zahŕňame aj sledovanie videí, četovanie s priateľmi a rodinou, čítanie správ a prechádzanie eshopov.
Mobil je náš najlepší priateľ, a zároveň náš nebezpečný nepriateľ. Všetko záleží od toho, aký vzťah si k nemu vytvoríme.
Zlozvyk či závislosť?
Zjednodušene môžeme povedať, že zlozvyk postupne prechádza do závislosti.
Najprv siahneme po mobile v rôznych situáciách a túto aktivitu opakujeme. Pri prezeraní obľúbeného obsahu sa nám vylučujú do krvi určité hormóny.
Napríklad prezeranie sociálnych sietí v našom organizme vyvoláva podobnú odozvu ako hľadanie a rozbaľovanie darčekov. Postupne začneme cítiť nepokoj, ak by sme mali prerušiť prísun prekvapení a noviniek. Jednoducho nám chýba to „vzrúšo“ a príjemné pocity, ktoré trvajú chvíľku, no sú intenzívne. A to už je závislosť.
Ako dobre sa poznáte?
Každý z nás má inú odozvu organizmu na jednotlivé podnety. Niektorí ľudia prepadajú závislostiam rýchlejšie a ľahšie ako iní.
Preto je dôležité, aby ste dokázali triezvo zhodnotiť, ako ste na tom konkrétne vy. Ak už tušíte, že máte slabosť na rozličné závislosti, buďte ostražití. Ak máte slabú vôľu, vedome pristupujte k výzvam už od začiatku obozretne.
Inými slovami – dávajte si pozor na zlozvyky a sústreďte sa na posilňovanie prospešných návykov. Keď už viete, že máte sklony k závislostiam, využite ich vo svoj prospech. Podľahnite závislosti na niečom zdravšom, vhodnejšom.
Mobil ako pevná linka
Prekáža vám, že siahnete po mobile tisíckrát za deň? Jednoducho ho odložte na určené miesto. Ak ho budete potrebovať, stojte pri ňom ako pri pevnej linke, kým vyriešite, čo treba. Rozhodne ho však neberte so sebou na gauč, toaletu, ku stolu alebo do vane.
A čo upozornenia?
Niekomu funguje, keď si jednoducho vypne zvonenie alebo upozornenia z jednotlivých aplikácií. Iní si všimli, že o to častejšie hľadajú zmeškané udalosti a trávia na mobile o to viac času.
Ak je syndróm FOMO (Fear of Missing Out – strach, že niečo zmeškáte) vaša téma, nestačí len vypnúť upozornenia. Pomôže, ak budete so sebou pracovať aspoň o čosi hlbšie. Aspoň si položte základné otázky a uvedomte si, čo ovplyvňuje vaše správanie:
Čoho sa bojím? Čo najhoršie sa môže stať, ak nechám mobil bez povšimnutia celý večer? Čo očakávam od rôznych informácií, ktoré sa tam ukrývajú? Ako reálne ovplyvnia môj život? Bezprostrednú prítomnosť, najbližšie dni? Moje rozhodnutia?
Minútky… Áno či nie?
Známa „POMODORO technika“ má za úlohu zadefinovať krátky čas, ktorý na mobile strávite. Je na vás, aby ste za tento čas stihli to, čo je naozaj dôležité. Pretože smola, čas vyprší a vy ste nútení smartfón odložiť a pokračovať v inej aktivite…
Ibaže by ste nakoniec časovač odignorovali. Názov „POMODORO“ pochádza z kuchynského časovača v legendárnom tvare paradajky (pomodoro). Či už si nastavíte kuchynskú minútku v tvare paradajky, kuchára alebo v minimalistickom dizajne, je to na vás. Dostupné sú dnes aj aplikácie, ktoré budú doslova striehnuť na to, aby ste netrávili na mobile priveľa času.
Opäť je to len pomôcka. Vo svojich rukách však máte to, či zvonenie, pípanie a cinkanie počúvnete alebo odignorujete.
Všetko závisí od toho, aká pevná je vaša vôľa a odhodlanie. Preto považujeme za najúčinnejšie nasledovné:
Zámer a vnútorná motivácia
Položte si napríklad tieto otázky:
Ako sa budem cítiť, keď získam viac času? Po čom túžim, ale neviem si na to nájsť čas? Koľko plnohodnotného času získam, keď sa nebudem rozptyľovať mobilom? Ako by som sa chcel/-a cítiť?
Blahodarne pôsobí deň alebo víkend úplne bez mobilu. Digitálny detox, ktorý je doslova nákazlivý. Nechajte mobil ďaleko od seba. Nutkavé prehľadávanie vreciek ustane a vám zostane úžasný pocit slobody a ľahkosti.
Nechajte sa opojiť týmito úžasnými chvíľami a garantujeme vám, že po nich zatúžite čoraz častejšie a mobilom sa necháte obmedzovať čoraz menej.