Jesenné obdobie je ako stvorené na práce v záhrade – zakladanie nových záhonov, malé “rekonštrukcie” a tvorivé projekty vám môžu spríjemniť pochmúrne chvíľky. Čas strávený na čerstvom vzduchu manuálnou prácou je skvelé antidepresívum. A na jar vás poteší krásny rozkvitnutý záhon – ako by ste našli!
Ak ste záhradkár-začiatočník, prečítajte si náš praktický návod, ako založiť kvetinový (trvalkový) záhon krok za krokom
- Začnite doma, v teple, s papierom a ceruzkou. Ak vám počasie skrížilo plány a vonku leje, využite čas na plánovanie – dôležité je ešte pred samotnou kúpou. Neurobte tú chybu, že neuvážene nakúpite rastliny v záhradnom centre len tak odhadom alebo podľa toho, aké sa vám páčia. Môžete na to doplatiť, zbytočne prídete o peniaze a rastlinkám sa nebude dariť. Najskôr si na papier nakreslite tvar vášho budúceho záhona – nemusí byť obdĺžnikový, môžete ho ladiť aj do oblúčika. Vyhnite sa však príliš ostrým a veľmi nepravidelným tvarom. Rastliny sú živé organizmy a aj tak budú rásť podľa seba, takže príliš prísnych a rovných línií sa báť nemusíte, keď to necháte na prírodu. Na papier si zakreslite aj svetové strany a tiež zohľadnite svetelné podmienky – z ktorej strany svieti slnko? Kde je stále tieň? Všetko si zakreslite do mapky.
- Následne začnite umiestňovať na papier rastliny. Vyššie druhy naplánujte do zadnej časti, nižšie dopredu, pôdopokryvné do prednej časti, aby vytvorili vrstvu, ktorá zabráni prerastaniu buriny. Nesnažte sa zaplniť každé voľné miesto rastlinou, myslite na to, že sa budú rozrastať. Záhon preto nebude reprezentatívny hneď, ale už v ďalšej sezóne to bude krása! Ak by ste to počtom rastlín prehnali, môžu si zbytočne konkurovať, nebude sa im dariť a vy ich budete musieť po budúcom lete rozsádzať…
- A šup do záhrady. Pomocou špagátu a kolíkov si vyznačte tvar záhona. Špagát priviažte napnutý o oporný kolík. Pomocou rýľa si môžete vyznačit hranice záhona. Odstráňte trávnik alebo vyplejte burinu aj s koreňmi a pôdu prevzdušnite rýľom alebo motykou.
- Pomocou prázdnych črepníkov alebo obalov na črepníky, ktoré porozmiestňujete v záhone, si urobíte skúšku správnosti – či máte v plániku nakreslený dostatočný počet rastlín, alebo naopak, máte ich tam príliš veľa. Jeden črepník zastupuje jednu rastlinu. Ak počty sedia, vydajte sa na nákup.
- Rastliny po príchode z obchodu rozmiestnite na stanovištia ešte v črepníkoch a dôkladne zalejte.
6. Obaly rastlín jemne postláčajte, aby ste uvoľnili korene a nepoškodili ich pri vyberaní. Ak vám rastlina nejde vybrať, neťahajte ju za listy, môžete ich odthrnúť. Pomôžte si radšej nožom, ktorým rozrušíte korene okolo spodného otvoru alebo po stranách. Každú rastlinu vysaďte do vykopanej jamy, do ktorej ste naliali vodu. Zasypte korene a pôdu okolo rastlín dôkladne utlačte.
7. Po vysadení všetkých rastlín celý záhon polejte ešte raz a kochajte sa. Aby vás neprekvapila tak skoro burina, môžete okolie rastlín posypať pokosenou tvárou alebo suchými listami zo stromov, ktoré poslúžia ako nástielka.