Vypadávanie vlasov v jesennom období je prirodzené. Ak sú však vaše vlasy skúšané napríklad hormonálnymi zmenami po pôrode, stresom či náročným stylingom, je možné, že jeseň ich už úplne dorazí. Pomôcť vám môžu napríklad tieto tipy, ktoré vypadávanie zmiernia a podporia rast nových vlasov.
Vhodná životospráva
Nielen dostatok vitamínov v strave, ale aj dostatočný pitný režim, zdravá spánková hygiena a vhodné výživové doplnky môžu túto katastrofu zmierniť. Siahnite po vápniku, zinku, kremíku a vitamínoch skupiny B vo vhodne zvolenom preparáte. Nepreháňajte to však, vždy sa informujte u farmaceuta, čo môžete kombinovať a čo nie. Veľmi ľahko sa dá predávkovať aj takýmito voľnopredajnými doplnkami a nie je to nič príjemné. Vlasom môžete dopomôcť aj preparátmi v ampulkách, ktoré sa vtierajú do pokožky hlavy (niektoré obsahujú napr. kofeín, ktorý stimuluje rast).
Nezaťažujte ich
Vlasy si neumývajte často, skúste skôr prejsť na pravidelnú údržbu dvakrát do týždňa. Raz do týždňa im doprajte masku (napr. masáž s ricínovým olejom, spomínanú nižšie) a raz do týždňa bežné umývanie – ľahkým šampónom, ktorý nanesiete len ku korienkom, ľahkým kondicionérom, ktorý nanesiete len do dĺžok a opláchnite. Vlasy na záver prelejte výluhom zo žihľavy (výborne poslúži aj obyčajný žihľavový čaj – čaj z pŕhľavy, ktorý necháte vychladnúť na príjemnú teplotu a prelejete si ním vlasy). Siahnuť môžete tiež po jablčnom octe – zrieďte ho s vodou a prelejte ním vlasy (ideálne na studeno). Nemusíte sa báť zápachu, jablčný ocot po vyschnutí nemá žiadnu vôňu.
Tieto záverečné rituály môžete aj striedať, vlasy následne už neumývajte, nechajte ich preschnúť zabalené v bavlnenom tričku alebo mušelínovej plienke a vyfúkajte do sucha (prípadne nechajte voľne vyschnúť, no nikdy nechoďte spať s mokrými). Ak preferujete voľné vyschnutie, aspoň pokožku hlavy presušte fénom, pretože vlhkosť na vlasovej pokožke je hotovým rajom pre plesne a baktérie. A to nechcete.
Bez gumičky
Vlasom doprajte čo najviac voľnosti. Vyhnite sa komplikovaným styligom, čelenkám, vyčesaným drdolom a hladkým copom. Ak neznesiete rozpustené vlasy, stiahnite ich do voľného drdola na temene hlavy flexibilnou gumičkou (napríklad saténovou scrunchie). Kedykoľvek je to možné, vlasy na chvíľku rozpustite, jemne prehrabnite prstami a opäť vráťte do drdola. Môžete pri tomto úkone aj prstami jemne pomasírovať pokožku hlavy, aby sa prekrvila. Vlasy pevne stiahnuté do gumičky či copov sú zbytočne namáhané, ťahajú sa z cibuliek, čo môže spôsobiť napríklad vypadávanie z určitých miest – z kútov či na temene hlavy. Vlasy na spánok stiahnite tiež do voľného drdola na temene hlavy tak, aby ste si ich neťahali počas spánku.
Masáž hlavy s ricínovým olejom
Ricínový olej podporuje rast vlasov (obočia aj rias). Ak chcete svojej korune krásy pomôcť k hustejšiemu a rýchlejšiemu rastu, stačí raz do týždňa, pred umývaním, naniesť do vlasovej pokožky pár kvapiek oleja a prstami aspoň 10 minút masírovať. Nemusíte v predklone, nedávajte toľko oleja, aby vám tiekol po vlasoch (to by ste ťažko z vlasov vymývali), stačí naozaj pár kvapiek. Vlasy následne umyte ako bežne. Účinok spozorujete asi za 4 – 6 týždňov. Ak chcete podporiť rast a hustotu rias a obočia, ricínový olej naneste pomocou vatovej tyčinky na pokožku pod obočím a na viečko tesne k riasam (ale opatrne, ricínový olej je v oku nepríjemný). Urobte to vždy tesne pred tým, ako pôjdete do postele.
Zdravé hormóny
Je prirodzené, že vlasy na jeseň padajú. Tiež padajú po pôrode (často až od 6. mesiaca veku dieťaťa), ale aj pri rôznych hormonálnych poruchách – napríklad pri chorobách štítnej žľazy alebo ženských ochoreniach. Ak sa vám niečo nezdá, padajú vám celé chumáče, vlasy evidentne rednú, obráťte sa na svojho praktického lekára, ktorý vás už pošle na vhodné vyšetrenia. Nemusíte mať však obavy, keď sa dajú hormóny do poriadku, všetko sa vráti do pôvodných koľají.