Zabaliť si lekárničku na dovolenku tak, aby vám nič nechýbalo, je zodpovedný proces. Najmä v prípade, že s vami cestujú aj malé deti, prípadne majú medzi sebou väčší vekový rozdiel. Beriete sirup, čípky, kvapky do očí aj inzulín pre starú mamu? Ako to bezpečne pobaliť a kam dať v prípade, že cestujete lietadlom? Poradíme vám.
Lieky skladujte v uzatvorenej taštičke, vhodná je aj chladiaca taška (napr. určená na potraviny). Teplota by nemala kolísať, vhodné je ak lieky celý čas prepravujete pri teplote do 25 stupňov. Nie je vhodné dávať ich napríklad do batožinového priestoru v lietadle, kde teplota výrazne stúpa a klesá, vhodnejšie je prepravovať ich v príručnej batožine v pôvodnom obale (papierové škatuľky môžete nechať doma, stačia blistre a fľaštičky). Príbalové letáky s odporúčaným dávkovaním tiež môžete nechať doma, ak budete mať k dispozícii internet – všetky tieto informácie sú voľne dostupné online, dôležité je však vedieť presne, aký typ liečiva máte s akým obsahom účinnej látky.
Liekom nepristane priame slnko, znehodnotiť ich môže už za relatívne krátky čas a nemusíte si to všimnúť ani na zmene skupenstva či chuti. Lieky preto nenechávajte v aute, hneď po ubytovaní ich umiestnite na tmavé a chladné miesto. Ak užívate inzulín, ktorý potrebuje na prepravu chlad, poraďte sa s lekárom o možnostiach výberu inzulínu v lekárni v zahraničí. Na cestu investujte do chladiaceho obalu.
Čo by nemalo chýbať v cestovnej lekárničke?
Okrem voľne dostupných liekov proti bolesti, horúčke, kvapkám do nosa, očí a uší, teplomeru, rýchloobväzov a náplastí je vhodné doplniť do cestovnej lekárničky aj lieky proti hnačke a zvracaniu a tiež fenistil, resp. liek určený na zmiernenie prejavov alergie či podráždenia. Na Slovensku je na predpis, preto si ho nechajte predpísať ešte pred cestou, napr. u pediatra vašich detí. Nezabudnite tiež vziať dostatočnú zásobu liekov, ktoré užívate bežne + prípadne antikoncepciu.
Čo ak potrebujem recept?
Ak si v zahraničí plánujete vybrať liek na predpis, lekár by vám ho mal vystaviť vopred pre istotu v papierovej podobe. Je nutné, aby uviedol všetky vaše údaje (vrátane rodného čísla), svoje údaje, kvalifikáciu aj s kontaktom, názov účinnej látky (keďže názvy liekov sa môžu líšiť v rôznych krajinách). Pred vstupom do konkrétnej krajiny si však overte, že dané liečivo je u nich dostupné a povolené.
Čo ak budete potrebovať antibiotiká?
Vezmite si so sebou domáci rýchlotest CRP. Dá sa kúpiť v lekárni aj v drogérii (na Slovensku) a o pár minút vám odhalí, či vás trápi len bežné prechladnutie (viróza, s ktorou vám antibiotiká nepomôžu), alebo musíte vyhľadať miestneho lekára a nechať si antibiotiká predpísať. V žiadnom prípade neberte z domu antibiotiká, ktoré ste nedobrali v minulosti, prípadne nebrali vôbec. Lekár musí určiť, ktoré a či sú vhodné. Obzvlášť obozretný buďte pri malých deťoch. Nepodchytená angína vám môže prekaziť celú dovolenku.
POZOR: Antibiotiká nepatria na slnko a rovnako ani človek, ktorý ich užíva. V kombinácii so slnečným žiarením môžu spôsobiť pigmentové škvrny alebo závažnú alergickú reakciu vo forme vyrážok. Slniečku sa vyhýbajte aj keď už nebudete mať žiadne príznaky a antibiotiká doberte do poslednej tabletky tak, ako vám určil lekár.